YÜKLENİYOR

Ara

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’nu izlemeden önce mutlaka bu yazıya göz atın

Paylaş

Türkiye’ye iltica ettikten sonra rekorları ve şampiyonluklarıyla dünyanın efsane sporcuları arasına adını yazdırmayı başaran “Cep Herkülü” Naim Süleymanoğlu’nu, özellikle 80 kuşağında tanımayan yoktur herhalde. Zira kendisi, Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyayı kazandırarak, gönüllerde taht kurmuş bir kahramandır. Dile kolay ne de olsa kendi kilosunun 3 katından daha fazlasını kaldırarak, efsane olmuş bir isimden bahsediyoruz.

Küçücük boyuna rağmen kazandığı madalyalarla ülkemizi her daim yurt dışında başarıyla temsil eden Naim Süleymanoğlu’nun hayatını beyazperdede izlemeden önce, 50 yıla sığdırdığı o muhteşem hayat hikayesine gelin birlikte göz atalım.

İşte onca zorluğa rağmen bir devre imzasını atan Naim Süleymanoğlu’nun hayatında öne çıkan başlıca detaylar…

Türkiye’ye iltica ettikten sonra rekorları ve şampiyonluklarıyla dünyanın efsane sporcuları arasına adını yazdırmayı başaran “Cep Herkülü” ünvanlı Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Ocak 1967’de dünyaya geldi. Halter sporuyla 10 yaşındayken tanışan Süleymanoğlu, Brezilya’da düzenlenen “Dünya Gençler Halter Şampiyonası”nda 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu.

1983 yılında Viyana’da yapılan turnuvada Naim Süleymanoğlu, 56 kiloda dünya rekorlarını sırası ile koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda 295 kilo olarak kırdı. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın Sovyetler Birliği’nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye’de yaşama ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma talebinde bulundu. Talebinin kabul edilmesinin ardından Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Süleymanoğlu, 1986 yılında dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisine katılıp, toplamdaki rekorunu 335 kiloya çıkararak dünya şampiyonu oldu. 1988 Seul Olimpiyatları’nda 60 kilo kategorisinde muhteşem rekorlar kıran Süleymanoğlu, bu başarısı ile Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1992 Barcelona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1993 Dünya Şampiyonası’nda 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2’de dünya rekoru kıran efsane halterci, 1994’te Bulgaristan’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda da sadece 3 kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Yunanistan’ın başkenti Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi. Süleymanoğlu, 8 kez dünya şampiyonu olurken, 46 dünya rekoru kırdı.

Süleymanoğlu, Kasım 2017 tarihinde ise karaciğer yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Ve gelelim bugüne… Bir kuşağın hayranlıkla izlediği bu efsane şampiyonun hayatı önümüzdeki günlerde beyazperde de hayat bulacak. Son zamanlarda yaptığı birbirinden başarılı filmlerle hafızalarımızda yer eden yapımcı Mustafa Uslu’nun imzasını taşıyan filmin adı ise tahmin edeceğiniz gibi Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu.

Muharrem Süleymanoğlu’nın danışmanlığında Barış Pirhasan’ın senaryosunu yazdığı filmin yönetmenlik koltuğunda Özer Feyzioğlu bulunmakta.

Hayat Van Eck’in Naim Süleymanoğlu’nu canlandırdığı filmde, Yetkin Dikinciler’i baba, Selen Öztürk’ü ise anne rolünde izleyeceğiz.  Halter sporuna yeteneğini fark eden ve onu dünya spor arenasına taşıyan ilk antrenörü Enver Türkileri’yi ise Gürkan Uygun oynayacak.

İşte Kasım ayında seyircisiyle buluşacak olan Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’nun merak edilen o fragmanı…

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *