YÜKLENİYOR

Ara

Aşk ve Müzik ile Geçmişe ve Geleceğe Yapılan Bir Yolculuk: Pau Şatosu!

Paylaş

Bilişim sektörünün yakından tanıdığı İletişim Uzmanı Dr. Çiçek Doğan’ın roman türündeki yeni kitabı “Pau Şatosu” Ceren Yayınevi tarafından yayımlandı.

Ünlü Fransız şarkıcı Vianney’in şarkı sözlerinden yola çıkılarak hayata geçen roman, iki farklı eserin birleşiminden oluşuyor: Pau Şatosu’nda Zaman Kayması ve Pau Şatosu’nda Altın Çağ. Yazar, Vianney’in 2018 yılında sahnelerden çekilmesinin ardından şarkılarının ölümsüzleşmesi için ele aldığı eserde, Fransa’nın Pau şehrinde 1600’lü yıllarda geçen efsanevi bir öyküyü fantastik öğelerle işleyerek canlandırıyor. Bu öyküye paralel,   günümüzde geçen olaylar ile bir noktada hayatlar ve zamanlar kesişiyor. Polisiye ve fantastik öğelerin aşk teması ile örüntülenerek anlatıldığı eser, Fransız tarihine farklı bir pencere açıyor.

Pau’nun kadim efsaneleri olarak kurgulanan olaylar bütünü, maceraperest bir yaklaşımla günümüz ile harmanlanarak, ruha dokunan şarkılarla farklı dünyalara ışık tutuyor. Aşkı, karşıt güçlerin savaşını, dünyanın kaderini ve gerçek bir sanatçının nasıl zor günler ile başa çıkarak; eşsiz bir yaşam savaşı verdiğini gözler önüne seren roman, aynı zamanda bir hayata tutunma öyküsü. Kitap, arayışı ve yaşam sevgisini asla bırakmamanın, tutkunun ve iyiliğin gücünü bizlere bir kez daha keşfetme olanağı sağlıyor. 

Dr. Çiçek Doğan, gerçek ile kurguyu harmanladığı ve müziği en derin noktalara kadar öyküleştirdiği bu eseri ile ilgili şöyle konuştu: “Geçmişten günümüze değişemeyen, yıpranmayan tek duygu; gerçek aşk. Bir sanatçı bu duyguyu şarkılarında nasıl işleyerek bizlere ilham kaynağı olabilir bunu okuyucuya daha samimi bir dille anlatmaya çalıştım. Vianney, mütevazi ve yardımsever kişiliğini sanatına yansıtabilen sayılı müzisyenlerden biri. Mesleği bırakacağını açıkladığında tüm sevenleri yas tuttu. Bir daha geri gelmemesi fikri bile topluluğunu çok üzdü. Bu şarkıları karakterlere bürümek benim için heyecanlı bir süreçti. Fransız kültürü esintilerini de ekleyerek bir düal hayat kurgusu oluşturdum. Hayatta kötülük zamanın başlangıcından beri var ve devam ediyor. Saf aşkın gücü ise bence kötülüğün karşısında durabilecek yegane tema. Bu noktada, aşkın gücünün ve inancın, tüm dengeleri nasıl değiştirebileceğini, güç gruplarının planlarını nasıl alt üst edebileceğini eserde işlemeye çalıştım. Özellikle okuyucunun kitapta şarkıları da dinleyebilmesi büyük bir farklılık oldu. Anlatılan duyguları derinden hissedebilmeleri için kitaba bir tutam müzik ekledik. Bu keyifli serüvende bir parça umut, iyilik ve mutluluk taşıyabildiysem ne mutlu bana!”

Bu fantastik romanda yazar; müzikle dolu bir Dünya’ya farklı ve kurgusal bir pencere açıyor. Vianney’in eserlerinden hikâyeler üretme fikri ilk olarak, sanatçının meslekten ayrılma açıklamasının ardından oluşmuştur. Sanatçının şarkı sözlerinin sonsuza kadar yaşamasını arzu ettiği için bu çalışmayı kaleme alan Yazar Çiçek Doğan, kendisi de müziğe ilgilidir ve piyano, viyola ve keman gibi farklı enstrümanlar çalmaktadır. 

Fransa’nın Pau kentinde doğan Vianney, çok farklı ve ruha dokunan şarkılarıyla, müzik yaşamı boyunca farklı hayatlara ayna tutmuştur. Stilizmi bırakarak müziği seçen ve genç yaşta ünlenen sanatçı, Fransa’da, mütevazı kişiliği ve yardımsever çalışmaları ile de tanınmaktadır.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *