YÜKLENİYOR

Ara

BEYAZ BALİNA YAYINLARI GENEL YAYIN YÖNETMENİ BÜLENT OKTAY: “ÇOCUĞUNUZA KİTAPLARI İNCELEMESİ İÇİN ZAMAN TANIYIN”

Paylaş

Çocuk kitaplarına karşı sizin de aynı bizim gibi özel bir ilginiz varsa Beyaz Balina Yayınları’nın insanın içini açan birbirinden güzel kitaplarına illa ki denk gelmişsinizdir. Öyle ki her biri pedagog onaylı olan kitapların hemen hepsi, profesyonel bir ekip tarafından hazırlanarak okurlarla buluşturuluyor. Siz de yazdıklarınızla çocuk edebiyatı dünyasında var olmak veya çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız bu söyleşi de bize mutlaka eşlik etmelisiniz. Hadi gelin çocukların büyülü dünyasına doğru hep birlikte yola çıkalım.

SÖYLEŞİ: EBRU ALTIN ÇAPÇI

Beyaz Balina Yayınları yirmi yıldır varlığını sürdüren ve artık olgunluk dönemini yaşayan bir yayınevi. Yayınevini kurarken önceliklerinin iyi çocuk kitabını çocuklara erişilebilir kılmak olduğunu söyleyen Beyaz Balina Yayınları Genel Yayın yönetmeni Bülent Oktay ile çocuk kitapları üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Biz sorduk, Beyaz Balina Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Bülent Oktay cevapladı.

Okurlarımız için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Beyaz Balina Yayınları grubunun yayın yönetmeni ve şirket sahibiyim. 35 yıldır yayın sektörünün birçok alanında bulundum. İki kızım var. Bu nedenle kitap seçimleri yaparken bir baba titizliğiyle seçim yapıyorum.

“ÇOCUK EDEBİYATININ EN ÖNEMLİ İŞLEVİ ÇOCUKLARA OKUMA SEVGİSİ KAZANDIRMAKTIR”

Çocuk edebiyatının en önemli işlevi sizce nedir?

Kitaplar, çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimleri açısından dünyaya açılan pencerelerdir. Bu noktada çocuk edebiyatının en temel işlevlerinden biri çocuklara okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmaktır.

Çocuk edebiyatının bir neslin yetişmesinde oldukça önemli bir işleve sahip olduğunu düşünürsek sizce çocuk edebiyatının tanımı tam olarak nasıl olmalıdır?

Çocuk edebiyatı, erken çocukluk döneminden başlayıp ergenlik dönemini de kapsayan, çocukların dil gelişimi ve anlama düzeylerini göz önünde bulundurarak duygu ve düşünce dünyalarını sanatsal niteliği olan dil, yazı, çizgi ve resim gibi ürünlerle zenginleştiren eserlerin genel adıdır. Çocuk edebiyatı, edebiyatın en incelikli ve hassas alanı olmalıdır.

“RESİMLİ VE KARTON KİTAPLARA OLAN İLGİ HİÇ OLMADIĞI KADAR FAZLA”

Ülkemizde çocuk edebiyatının gelişim sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son beş yıla baktığımızda çocuk yayıncılığının geliştiğini, sektöre birçok yeni çocuk yayınevinin katıldığını söyleyebiliriz. Özellikle okul öncesi edebiyata, resimli ve karton kitaplara olan ilgi hiç olmadığı kadar fazla. Bu ilginin ve artan rekabetin yayınevlerini daha iyi işler yapmaya ittiğini ve bu sayede çocuk edebiyatının geliştiğini düşünüyorum.

Yayınevinize yayımlanma talebiyle eminiz ki pek çok kitap dosyası geliyordur. Yazar adaylarının başvuru dosyalarından hangilerini yayımlayacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Bu anlamda basılacak kitaplarda aramış olduğunuz temel kriterler nelerdir?

Öncelikle yayın çizgimize uygun kitapları seçerken ince eleyip sık dokuyoruz. Çünkü bunlar hem yayınevinin çehresini oluşturuyor hem de kültürel üretimin bir parçası oluyor. Çoksatar düşüncesiyle değil, uzunsatar olması beklentisiyle kitap basıyoruz. Bir kitabın kaç satacağını, ne kadar süre rafta kalacağını kesin olarak bilemeyebiliriz ama belli bir eşiğin ötesine geçip geçmeyeceğini az çok tahmin edebiliyoruz. İncelediğimiz kitapta ilk olarak çocuklar için içerdiği konular, o konuya yaklaşım şekli dikkat ettiğimiz ilk şey oluyor.

Erken çocukluk döneminde kız ve erkek çocukların okuma tercihleri arasında sizce önemli bir fark bulunmakta mı?

Bu çocukların yaşlarına, gelişim özelliklerine ve ilgi alanlarına göre farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte okul öncesi okumalarda çocukların renkli, resimli öyküleri, komik hayvan hikayelerini, tekerlemeleri ve kafiyeli metinleri tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Bu noktada kız çocuk ve erkek çocuk arasında bariz bir fark görülmemektedir. Kendi kendilerine okumaya başladıktan sonra da daha çok renkli/siyahbeyaz resimli fantastik hikayelere ve masallara; 9 yaştan sonra gerilim, macera türünde kurgulara, fantastik romanlara yoğun ilgi gösteriyorlar.

“ÇOCUKLARA ERKEN YAŞTA KİTAP SEVGİSİ AŞILAMA GÖREVİ EBEVEYNLERE DÜŞÜYOR”

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için neler yapmak gerekir? Çocuklar sizce bu anlamda kitaplarla hangi yaş grubunda tanışmalılar?

Çocuklara erken yaşta kitap sevgisi aşılama görevi anne ve babalara düşüyor. Anne ve babalar çocuklara kitap okumalarını söyleyerek değil, kendileri de kitap okuyarak örnek olabilirler. Çocukların henüz okuma yazma bilmediği okul öncesi dönemde yetişkinlerin özellikle de anne babaların çocuklarına kitap okuması gerekiyor. Bunun için uyku öncesi gibi belirli bir okuma saati rutini oluşturabilir, çocuklara kitap okurken farklı ses ve mimiklerle kitaptaki karakterleri canlandırarak, öyküyü dramatize edebilir, okudukları üzerine konuşabilirler.

Anne – babalar çocukların ilk rol modeli, bu yüzden 0 – 6 yaş arasındaki çocukların anne babalarının kitap okuduğunu görmesi, kitap okumayı hayatın bir parçası olarak kabul etmesi ve okuma alışkanlığı kazandırılmasında büyük rol oynuyor. Anne – babalar her gün çocuklarıyla birlikte kitap okumaya, kitap hakkında konuşmaya vakit ayırmalılar. Kitap okumanın aile ile paylaşılan bir etkinlik olması sadece kitap okuma alışkanlığı kazandırmayacak, aynı zamanda aile bireyleri arasında iletişimi de güçlendirecektir.

İlkokul döneminde ise anne – babalar çocukların okuyacağı kitapları mutlaka kontrol etmeliler, fakat bu kontrolü yaparken çocuğun okumaktan zevk alacağı ve okuma sevgisini kazanacağı macera kitapları gibi hayal gücünü geliştiren kitapların okunmasına engel olmamalılar. Özellikle son yıllarda çocukların dikkatini dağıtacak çok fazla dış etken bulunmakta ve çocuklara kitap sevgisini kazandırmak her zamankinden daha zor. Bu yüzden kitap seçiminde çocuk gözetim altında olsa bile özgür olmalı.

“ÇOCUK KİTAPLARI KONUSUNDA TİTİZ DAVRANIYORUZ”

Bir yayımcı olarak kitapların çocukların gelişimine katkıları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kitap, çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını geliştirir. İyi ve kötüyü kitaplardan öğrenir. Kitaplar, gerçek ile hayal arasındaki köprüyü oluşturur. Kitaplar; çocukları sevgi, ölüm, sağlık, hastalık, felaketler, iyilik, kötülük ve fedakarlık gibi yaşamın gerçeklerine hazırlar, kendilerini ve başkalarını anlamaya yardımcı olur. Dil ve algı gelişimin yanı sıra sanatsal ve estetik değerler ile eleştiri yeteneklerini geliştirir. Sosyal ve duygusal gelişimlerini destekler, kendilerini ve başka insanları anlamalarını sağlar, başkalarıyla iletişimini kolaylaştırır, empati yeteneğini, karar verme ve sorun çözme becerilerini geliştirir. Genel kültürü artırır, yaşamı sevdirir, okul başarısını, bilgi dağarcığını ve kelime hazinesini geliştirir, kendine güvenini arttırır. Bu noktada çocuklar için ortaya konan eserler de oldukça titiz davranmak bizim için çok önemlidir.

Son olarak anne – babalara çocuklarına kitap seçerken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Kitap seçimleri çocuğun yaşına, gelişim özelliklerine ve ilgi alanlarına göre yapılmalıdır. Bu da kitabın içeriğinden sayfa sayısına, yazı alanına, yazıların fontuna, puntosuna; kitabın yapıldığı malzemeye kadar titiz bir inceleme yapılması gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde çocuklara kitap sevgisi, kitap okuma alışkanlığı kazandırılamayacağı gibi okuma alışkanlığı köreltilebilir de. Anne ve babaların tercihlerini çocuk kitapları alanında uzmanlaşmış yayıncılardan yana yapmaları işlerini kolaylaştıracaktır. Kitap seçerken çocuğa kitapları incelemesi için zaman ve fırsat tanımak gerekir.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *