YÜKLENİYOR

Ara

Bach ve Bizet Bu Pazar İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde!

Paylaş

GAİN’in sevilen klasik müzik programı ‘Pazar Klasiği’, bu hafta yetenekli genç çellistleri ve onların yorumuyla dünyaca ünlü bestecileri evlerimize konuk edecek. Yo-Yo Ma’nın hakkında “Sağlam tekniği ve enstrümanından çıkardığı eşsiz ses beni çok etkiledi” dediği Nil Kocamangil ile uluslararası başarılarıyla dikkat çeken, Doğu-Batı Divanı Orkestrası üyesi Umut Sağlam, GAİN izleyicileri için Bizet ve Bach’ın eserlerini çalacak. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin etkileyici atmosferinde çekilen programda, her iki müzisyen de tarihi niteliği olan özel yapım çellolarıyla büyüleyecek.

GAİN’in genç yetenekleri öne çıkardığı klasik müzik programı ‘Pazar Klasiği’, bu hafta da pazar sabahını renklendiriyor. Programın çekimleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yapılan yeni bölümünde, genç müzisyenler Nil Kocamangil ve Umut Sağlam, Bizet’nin Carmen Operası’ndan bölümleri ve Bach’ın Chaconne’unu yorumlayacaklar.

Yeni bölümde dinleyicilere sunulacak iki eserin geri planında trajik birer hikâye yer alıyor. Bizet, Carmen‘in Fransa’daki 31’inci performansı sırasında hayatını kaybetmiş; eserin dünya çapında kazandığı başarıyı görememişti. Bach ise Chaconne’u bir turne dönüşünde eşinin öldüğünü öğrenince yazmıştı.

Bu bölümün bir diğer özelliği ise iki müzisyenin de tarihi niteliği olan enstrümanlar çalmaları. Her iki çello da 19’uncu yüzyıla ait; Umut Sağlam’ın enstrümanı 1810 Paris Nicolas Lupot yapımı.

‘Pazar Klasiği’, bir dönemin Pazar konseri geleneğini canlandırmak üzere GAİN izleyicileriyle buluşuyor. Her bölümde genç sanatçılar tarihi binaların büyüleyici atmosferinden seyirciye ulaşıyor.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *