YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, kitap okuma alışkanlığının temelleri bir çoğumuzun bildiği gibi öyle küçük yaşlarda falan değil, daha hayata ilk merhabalarını dedikleri bebeklik döneminde atılmaktadır. Evet, evet yanlış duymadınız. Bebeklik dönemi dedim…

Durum böyle olunca da en büyük iş, her zaman olduğu gibi rol model görevini üstlenen bizlere, yani ebeveynlere düşüyor. Bu nedenle çocuğunuz ister 10 aylık olsun, isterse 5 yaşında! Bırakın çocuğunuz sizi okurken görsün. Varsın ilgiyi üzerine çekmek için elinizdeki kitabı almaya veya yırtmaya çalışsın. Sonuçta çocuğunuz kitapla ne tür bir eylem içerisinde olursa olsun, arkanıza yaslanıp derin bir ohhh çekmeye ne dersiniz? Neden mi? Kitap ve çocuğunuz arasında yepyeni bir bağın temelleri atılmış oluyor da ondan. Peki işiniz bu bağlamda bitti mi? Elbette ki hayır. Asıl zorlu süreç bundan sonra başlıyor, hepinize hayırlı uğurlu olsun. İşimiz bu noktadan sonra oldukça zor ve meşakatli olacak ne de olsa!

Kitap okumasını seven bir yetişkin olarak okuma alışkanlığımın daha küçük yaşlarda ailem tarafından kazandırıldığını söylememe gerek yoktur sanırım. Evimizde koca bir kitaplık dolusu kitap olmuş olmasına rağmen anne ve babamın haftanın belirli günlerinde elimden tutup, beni kütüphaneye götürüşünü daha dün gibi hatırlarım. İtiraf edeyim, hayatımın en keyifli saatlerini de o kütüphanede kitapların ve ansiklopedilerin arasında geçirmişimdir. Çünkü her daim okurken mutlu, bir o kadar da özgür olduğumu hissederdim. Hayal gücümün sınırlarında dolaşma imkanını bana kazandırmış olması da çabası elbette…

Kitaplar, kelime dağarcınızı genişletmekle kalmaz, bakış açınızı geliştirirken, kafanızdaki imgeleri görmeye başlamanıza da yardımcı olurlar aslında. Kitap okuma alışkanlığı olan insanlar ne demek istediğimi eminim ki çok iyi anlamıştır. Çünkü siz herhangi bir kitabı okumaya başladığınız ilk andan itibaren kafanızda eşgüdümlü bir obje yaratıp, mekan tasvirini çoktan yapmış olursunuz bile. Okudukça cümleler kendiliğinden zihninizde canlanır ve o dakikadan itibarende beyninizde her bir sahneyi filme dönüştürmeye başlarsınız.

Peki bu noktada çocuklarımız için yararlı kitaplar nasıl olmalıdır veya tam tersi kitap alırken nelere dikkat etmeliyiz türündeki sorulara verilebilecek cevapları daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Cevabınız hayırsa İkiçaybiriaçık okurları için derlediğimiz detaylara gelin birlikte göz atalım. Bu arada atladığımızı düşündüğünüz detaylar varsa sizlerin de görüşlerini bekliyoruz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var diye boş yere dememişler ne de olsa…

Konumuza geri dönecek olursak eğer malum okumayı yeni öğrenen bir çocuk için kitap seçmek öyle sanıldığı gibi kolay bir iş kesinlikle değildir. Bazen görsel açıdan dikkatini çekebilecek bir kitap subliminal anlamda hiçte hoş olmayan mesajlarla çocuğunuzun kafasını karıştırırken, uzunluğu ve puntosunun küçüklüğü yüzünden de sıkılıp yarıda bırakmasına neden olabilir.

Böyle bir durumla karşılaşmamanız için çocuk kitaplarında dikkat edilmesi gereken detayları sizin için derledik. Buna göre;

  • Eser, yazım ve noktalama açısından kesinlikle hatasız olmalıdır.
  • Dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazılmış olmalıdır.
  • Eser hazırlanırken, hangi sınıf ve yaş düzeyine uygun olarak yazıldığı bilinmelidir.
  • Eserlerde işlenen konular ve bunların ele alınış tarzları kesinlikle çocukların yaş gruplarına uymalıdır.
  • Kahramanlar aynı zamanda çocuğun dünyasından olmalıdır. Unutmayın ki ilgisini çekmeyecek bir karakterin peşine takılmak onu çekmekten çok iter.
  • Eserlerde heyecan unsurunun eser boyunca canlı olması gerekir.
  • Olumsuz tasvirlere kesinlikle yer verilmemelidir.
  • Politik özellikler taşımamalıdır.
  • Çocuğunuz özellikle ilköğretim seviyesinde ise seçeceğiniz kitaplarda devrik cümlelere yer verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.
  • İşlenen konular bir bütünlük içinde ele alınmalı, gelişigüzel bir araya getirilip yığılan yazılardan ibaret olmamalıdır.

Yazımın sonunda ise sizlere Victor Hugo’nun çok sevdiğim bir sözüyle veda edeceğim.

“Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez.”

Gerek sizin gerekse de evdeki küçük afacanın okuma ateşinizin hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle…

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *