Please assign a menu to the primary menu location under menu

FestivallerKültür - Sanat

Antalya Piyano Festivali, Efsane Richard Clayderman Konseri ile Başlıyor!

Henüz 6 yaşındayken dedesi tarafından ona hediye edilen eski bir piyano ile anadili olan Fransızca’dan daha kolaylıkla notaları okumaya ve piyano çalmaya başlayan, dünya çapında 340 platin ve altın albüme, 1200’den fazla besteye ve 2800’den fazla konsere imza atan Richard Clayderman, 21.Uluslararası Antalya Piyano Festivali Açılış Konseri ile 11 Aralık’ta AKM Aspendos Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak.

Londra Royal Filarmoni Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Pekin Senfoni Orkestrası ve Şangay Filarmoni Orkestrası gibi prestijli orkestralar ile unutulmaz performanslara imza atan, bugüne kadar albümleri 85 milyonluk satış rakamına ulaşan ve şov dünyasında en çok konser vermiş müzisyenlerin arasında olan Clayderman, 80’ler ve 90’larda birçok çocuğun piyano çalması için de ilham kaynağı oldu.

Müziğine karşı olan büyük talebi karşılamak adına yılda 200 konser düzenleyen. Avustralya, Güney Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında kapalı gişe konserler gerçekleştiren sanatçı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 21. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin açılış konseri ile 11 Aralık’ta Antalya’da müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Richard Clayderman Kimdir?

Clayderman, ilk müzik eğitimini babasının öğrencilerine verdiği piyano derslerini dinleyerek aldı. Henüz 6 yaşındayken dedesi tarafından ona hediye edilen eski bir piyano ile anadili olan Fransızca’dan daha kolaylıkla notaları okumaya ve piyano çalmaya, 2 sene içerisinde de yerel yarışmalar kazanmaya başladı. 12 yaşında Paris Müzik Konservatuvarı’na kabul edildi ve burada 16 yaşında iken piyano yarışmasında ilk ciddi ödülünü kazandı. Bir klasik konser piyanistine göre kariyeri patlamaya başlamışken herşeyi bırakma kararı aldı.

Clayderman o zamanlardan bahsederken: “Klasik bir piyanist olmak istemiyordum. Tamamen farklı bir hayalim vardı, bu yüzden arkadaşlarım ile birlikte bir rock müzik grubu kurduk. Zor zamanlardı ve az paralar kazanıyorduk. O parayı da müzik ekipmanlarına harcıyorduk.”diye anlatır.

1976 yılında hayatı dramatik olarak değişti. Delphine isimli plak şirketinin yaptığı seçmelerde firma ortakları olan Olivier Troussaint ve Paul de Senneville tarafından seçildi. Kendi alanlarında çok başarılı olan bu iki prodüktör, Paul’un kızı Adeline için yazmış olduğu yumuşak geçişli parçayı çalması için özel bir piyaniste ihtiyacı olan ikili, yirmi piyanist arasından Clayderman’ı seçti. O dönemde Clayderman halen asıl ismi olan Philippe Pages olarak biliniyordu. Clayderman o dönemi, “Prodüktörlerim gerçek ismimin farklı dillerdeki telaffuz değişiminden endişelilerdi. Bizde yüzyıl önce İsveç’te yaşayan büyük annemin soyadını kullanmaya karar verdik. Sanırım bu isim benim sarı saçlarımı ve mavi gözlerimi açıklayacaktı.” diye anlatıyor.

“Ballade pour Adeline” Avrupa ve çevresinde olağanüstü başarı kazandı. Önce İspanya’da, takiben Almanya, Fransa, Güney Amerika, Japonya, Avusturalya ve İngiltere’de toplam 22 milyonluk satış rakamı yakaladı. Böylece Clayderman’ın kariyeri parlak bir şekilde başlamış oldu. 1978 yılından bu yana Clayderman’ın kariyeri olağanüstü başarılara ulaştı. Tarzını dünyaya duyurmak için heryerde konserler verdi. Şov dünyasında en çok konser vermiş müzisyenlerin arasında olan Clayderman, müziğine karşı olan büyük talebi karşılamak adına yılda 200 konser düzenledi. Avustralya, Güney Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında konserleri kapalı gişe gerçekleşti. 1987 yılında Çin’de verdiği ilk konser AsiaVision’da yayınlanarak 800 milyon dinleyiciye ulaştı. 15 ay içerisinde popüleritesini Güney Doğu Asya’ya ulaştırarak, Thailand, Malezya, Singapur, Kore ve Tayvan’da turne düzenledi.

1992 ile 2013 arasında geçen 20 yılda, özellikle Çin’de 70 şehirde, 45 turne, 200 performans ile 1.000.000 izleyiciye konser, televizyon izleyicisi ile birlikte yüz milyonlarca Çinli dinleyiciye ulaşan Clayderman, aralarında “The Butterfly Lovers”ın da olduğu onlarca Çin müzikal eserini yeniden düzenleyip yorumladı.

Clayderman, Londra Royal Filarmoni Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Pekin Senfoni Orkestrası ve Şangay Filarmoni Orkestrası gibi onlarca prestijli orkestra ile unutulmaz performanslara imza attı. Bugüne kadar albümleri 85 milyonluk satış rakamına ulaşan sanatçının son yıllarda düzenlediği turneler arasında; prensin evliliği için kayıt ettiği “Prince of the Rising Sun” parçası ile Japonya, Kremlin’de verdiği iki anılara kazınan konseri ile Rusya, Tayland, İskandinav Ülkeleri, Yunanistan, Siri Lanka, Malta, Almanya, Hong Kong, Meksika, Türkiye, Dominik Cumhuriyeti, İngiltere, Tayvan, Malezya, Singapur, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Endonezya’nın içinde olduğu 100’e yakın ülke bulunuyor.