Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kültür - Sanat

Bilkent Müzik Günleri Devam Ediyor

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ve Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı Bilkent Müzik Günleri, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeye ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 

Mart ayı boyunca her Çarşamba günü gerçekleştirilecek Bilkent Müzik Günleri konserlerinde Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileri, hocaları, mezunları ve profesyonel sanatçılar aynı sahnede buluşuyor.

16 Mart’ta Mustafa Kaplan (korno), Egemen Uysal (keman) ve Kenan Tatlıcı’dan (piyano) oluşan Mithra Trio J. Brahms’ın Korno, Keman ve Piyano için yazılmış Triosunu (Op.40) seslendirecek. 

Konserin diğer yarısında Nazlı Avcı (keman), Burcu Yazıcı (viyola), Sinan Dizmen (viyolonsel) ve Cem Babacan’dan (piyano) oluşan Piano Quadro’nun konseri dinleyici ile buluşacak. Konserde F. Bridge’in Piyanolu Dörtlü için Fantazi, H.94 ve D. Elfman’ın Piyanolu Dörtlü eserlerinin Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilecek. 

23 Mart tarihindeki konserde yer alan ilk grup Q-Art ile gitar sanatçısı Kağan Korad. Esra Gökoğlu (keman), Emel Özer (keman), Murat Cangal (viyola), Demet Gökalp (viyolonsel) ve Hacer Özlü’den (kontrbas) oluşan topluluk Kağan Korad ile birlikte Albéniz’in Tres Piezas Espanolas, de Falla’nın Danza Del Molinero, Bizet’nin Carmen Suite eserlerini seslendirecek.

Konserin ikinci yarısında gitarist Cem Çeliksırt ile Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri İrina Nikotina (keman), Feruza Abdullayeva (keman), Uluğbek Rihsi (viyola) ve Serdar Rasul’dan (viyolonsel) oluşan Bilkent Pro, Leo Brouwer’in Beatles “From Yesterday to Penny Lane” isimli eserini yorumlayacak.

30 Mart tarihinde “Genç Ustalar” başlıklı konser ile Bilkent Müzik Günleri sona erecek. Konserde Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi lise ve lisans öğrencilerinden oluşan ve Bilkent Müzik Günleri seçmelerini kazanan 5 oda müziği grubu yer alacak. Gruplar; L.van Beethoven, A. Dvořák, H. Dutilleux, S. Prokofiev, J. Françaix ve D. Milhaud’un eserlerini yorumlayacak.  

2 Mart – 30 Mart 2022 tarihleri arasında Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletleri bilet.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebilir. 

Konserlerden sonra Bilkent Konser Salonu önünden hareket edecek ücretsiz servis ile Tunus Caddesi’ne ulaşım sağlanacaktır.