Please assign a menu to the primary menu location under menu

KeşfetSinema - TV

2022’nin En İyi 15 Filmi

2022’nin sonlarına yaklaşırken en çok puan almış filmler belli oldu. Biz de yıl boyunca pek çok filmin gündem yarattığı 2022’yi; seneye damgasını vururken, seyirci ve eleştirmenlerden tam not alan “2022’nin En İyi 15 Filmi” listesi ile uğurluyoruz.

Her alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da oldukça hareketli bir yıl olan 2022’ye veda etmemize sayılı günler kaldı. Biz de İkiçaybiriaçık ekibi olarak gelenek haline gelmiş yıl sonu listeleri kervanına katılarak, son zamanlardaki favori filmlerimizi sizler için derledik.

“2022’nin en iyi filmleri neler?” diye merak ediyorsanız, gelin listemize hep birlikte bakalım…

15. Speak No Evil

Speak No Evil IMDb Puanı: 6,6/10

Toskana’ya tatile gelen biri Hollandalı, diğeri Danimarkalı olan iki aile tanışır ve hızlıca birbirleriyle arkadaş olurlar. Aylar sonra özgür ruhlu Hollandalı aile, bir hafta sonu tatili için daha muhafazakar olan Danimarkalıları kırsal kesimdeki evlerine davet eder. Başlarda her şey yolunda gitse de, bir araya gelmenin sevinci yerini yanlış anlamalara bırakınca işler çığrından çıkar.

14. Nope

Nope IMBb Puanı 6,9/10

Oscar ödüllü Jordan Peele, “Kapan” ve “Biz” filmleriyle modern korku filmi algısını bozup yeniden tanımlayan bir yönetmen. Büyük epik korku filmi “Hayır” ile ise yepyeni bir kabus yaratıyor. Kaliforniya’nın iç kesimlerinde ıssız bir kanyonun sakinleri, gizemli ve ürkütücü bir keşif yapıyorlar.

13. Pearl

Pearl IMBd Puanı: 7/10

1998 yılında Pearl, ünlü olma takıntısına sahip olan genç bir kızdır. Göz alıcı bir hayata özlem duyan Pearl’ün bu hayali reddedilince büyük bir öfkeye kapılır ve bir cinayet serisine başlar.

12. The Innocents

The Innocents IMDb Puanı: 7/10

Kasabaya yeni taşınan Ida ve otizmli ablası Anna; şiddete eğilimi olan Ben ve naif Aisha ile tanışıyor. Birlikte vakit geçirmeye başladıktan sonra ebeveynlerinin haberdar olmadığı mucizevi yetenekler geliştiren çocukların başta kimi oyunlar, deneyler ve yardımlaşmalar için kullandıkları güçleri; ilişkilerinin değişmesiyle sonuçları gittikçe daha da ciddileşen çekişmelere sebep oluyor. Aralarından güçleri olmayan tek çocuk Ida ise kendini bir düşmanlığın orta yerinde buluyor. 

11. God’s Crooked Lines (Çarpık Çizgiler)  7/10

God’s Crooked Lines IMDb Puanı: 7/10

Özel bir dedektif olan Alice, paranoyayı simüle eden bir psikiyatri hastanesine yatırılır. Amacı üzerinde çalıştığı davayla ilgili kanıt toplamaktır: belirsiz koşullar altında bir mahkumun ölümü. Ancak hapiste karşılaşacağı gerçek, beklentilerini aşacak ve kendi akıl sağlığını sorgulayacaktır. Bilinmeyen ve heyecan verici bir dünya gözlerinizin önünde belirecek. Torcuato Luca de Tena’nın aynı adlı romanından uyarlama.

10. Holy Spider (Kutsal Örümcek) (7,3/10)

Holy Spider IMDb Puanı: 7,3/10

Kutsal Örümcek, İran’ın kutsal şehri Meşhed’i, ahlaksız ve yozlaşmış sokak fahişelerinden “temizlemek” için kendi dini arayışına girişen aile babası Saeed’in hikayesini konu ediyor. Saeed, İran’ın kutsal şehri Meşhed’i sokak fahişelerinden temizlemek adına birkaç kadını öldürür. Ancak o kendisine amaç edindiği bu kutsal göreve karşı halkın ilgisinin eksikliğinden şikayetçidir. Bu sırada kendisine Örümcek Katili adını veren bir seri katil şehrin sokaklarında kendisine av aramaktadır. Bu durum üzerine kadın bir gazeteci katilin peşine düşer.

9. Triangle of Sadness (Hüzün Üçgeni) 7,6/10 

Triangle of Sadness IMDb Puanı: 7,6/10

Manken çift Carl ve Yaya lüks bir gemi yolculuğuna davet edilir. Yat battığında, bir grup milyarder ve bir temizlikçi kadınla birlikte ıssız bir adada mahsur kalırlar. Hayatta kalma mücadelesinde, temizlikçi kadın balık tutmayı bilen tek kişi olduğu için eski hiyerarşiler alt üst olur.

