YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), 5 yıldır okullarda sürdürdüğü ve bugüne kadar 12 bin çocuğa ulaşan Okuyan Bir Gelecek projesini dijital platforma taşıdı. AÇEV, Okuyan Bir Gelecek platformu (www.okuyanbirgelecek.org) ile çocukların dil gelişimlerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini desteklemek amaçlıyor. Platform, ebeveynlere çocuklarına kitap okumaları için ilham verirken çocuklara da kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Projeye Fazıl Say müzikleriyle; Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Songül Öden ve Yekta Kopan kitap okuyarak destek veriyor. 

Kitap bağışları çocukların dünyasını renklendirecek

AÇEV, Okuyan Bir Gelecek platformu üzerinden başlattığı bağış kampanyasıyla evlerinde kitap olmayan 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmayı hedefliyor. Pandemi nedeniyle eğitime ve eğitim materyallerine erişimin zorlaştığı bu dönemde çocukların yaz tatilinde kitapsız kalmaması hedefleniyor. Okuyan Bir Gelecek platformunu ziyaretçileri Kidega üzerinden kitap satın alarak, 3747’ye SMS göndererek ya da FonZip üzerinden bağış yaparak daha çok çocuğun projeden faydalanmasına destek olabiliyor. 

Çocukların yüzde 71’inin evinde 3’ten az çocuk kitabı var

Türkiye’de 5-6 yaş çocuklarının yüzde 71’inin evinde 3’ten az çocuk kitabı ya da resimli kitap bulunuyor. Bilimsel araştırmalar yüksek sosyoekonomik düzeyden ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyduklarını, oysa düşük sosyoekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor. Türkiye’nin 2018 PISA sonuçlarına göre, sosyoekonomik olarak en üst yüzde 25’lik dilimde yer alan öğrencilerin ortalama okuma puanı 513 iken en alt yüzde 25’lik dilimdekilerin 437. Aradaki fark büyük oranda erken çocukluk döneminden başlayan bu eşitsizlikten kaynaklanıyor. Aradaki 32 milyon kelimelik farkı kapatabilmek için çocukları küçük yaşlardan itibaren kitaplar aracılığıyla yeni kelimeler ve kavramlarla tanıştırmak büyük önem taşıyor.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *