Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sinema

Akbank Sanat’tan Romanya Sinemasına Bir Bakış

Akbank Sanat, 09 – 26 Kasım tarihleri arasında güncel Romanya sinemasından 5 seçkin filme ev sahipliği yapıyor. İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek etkinlikte sinemaseverler; “Konser”, “Moromete Ailesi 2”, “Öldürmeyeceksin”, “Yanımda” ve “PUP-O, MA!” adlı filmleri izleme imkanı bulacaklar.

“Konser” filmi Fransızca ve Rusça orijinal, Türkçe altyazılı; diğer filmler Rumence orijinal, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir. Biletler Biletix’ten veya Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir. Bilet fiyatının 5 TL olduğunu da ayrıca belirtelim.

Le Concert “Konser”
Tarih: 09 Kasım 2019, Cumartesi
Saat: 15.00

Yıllar önce, Andrei Simoniovich Filipov, Bolshoi Orkestrası şefiyken, Yahudi müzisyenlerle çalıştığı için kovulmuştur. Şimdi ise, bir bina sorumlusu olarak, orkestra üyelerinin Paris’e davet edildiği haberini alır. Bunun üzerine, o zaman çalıştığı müzisyenleri bir araya getirir ve şimdiki orkestra üyeleriyle değişim yapmayı planlar. Hem de güzel bir virtüözün onlara katılacağını umarak.

Morometeii 2: “Moromete Ailesi 2”
Tarih: 14 Kasım 2019, Perşembe
Saat: 19.00

1987 yılında çevrilmiş olan Moromete Ailesi filminin devamı olan bu filmde,  2. Dünya Savaşı sonrasında, Romanya’nın komünizmle yönetildiği bir dönemde, Moromete Ailesi’nin yaşadıklarına tanık oluyoruz.

Thou Shalt Not Kill “Öldürmeyeceksin”
Tarih: 16 Kasım 2019, Cumartesi
Saat: 15.00

Bükreş’teki bir hastanede görev yapan genç ve idealist cerrah Cristian, başarılı geçen ameliyatların sonra beklenmedik şekilde gerçekleşen hasta ölümlerinden rahatsız olan tek kişidir. Buna hastanenin yıllardır kullandığı etkisiz biyositlerin sebep olduğunu keşfeder ve bu durumu herkese duyurmaya çalışır. Ne var ki insanlar olaya duyarsızlık gösterir.

Pup-o, Ma!
Tarih: 21 Kasım 2019, Perşembe
Saat: 19.00

Rachitele Köyü’ndeki bir inanışa göre “Yün Günü”nde bir kızı öperseniz, o sizin eşiniz olacaktır. Üç çoban, birini öpebilmek için, olası tüm yolları dener.

Coboram La Prima, “Yanımda”
Tarih: 26 Kasım 2019, Salı
Saat: 19.00

Collective Club’daki yangından sonraki sabah, bir yeraltı treni istasyonlar arasında durur. Yolcular birbirleriyle iletişime geçmek ve yardımlaşmak durumunda kalırlar. Tanımadığımız insanlarla bile paylaşabileceğimiz çok şey olabileceğini konu edinen bir film.