8. Everything Everywhere All at Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

Everything Everywhere All at Once IMDb Puanı 7,7/10

Özet Kocasıyla yıllar önce Çin’den Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlayan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek, tek başına tüm evrenleri kurtarması gereken çılgın bir maceraya sürüklenir.

7. TÁR

Tár IMDb Puanı: 7,7/10

Tár, dünya çapında sanatının en iyilerinden biri olarak kabul edilen ve büyük bir Alman müzik orkestrasının ilk kadın şefi olmayı başaran Lydia Tár’ın hayat hikayesini konu ediyor.

6. Aftersun

Aftersun IMDb Puanı: 7,8/10 

Sophie, yirmi yıl önce babasıyla yaptığı bir tatilin ortak sevincini ve özel melankolisini düşünür. Tanıdığı babayı tanımadığı adamla uzlaştırmaya çalışırken, gerçek ve hayali anılar arasındaki boşlukları doldurur.

5. All Quiet on the Western Front (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok)

All Quiet on the Western Front IMDb Puanı: 7,8/10

Birinci Dünya Savaşı esnasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerini savaşa katılmanın ve bir asker olarak savaşta yer almanın son derece onurlu bir mevki olduğu gerekçesiyle doldurmaktadır. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen askerler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar. Ancak savaş ne kitaplarda yazdığı, ne de öğretmenlerinin anlattığı türden epik bir olay değildir. Genç askerler bu yanılgının farkında olsalar da artık geriye dönebilmeleri mümkün değildir; tüm toyluklarıyla olup biten tüm siyasi oyunların ve acımasız planların gölgesinde canları için mücadele edeceklerdir.

4. The Batman

The Batman IMDb Puanı 7,8/10

The Batman, suçluların kalplerine korku salan Batman’in Riddler isimli bir seri katille mücadelesini konu ediyor. Batman olarak iki yıl sokaklarda dolaşmak ve suçlulara korku salmak Bruce Wayne’i Gotham City’nin karanlığının kalbine sürükledi. Gizemli bir seri katil Riddler, şehrin seçkinlerini hedef alıp bir dizi sadist ve hain saldırı gerçekleştirdiğinde Batman, Riddler’in izini sürmeye başlar. İpuçlarınını peşinden giden Batman’in yolu bu süreçte Catwoman olarak bilinen Selina Kyle, Penguen olarak da bilinen Oswald Cobblepot ve Carmine Falcone gibi karakterlerle kesişir. Batman kurduğu yeni ilişkilerin de yardımıyla suçluların maskesini düşürmek ve Gotham Şehri’ni eski huzuruna kavuşturmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

3. The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin IMDb Puanı: 7,9/10

The Banshees of Inisherin, uzak bir İrlanda adasında yaşayan iki arkadaşın hayatına odaklanıyor. İçlerinden biri artık arkadaşlıklarını sonlandırmak istediğinde ikili kendilerini endişe verici durumların içinde bulur.

2. Burning Days (Kurak Günler)

Burning Days IMDb Puanı: 8,2/10

Çiçeği burnunda bir savcı olan Emre’nin tayini Yanıklar kasabasına çıkar. İşini büyük bir ciddiyetle yapmaya çalışan Emre, Belediye Başkanı Selim Bey ve kasaba halkı tarafından saygıyla karşılanır. Yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanması kasabada ciddi bir sorun yaratır. Selim Bey de büyük borularla yer altı sularını kasabaya bağlayacak olan büyük projesini hayata geçirmeye çalışır. Ancak Selim, yerel bir gazete sahibi olan Murat başta olmak üzere ciddi bir muhalefetle karşı karşıya kalır. Murat, Emre’yi belediye başkanına karşı kışkırtmaya çalışsa da Emre olaylara temkinli yaklaşır. Kısa bir süre sonra yapılacak olan yerel seçimlerde taraf olmaktan kaçınmaya çalışan Emre, ona karşı yükselen sesler sonucu kendisini zor bir durumun içinde bulur. Çok geçmeden Emre, bir kısır döngü içine hapsolur.

1. Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick IMDb Puanı: 8,4/10

Top Gun: Maverick, pilot Pete “Maverick” Mitchell’in hava kuvvetlerine geri dönüşü sonrası yaşananlara odaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete “Maverick” Mitchell, donanmaya verdiği 30 yıllık başarılı hizmetin ardından, test pilotu olarak sınırları zorlar. Kendisini karaya bağlayacak herhangi bir görevden uzak durmak isteyen Maverick, kendisini Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi özel bir görev için eğitirken bulur. Hem belirsiz bir gelecekle hem de geçmişindeki anılarıyla karşı karşıya olan Maverick, gitmek zorunda olduğu görev nedeniyle en büyük korkularıyla yüzleşmek zorunda kalır.