YÜKLENİYOR

Ara

Bu yöntemle yoğurt mayalamak artık çok daha kolay!

Paylaş

Son zamanlarda işlenmiş ya da paketli yoğurt tüketmek istemeyen kişilerin başvurduğu yöntemlerden biri de şüphesiz ki anne yöntemleri ile yapılan klasik yoğurtlar olmaktadır. Kimi tamamen eski usül battaniyelere sarıp sarmalayarak, kimi de fırınlama tekniğini kullanarak yoğurdunu mayalamaya çalışır. Teknik her ne kadar kişilere göre değişkenlik göstermiş olsa da formül hiçbir zaman değişmez; 1 kilo süte 1 yemek kaşığı yoğurt mayası olur her zaman…

Peki size yoğurt mayasını süte çalmadan da mis gibi yoğurt yapabileceğinizi söyleseydik ne derdiniz? Evet, evet yanlış okumadınız. Maya arama derdine artık son vermenizin şimdi tam zamanı…

Fermente tariflerimizin ilkini oluşturacak tariflerimizin bu sefer ki kahramanı; bebek kozalak olacak. Şaşırdınız değil mi? Kozalakla yoğurt mu mayalanırmış diyorsanız da eğer hemen söyleyelim, “Evet” gayet de güzel mayalanır.

İşte bugüne kadar bildiğiniz tüm yoğurt mayalama işlemlerinin pabucunu dama attıracak muhteşem bir tarif: Evde Kozalaklı Yoğurt Yapımı…

İşte “Evde Kozalaklı Yoğurt Yapımı” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar…

Kozalaklı Yoğurt Mayalama

1 litre günlük süt
1 adet bebek kozalak (yeni olgunlaşmaya başlayan, yeşil çam kozalağı)

Hazırlanışı: 5 su bardağı günlük sütü kaynatıp, ılınmaya bırakın. Ilınan sütü cam bir kavanozun içine alarak, sivri tarafına iki çentik attığınız kozalağı ılınan sütün içine atın. Ağzı açık bir şekilde fırınınızın içine koyarak, 170 derecede 7 dk ısıtıp, fırının içerisinde 6 – 8 saat dinlendirin. Mayalanan yoğurdunuzu buzdolabına alıp, 1 gün dinlendirdikten sonra servis yapın. Afiyet olsun.

Aklınızda Bulunsun

  • Yoğurt yaparken sağlık açısından ve daha lezzetli olması için sırlı toprak veya cam kap kullanın.
  • Yoğurdu günlük pastörize süt ile yaparsanız, uzun süre kaynatmak zorunda kalmayacağınızdan besin değerini korumuş olursunuz.
  • Pastörize süt yerine günlük süt kullanmayı tercih ederseniz, 8 – 10 dakika karıştırarak kaynatın. Sonra ocağın altını kısıp 15 – 20 dakika daha kaynatın.
  • Günlük pastörize sütle hazırlanan ev yapımı yoğurt, hazır yoğurtlara ve diğer sütlerle yapılan yoğurtlara nazaran daha yumuşak ve sulu olur.
  • Yoğurda bıçak batırıp çıkardığınızda oluşan boşluk hızla değil, yavaş doluyorsa yoğurdunuz kaliteli demektir.
  • Tüm süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi yoğurdu da içeriğindeki B12 vitaminlerinin kaybolmaması ve aynı zamanda bozulmaması için güneşte bırakmayın.
  • Yoğurdun içeriğinde bulunan bakterilerin korunması için yoğurdunuzu buzdolabınızda muhafaza edin.
  • Mayalama sırasında kullandığınız kozalağı yoğurdunuz olduktan sonra çıkartıp, yıkayarak buzdolabında muhafaza edin.
  • Her bir kozalaktan 6 kez yoğurt mayalabileceğinizi de ayrıca belirtelim.
Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *