YÜKLENİYOR

Ara

3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Paylaş

Yunus Emre anısına gerçekleştirilen ve üç gün boyunca online olarak gösterime sunulan 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali filmleri, çoğu salonun kaldıramayacağı bir izleyici kitlesine ulaşarak 3 günün içinde on binin üzerinde bir seyirciye ulaştı. Sinemaseverlerin yoğun ilgi ile takip ettiği festivalin ödül töreni de güzel bir galaya sahne oldu.

Vedat Özdemir başkanlığında toplanan, Maria Lafi, Hilal Baydarov, İrem Altuğ ve Öktem Başol’den oluşan jüri, yarışmaya 10 farklı ülkeden gelen birbirinden özel 16 kısa filmi değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın pandemi şartlarına uygun olarak gerçekleştirilen ödül törenine; Kültür Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş katıldı. Ayrıca festivalin değerli jüri üyeleri görüntü yönetmeni Vedat Özdemir ve oyuncu İrem Altuğ’un hazır bulunduğu törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Başkanı İsmail Erkam Tüzgen de törene katılan isimler arasında yer aldı.

Bu yıl 33 ülkeden 301 film başvuru yaptı

3 ülkeden 301 filmin başvuru yaptığı festivalin ödül töreni Beyoğlu Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Tören, Yunus Emre’nin ölümsüz şiirini Taptuk Emre’nin sazıyla gönüllerimize taşıyan sanatçı Hasan Kiriş’in performansıyla başladı.

Fono Film’den “Vaveyla” filmine “Post-Prodüksiyon Destek Ödülü”

Beş değerli ödülün sahiplerini bulduğu 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin ödül töreninde ilk ödül 15 bin TL değerindeki “Post-Prodüksiyon Destek Ödülü” oldu. Yarışma filmindeki bir Türk filminin yönetmenine sonraki filmine destek için verilen bu ödülü, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin en eski stüdyolarından Fono Film verdi. Festivalin Danışma Kurulu’nda yer alan Belkıs Bayrak’ın açıkladığı ödülü, Fono Film adına Aytekin Birkon “Vaveyla” filmi ile yönetmen Birhat Temel’e verdi. 

Kızılay Dostluk Ödülü “Bir Nehir Kıyısında” filmine verildi 

Festival kapsamında özel ödüllerin şüphesiz ki en anlamlısı 15 bin TL değerindeki “Kızılay Dostluk Ödülü” oldu. Festival Başkanı Faysal Soysal’ın açıkladığı bu ödülü Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık “Bir Nehir Kıyısında” filmi ile yönetmen M. Furkan Daşbilek’e verdi.

Bu yıl jürinin bir filme “Jüri Özel Ödülü” vermeyi kararlaştırdığı festivalde jüri üyesi oyuncu İrem Altuğ’un açıkladığı bu ödülü, Anadolu Ajansı adına Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Kızıldağ “Red Fire” filmi ile yönetmen Mona Şahi’ye verdi. 

Birincilik ödülünü iki film paylaştı

Yarışma filmlerinin tanıtımlarının da gösterildiği festivalde, jüri başkanı Vedat Özdemir’in açıkladığı 25 bin TL değerindeki 1.’lik ödülü iki film arasında paylaştırıldı. Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş’in takdim ettiği festivalin birincilik ödülleri; “Le Syndrome D’arşibald” ile yönetmen Daniel Perez ve “Da Yie” ile yönetmen Anthony Nti‘ye layık görüldü. 15 bin TL değerindeki 2.’lik ödülünü jüri üyesi İrem Altuğ’un açıkladığı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın verdiği isim “Where We Come From” filmi ile yönetmen Cafer Altefi oldu. 10 bin TL değerindeki 3.’lük ödülü ise Festival Genel Koordinatörü M. Lütfi Şen’in açıkladığı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un verdiği isim, “The Leak” filmi ile yönetmen Alberto Markiori oldu. 

Konuşmaların ardından festivalde dereceye giren filmlere toplamda 80 bin TL değerinde para ödülleri takdim edildi ve etkinlik, kapanış filmi “Bir Nehir Kıyısında”nın gösterimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *