Please assign a menu to the primary menu location under menu

KeşfetKültür - Sanat

Atatürk Kültür Merkezi’nde Sanat Dolu Bir Hafta!

Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de kültür ve sanat belleğinde iz bırakan İstanbul AKM, hazırladığı zengin içeriği ile sanatseverlere 28 Şubat – 6 Mart haftası için sanat dolu bir hafta yaşatacak.

İşte 28 Şubat – 6 Mart haftasında öne çıkacak başlıca etkinlikler…

Elektronika / 20 – 28 Şubat / Tiyatro Salonu / 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin modern dans topluluğu MDTistanbul, çağdaş-modern dans tekniklerinin sınırlarını zorlayan Elektronika ile AKM Tiyatro Salonu’nda! MDTist için özgün olarak yaratılan 3 farklı eseri bir araya getiren Elektronika’da; topluluk dansçı ve koreograflarından Evrim Akyay’ın dinamik grup çalışması “Hadi”; yurt dışında yaptığı işlerle son zamanlarda çok talep gören İhsan Rüstem’in popüler eseri “Mantra” ve son yıllarda çağdaş sanat dünyasının nabzını hızlandıran Güney Kore’den koreograf DongKyu Kim’in MDTist için hazırladığı özgün parçası “Heyecan” MDTistanbul’un başarılı dansçılarıyla sahneye taşınacak.

Dünyanın En Kötü İnsanı / 21 -22 – 23- 24- 25- 26- 27 – 28 Şubat, 1 – 2- 3 Mart/ 16.00 – 18.30 / Yeşilçam Sineması

Joachim Trier’in bu yıl En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmi Dünyanın En Kötü İnsanı, AKM’de sinema severlerle buluşuyor. Norveç sinemasının ilgiyle izlenen yönetmeni Joachim Trier, bu kez bir Woody Allen komedisi gibi hareketli ve hafif başlayıp hüzünlü bir sona doğru ilerleyen bir kadın hikâyesi ile karşımızda. Julie, hangi mesleği seçeceğine karar veremeyen, ne çeşit bir erkekle mutlu olacağından emin olamayan enerjik bir genç kadındır. Özgür yaşamaya inancı onu hayatını paylaşmaya karar verdiği erkeklerle kolayca ilişki kurmaya yöneltir. Ama Julie eski ilişkilerin tamamen geçmişte kalmadığını, geleceğe de gölgelerini düşürebileceğini hesaba katmamıştır. Strindberg’in ünlü oyununa referansla çağdaş Matmazel Julie çeşitlemesi olarak görülebilecek film, coşku ile ciddiyeti bağdaştıran anlatımıyla dikkat çekiyor.

Rüçhan Çalışkur AKM Anıları Üzerine / 28 Şubat / 14.00 / Çok Amaçlı Salon

Devam eden tiyatro oyunculuğunun yanı sıra şimdiye dek birçok film ve dizide rol alan seslendirme sanatçısı ve ödüllü oyuncu Rüçhan Çalışkur, AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşecek bir söyleşiyle seyircilerle buluşuyor.

Türk Müziği Akşamları – Udi Project / 1 Mart / Çok Amaçlı Salon / 19.30

Günümüzün önde gelen ud sanatçılarından Yurdal Tokcan, meşk geleneğini usta-çırak ilişkisi ile harmanladığı Udi Project ile, AKM seyircisine güçlü bir müzikal deneyim sunmaya hazırlanıyor. Ağırlıklı olarak sanatçının kendi özgün bestelerinden oluşan ve gerek folklorik gerekse farklı kültürlerin müzikal yansımalarını içeren konserde Tokcan’a iki genç sazende Ufuk Kaan İçli ve Tolga Karaslan da eşlik edecek.

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’yı Anma Konseri / 1 Mart / Tiyatro Salonu / 20.00

Kısa süre önce aramızdan ayrılan Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, doğum gününde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği özel konser programıyla AKM Tiyatro Salonu’nda anılıyor. Yavaşca’nın yaşamından kesitlerin sunulacağı bir barkovizyon gösterisiyle başlayacak olan konserde, büyük sanatçının en sevilen eserleri,Yavaşca’nın öğrencileri ve ondan feyz alan Adnan Çoban, Adnan Mungan, Ahmet Özhan, Atakan Akdaş, Aylin Şengün Taşçı, Aytaç Ergen, Bekir Ünlüataer, Çiğdem Yarkın, Demet Gürsoy, Dilek Türkan, Ezgi Köker, Güler Basu Şen, Güzin Değişmez, İbrahim Suat Erbay, Melihat Gülses, Münip Utandı gibi değerli sanatçılar tarafından seslendirilecek. 

