Please assign a menu to the primary menu location under menu

Etkinlik Rehberi

Akbank Sanat Çocuk Etkinlikleri Şubat Ayı Boyunca Devam Ediyor!

Her yaştan sanatseveri kapsayan programlarıyla Akbank Sanat, şubat ayı boyunca çocuklar için hem yaratıcı hem de eğlenceli bir program sunuyor.

Her yaştan sanatseveri kapsayan programlarıyla Akbank Sanat, şubat ayı boyunca çocuklar için hem yaratıcı hem de eğlenceli bir program sunuyor. Sınırsız hayal dünyasıyla müzikli masal ‘Fırtına Çocuk’, Akbank Sanat ve Zorlu PSM işbirliğiyle Akbank Çocuk Tiyatrosu 50. yılı için tiyatro sahnelerine kazandırılan ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’, bu ayın öne çıkan etkinlikleri arasında. 

Akbank Sanat, şubat ayında her cumartesi günü farklı yaş gruplarından çocukları, farklı ve yaratıcı atölye çalışmalarında bir araya getirecek. Çocuklar müzikten linol baskıya, kolajdan mimariye birçok farklı disiplinde birlikte üretmenin ve sanat üzerine düşünmenin de ilk adımlarını atacaklar. 

Akbank Çocuk Tiyatrosu Oyunları

Fırtına Çocuk

Yalnız yaşayan bir çocuk, fırtınadan harabeye dönen evini onarmaya çalışırken rüzgârın içinden birdenbire bir kız belirir. İki arkadaş güneşin tadını çıkartıp masmavi gökyüzünde beraber bir maceraya atılırlar. Ancak rüzgâr, kızı çekip geri aldığında Fırtına Çocuk artık yolunu kendisi bulmak zorundadır. İzleyenleri sınırsız bir hayal dünyasıyla buluşturan bu masal, canlı müzik eşliğinde fiziksel bir anlatımla sahneleniyor.

Tarih: 11 Şubat 2023 Cumartesi, 11:30
*** 5 yaş ve üstü çocuklara tavsiye edilir.

Peter Pan ve Varolmayan Ülke

Akbank Sanat ve Zorlu PSM iş birliğiyle, Akbank Çocuk Tiyatrosu 50. yılı için tiyatro sahnelerine kazandırılan, her yaştan seyirciye rengarenk bir evren sunduğu için yetişkinler ve çocuklar tarafından çok sevilen Peter Pan ve Varolmayan Ülke müzikali sanatseverlerle buluşuyor. 

Wendy her akşam kardeşlerine masallar anlatıp yataklarına yatırır. Ancak bu gece, farklı bir gecedir. Masalların büyümeyen çocuğu Peter Pan, koruyucu perisi Tinkerbell ile çıkagelir. Kahramanlarımız, peri tozunun da yardımıyla Varolmayan Ülke adında bir adaya yolculuğa çıkar. Adada korsanlar ve deniz kızlarıyla yaşadıkları maceralar, Kayıp Çocuklar’ın yaşamını değiştirecektir.

Tarih: 18 Şubat 2023 Cumartesi, 15:00, Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi
***Yedi yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye edilir.

Akbank Sanat Çocuk Atölyeleri

Çok sevilen ve özlenen ‘Çocuk Atölyeleri’ne kaldığı yerden devam eden Akbank Sanat, şubat ayı boyunca her cumartesi günü, çocukları sanat ve eğlenceyle buluşturuyor. Birlikte üretmeyi ve sanat üzerine düşünmeyi mümkün kılan etkinlikleriyle müzikten linol baskıya, kolajdan mimariye birçok farklı disiplinde yepyeni eserler yaratmalarına alan açıyor.

