Please assign a menu to the primary menu location under menu

Edebiyat

68. Sait Faik Hikâye Armağanı Yok Yolcu kitabıyla Kâmil Erdem’in!

Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle, bu yıl 68. kez düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı, Kamil Erdem’in Yok Yolcu adlı kitabına layık görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Murat Gülsoy, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi) ve Metin Celâl’den oluşan Seçici Kurul, 68. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, “Hayatı, toplumu, bireyler arası ilişkileri incelikli gözlemleriyle, dile hâkim, şiirsel ve özenli bir anlatımla, ustaca yansıtmasından dolayı” oybirliğiyle Yok Yolcu’ya vermeyi kararlaştırdı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında okurlarla buluşan Yok Yolcu’da üslubunu derinleştiren Kâmil Erdem, yakın tarihimizde kuşaklar boyu dalgakıran etkisi yaratan dönemeçleri ele aldığı gibi edebiyat camiasının tanıtıcı/eleştirmenlerine, sansasyonel kalemlerine ve sahipsiz bırakılan cenazelerine de güncel ve incelikli bir selam gönderiyor. Adını Ece Ayhan’ın dizelerinden alan, “Ayapera!” başlığıyla diğerlerinden ayrılan öykü üçlemesinde ise okurları Beyoğlu, İstanbul ve nihayetinde bir bütün olarak değişen ve dönüşen ilişkiler izleğinde bir yolculuğa çıkarıyor.

İlk kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa ile okurların ve eleştirmenlerin takdirini kazanan Kâmil Erdem, Antalya Edebiyat Günleri’nde “En İyi İlk Öykü Kitabı Ödülü”ne (2017), ikinci kitabı Bir Kırık Segah ile 1987 yılından bu yana anısına verilen Haldun Taner Öykü Ödülü’ne “toplumsal bilinçle insanın bireysel dünyasının çatışmasını incelikle yansıtması, dile hâkimiyeti, derin duyarlılığı nedeniyle” oybirliğiyle layık görülmüştü (2019).