Ritim ve Müzik Atölyesi / Çocuk Sanat Merkezi / 3 – 10 – 17 – 24 – 31 Mart 16.00, 5 – 6- 12 – 13 – 19 – 20 – 26 – 27 Mart 13.30 – 14.30

AKM Çocuk Sanat Merkezi, erken müzik eğitimini yaygınlaştırmak amacıyla Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi ile çocukları müzikle buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik Ritim ve Müzik Atölyesiyer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunuyor. Mart boyunca düzenlenen atölye kapsamında, çocukları oyun ve müzik aracılığıyla hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim bekliyor.

Tek Başıma / 3 – 4 Mart / Çok Amaçlı Salon / 18.00

Oyunları 30 dile çevrilen ve 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ünlü yazar Peter Quilter’ın Tek Başına eseri, AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilerle buluşuyor! İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Tek Başıma, yeni yaşında bir değişim ve dönüşüm yaşamak isteyen Susan’ın hikâyesini anlatıyor. Yirmili yaşlarda arkadaşlarıyla çıktığı Avustralya yolculuğuna bu kez tek başına çıkmaya hazırlanan Susan’ın “Yalnızlık Baladı” seyircilere umut ve macera dolu bir tiyatro deneyimi yaşatacak. 

Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi / AKM Çocuk Sanat Merkezi / 4 – 11 – 18 – 25 Mart 16.00, 5 – 6- 12 – 13 – 19 – 20 – 26 – 27 Mart 12.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor!  Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, çocukları AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor. 

Kahve Konserleri – İki Gitarist Besteciden Seçmeler / 05 Mart / Çok Amaçlı Salon / 11.00

Kahve Konserleri, AKM Çok Amaçlı Salon’da müzik severlerle buluşmaya devam ediyor! İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Onur Yılmaz, “İki Gitarist Besteciden Seçmeler”de dünya klasik gitar repertuvarına önemli katkılarda bulunan Francisco Tárrega ve Agustín Barrios’ın eserlerinden oluşan bir seçkiyi AKM izleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyor. Güney Amerika’nın ilk gitar virtüözlerinden Agustín Barrios ve gitar tekniğinin gelişimine önemli etkileri bulunan Francisco Tárrega’nın dünyaca ünlü eserleri Onur Yılmaz’ın usta yorumuyla 5 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salon’da! 

Metin Ceyran ile Resim Sevinci / 5 – 6 – 12 – 13 – 19 – 20 – 26 – 27 Mart / Çocuk Sanat Merkezi / 12.15

Ressam Metin Ceyran, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin ressamlarıyla bir araya geliyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek. 

Çocuklar için Masal Atölyesi / 5 – 6, 12 – 13, 19 – 20, 26 – 27 Mart / Çocuk Sanat Merkezi / 13.15

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.  

MDTİstanbul – 4×8 Dar Alanda Retrospektif / 5 – 7 Mart / Çok Amaçlı Salon / 18.00

Başarılı modern dans topluluğu MDTİstanbul, MDTistanbul direktörü Beyhan Murphy’nin kareografisini üstlendiği 4X8 Dar Alanda Retrospektif ile AKM Çok Amaçlı Salon’a konuk oluyor! Beyhan Murphy’nin MDTistanbul için hazırladığı Hüsnü Aşk’a Dair, Barbaros ve Seyahatname eserlerinin bazı bölümlerini büyük prodüksiyon vasıflarından arındırarak yalın halleriyle izleyiciye sunmaya hazırlanan 4X8 Dar Alanda Retrospektif, aynı zamanda bir geriye bakış yani retrospektif olma özelliği taşıyor. MDTistanbul’un büyük çaplı eserlerini Çok Amaçlı Salon’un samimi atmosferinde seyircilerle buluşturacak olan 4X8 Dar Alanda Retrospektif’in müzikleri Rahman Altın, Mercan Dede ve Burak Güven’e, kostümleri ise Ayşegül Alev’e ait.  

Turta Girmemiş Orman / 6 Mart / Çok Amaçlı Salon / 13.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği bol neşeli çocuk oyunu Turta Girmemiş Orman, AKM’de minik tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor!  Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki Dağ, lezzetli Dev Çileklerle doludur. Sevimli aşçı Ejderha’nın Dev Çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli Ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı Ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Bin Yıllık Miras / 6 Mart / Tiyatro Salonu / 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma Uygulama Topluluğu ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü, Bin Yıllık Miras’la AKM seyircisine unutulmaz bir akşam yaşatmaya hazırlanıyor! Mehter Marşları, Tasavvuf Müziği, Halk Müziği ve Sanat Müziği eserlerinden seçme bir repertuvarla seyircilerle buluşacak Bin Yıllık Miras müziğin coşkusunu ve heybetini güçlü bir şekilde hissettirecek.