Renklerden Eserlere Sanat: Mavi (6-10 Yaş)

Bu atölyede farklı sanatçıların mavi rengin ön planda olduğu eserleri incelenerek, renklerin ve renk tonlarının etkileri üzerine yaratıcı bir tartışma ve düşünme çalışması gerçekleşecek. Çocuklar, renkten alınan ilhamla ortaya çıkacak eserlerinde kullanmak için yanlarında mavi renkli birer obje getirecek. Atık malzemeler, boyalar, kağıtlar, hamurlar, teller, ipler, kumaşlar, köpükler, yapıştırıcılar kullanılarak yapılacak kolaj, resim veya heykeller de çocukların her birinin hayal gücüne özel olarak ortaya çıkacak. 

Tarih: 4 Şubat 2023 Cumartesi, 11:00-12:00       
Atölye Yürütücüsü: Barış Karayazgan

Çocuklar için Linol Baskı Atölyesi (10 – 14 Yaş)

Akbank Sanat Çağdaş Sanat Atölyesi’ndeki özgün baskı-baskı resim altyapısını kullanarak, profesyonel bir linol baskı atölyesinde çalışması sırası çocuklarda! Çocuklar bu atölye çalışmasında özgün baskı-baskı resim için kullanılan malzemeleri tanıyacaklar hem de onları kullanarak yaratıcı bir linol baskı çalışması yapacaklar. Linolyumun oyularak bir kompozisyon oluşturulması ve renklendirildikten sonra basılmasıyla kendi baskı sanat eserlerini yaratacaklar.

Tarih: 4 Şubat 2023 Cumartesi, 12:30-11:40                                               
Atölye Yürütücüsü: Barış Karayazgan

Çocuklarda Klasik Müzik Atölyesi

Mozart, Vivaldi, Beethoven, Bach (6-10 Yaş)

Klasik Batı Müziği’nin temel taşlarından kabul edilen önemli besteciler ve onların önemli eserleriyle çocukları tanıştıran atölyenin bu ayki konukları Mozart, Vivaldi, Beethoven ve Bach olacak. Bestecilerin yaşamı ve eserlerini fantastik bir kurgunun içinde anlatan kitaplar aracılığı ile tanıyacak çocuklar eserlere; söz, hareket, ritim ve oyunlarla eşlik edecekler. 

Tarih: 11 Şubat ve 25 Şubat 2023 Cumartesi, 11:00-11:40 ve 12:00-12:40           
Atölye Yürütücü: Neşe Oğuzsoy

Hissettiğim İstanbul Atölyesi (7 – 12 Yaş)

Hissettiğim İstanbul Atölyesi’nde çocuklar, mimar ve sanatçı gözüyle İstanbul’u deneyimleyecek, her mimari yapının bir hikâyesi olduğunu beş duyuya hitap eden bu çalışmayla öğrenecek. İstanbul’un iz bırakan yapılarının rotasını ortaya birlikte çıkarırken biçimi, rengi, dokuyu ve yer yön ilişkisini de kurarak ortak bir harita kurgulayacaklar. 

Tarih: 18 Şubat 2023 Cumartesi, 11:00-12:30         
Atölye Yürütücüleri: Atelier Biiz ve Bilge Merve Çakmakçı

Sanatçı Şifreleri: Bedri Rahmi Eyüpoğlu (7 – 12 Yaş)

Her hafta farklı bir sanatçının hikâyesini keşfetmek üzere kurgulanan atölyenin konuğu Bedri Rahmi Eyüpoğlu. Sanatçının yaşamından ilginç kesitleri canlandırma yoluyla çocuklara aktaran hikâye anlatıcısı; sanatçının eserlerinde yer alan şifreler vererek yaşamı ve eserleriyle ilgili ipuçlarını yakalamalarına yardımcı olacak. Çocuklar bu şifreleri çözdükten sonra sanatçının eserlerini inceleyerek ondan ilhamla yeni eserler üretecek.  

Tarih: 18 Şubat 2023 Cumartesi, 13:00-14:00
Atölye Yürütücüleri: Songül Bozacı ve Oya Mete Yener