Please assign a menu to the primary menu location under menu

Çocuk KitaplarıEdebiyat

Bozuk Pusula Raflardaki Yerini Aldı!

Ödüllü yazar İsmet Bertan’ın okurunu, macera ve gizem dolu bir Anadolu yolculuğuna çıkardığı Bozuk Pusula, Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Kitap dede ile torunun uzun ince bir karavan eşliğinde çıktıkları macera ve gizem dolu Anadolu yolculuğunu okurla buluşturuyor. Dedeyle torunun karavan tatili, Hattuşa’dan Divriği’ye, Nemrut Dağı’ndan Göbeklitepe’ye uzanıyor. Kadim uygarlıkların izinde yöresel zenginliklerle renklenen romanda, Aşık Veysel’in ezgileri, flamenko dansıyla buluşuyor. Birbirine kavuşmak için çırpınan eski pusula figürlerinin soluksuz, gerçeküstü arayışı ustaca anlatılıyor. Yaşadığımız coğrafyanın tarihiyle kurduğumuz bağ ve insanın yolculuğunda iz bırakan hikayeler, büyülü bir anlatımla ve renkli betimlemelerle canlanıyor.

Tunç ve dedesi, yaz tatilinde hayalini kurdukları yolculuğa çıkarlar. Karavan Tırtıl’la Ankara’dan ayrılan ikili, bozuk pusulanın kafası bozuk figürü Prens Valletta’nın sırrını çözmeye kalkınca rotadan sapar, Anadolu’da gezmeye başlarlar. Antika pusula yüzünden kazı alanlarına, antik kentlere, müzelere ve milli parklara uzanan yolda, Tunç yeni arkadaşlar da edinir. Dede torun, sürprizlerle dolu yolculukta, bir efsanenin parçası olduklarını fark edecektir.