Please assign a menu to the primary menu location under menu

KeşfetSeyahat

Rüya Gibi Bir Kış Tatili için Bulgaristan’daki En İyi Kayak Merkezleri | Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Özellikle son yıllarda Avrupa’nın en popüler kış sporları merkezleri arasında gösterilen Bulgaristan’ın en iyi kayak merkezlerinde bu kış muhteşem bir kayak tatiline ne dersiniz?

Kışın büyüsünü sadece birkaç haftaya değil, neredeyse tüm bir yıla yayan Bulgaristan; masalsı aktiviteleri ve doğa harikaları ile göz kamaştırırken, sizi yılın en keyifli dönemini daha da renklendirmeye davet ediyor. Siz de bu kış çocuklarınıza gerek yurt dışı, gerekse de kış mevsiminin büyüleyici yüzünü yaşatmak istiyorsanız Bulgaristan’da yapacağınız kayak keyfi eminiz ki son derece etkileyici seçeneklerden biri olacaktır.

Bulgaristan; batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan, güneydoğuda ise Türkiye ile komşu. Ülkemize olan yakınlığından dolayı özellikle kış aylarında sıkça tercih edilen kayak destinasyonlarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Bulgaristan; Bansko, Borovets ve Pomporovo olmak üzere 3 popüler kayak merkezine sahip.

Ülkedeki kayak pistlerinin doğal sınırlarını belirleyen yüksek çam ormanları sayesinde görüş mesafesinin oldukça açık olduğu ülkede, özellikle kayak merkezlerinin konumlandığı Rodop ve Rila sıradağlarının karla kaplı yamaçları ise kış sporu meraklıları için kaçırılmayacak fırsatlar sunmakta.

Bulgaristan’daki En İyi Kayak Merkezleri

Bansko

UNESCO koruması altındaki Pirin Dağı’nın yanı başında yer alan Bansko, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da oldukça ünlü yerlerden. 1000 ile 2600 metre arasında 15 adet kayak pistinin bulunduğu Bansko’nun toplam pist uzunluğu ise 70 km. 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah dereceli lift kapasiteleri ile oldukça yüksek olan Bansko’da gece kayağı yapmak isteyenler içinse 650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pistleri mevcut. 2021 yılına kadar FIS Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan şehir, 2019 Dünya Kayak Ödülleri’nde Bulgaristan’ın en iyi kayak merkez unvanını kazandı.

Borovets

Rila Dağları’nın çam ağaçları arasında yer alan Borovets kayak merkezi ise Avrupa’nın en uzun tesislerinden birine sahip. Olimpiyat oyunları düzenlemek amacıyla geliştirilen en uzun pist 6 km iken, toplam pist uzunluğu ise yaklaşık 45 km’yi bulmakta. Bu arada 15 ayrı liftin bulunmasından dolayı sıra bekleme gibi bir durumunuzun kesinlikle olmadığı Borovets’de bir de bakmışsınız ki pistlerde kuş misali süzülüveriyorsunuz. Her seviyeden kayakçıya hizmet veren Borovets kayak pistleri, yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için biçilmiş bir kaftan değerinde.

Pomporovo

Güneydoğu Anadolu’nun bilinen kayak merkezlerinden Pomporovo‘da ise toplam 25 km uzunluğunda farklı zorluk derecelerinde pistler bulunmakta. Kaldı ki şehirdeki 18 liftin saatte 8 bin 500 kişiyi rahatlıkla taşıdığını da ayrıca belirtelim.

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Schengen vizesi ile gidilebilen Bulgaristan’a hem karayolu hem de havayolu ile ulaşmak mümkün. Karayolu ile ulaşım yaklaşık 9 saat sürerken, havayolu tercih edildiğinde ise bu süre bir buçuk saate kadar düşebilmektedir. Bulgaristan’a sefer düzenleyen çok sayıda otobüs firması bulunmaktadır. Ayrıca keyifli bir tren yolculuğu için de İstanbul – Sofya Treni olan Sofya Ekspress’i tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları ile de İstanbul’dan Sofya’ya aktarmasız uçak bulmak mümkündür.

Bulgaristan’da Kayak Ne Kadar Ucuz?

Bulgaristan’da kayak tatili, Alpler’de yapılan kayak gezileriyle karşılaştırıldığında oldukça ucuzdur. Bulgaristan’a vardığınızda fiyatların Alpler’de aynı şeye ödeyeceğinizin yarısı ila üçte ikisi arasında olduğunu göreceksiniz. Bu arada kayak malzemeniz yoksa da eğer sakın üzülmeyin. Çünkü malzeme almak için en doğru yerdesiniz. Burada dünyaca ünlü kayak merkezlerine malzeme üreten bir fabrikadan uygun fiyatlara kayak malzemelerinizi satın alabilirsiniz.