Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sergi

Çağrı Saray, Kökleri Başıboş ve Çoğul Hakkında Sergisiyle Atelier Marvy’de

Club Marvy’nin sanat galerisi Atelier Marvy, 2 Ağustos- 21 Eylül arası sanatçı Çağrı Saray’ı konuk ediyor. Saray’ın “Kökleri Başıboş ve Çoğul Hakkında” isimli sergisi Club Marvy misafirlerini, yazın sakinliğiyle tazelenen zihinlerinde, erk ve iktidar üzerine bir düşünce penceresi aralamaya davet ediyor. 

Çağrı Saray’ın 2 Ağustos itibariyle Atelier Marvy’de görülebilecek “Kökleri Başıboş ve Çoğul Hakkında” sergisi sanatçının 2010’dan beri kullandığı, katman katman çoğalan ve sürekli hareket halindeki desenleri ile hayat buluyor. Saray’ın kullandığı bu yöntem imgelerin betimlenmesine olanak sağlasa da sanatçı, bu yöntemi erk ve iktidarın belleğimizde, ruhlarımızda ve bedenlerimizde yarattığı hasarı betimlemek için kullanmayı tercih ediyor. Bunları bir davranış biçimine dönüştürerek, bir mimari yapının tasviri, bir aile fotoğrafı veya belleğimizde titreşen nesneler gibi birbiriyle bağlantılı görünmez bir ağın parçaları olarak ortaya koyuyor. Bu parçalarla geçmişi bugün üzerinden şekillendirmeye devam ediyor. Bu nedenle de Saray’ın eserlerinde hiçbir imge mutlak ve net değil, belleğimizdeki izler gibi sürekli hareket halinde. Her an kaybolma ile yepyeni formlar oluşturma arasında imgeler birbirleriyle ilişki kuruyor.

Atelier Marvy, değerli sanatçıları ağırlamayı sürdürüyor. Sanat ve yerel zanaatı temel değerleri içerisinde sahiplenen Club Marvy misafirleri, yemyeşil doğa ve sakin lüks ile çevrelenmiş biçimde sanatın farklı alanlarını deneyimleme imkanı buluyor. 

Çağrı Saray Kimdir?

2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olan Çağrı Saray, aynı fakültede yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarını tamamladı. Saray, kimlik sorunları, kişisel tarih, hafıza, ev-mekan kavramı ve toplumsal bağlamları üstüne düşüncelerini yansıtan; desen, gravür, fotoğraf, video ve yerleştirmelere uzanan bir çizgide interdisipliner çalışmalarıyla tanınıyor. Gündelik hayattan ve yaşamımızın siyasal-ekonomik koşullarından, küresel ölçekte kültürel dönüşümlere varan süreçler, çalışmalarının ana omurgasını oluşturuyor. Desenlerinde mekanları, nesne ve figürleri kendine özgü katmanlı çizgisel üslubuyla işleyen sanatçı, tekrarlardan oluşan hareketli ve akışkan imgeler ortaya koyuyor. Eserlerindeki net ve kararlı çizgisellik, basit ayrıntılarla gelişerek mekan, nesne ve figüratif imgelere evriliyor.