Please assign a menu to the primary menu location under menu

Anne ve ÇocukEtkinlik Rehberi

Çocuklar Arter’in Atölyelerinde Buluşuyor!

Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik düzenlenen çocuk atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor. Çocukların, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak kendi eserlerini üretip çağdaş sanatı keşfettiği atölyeler, 21 Mayıs’ta “Kır-Yapıştır!” başlığıyla, 28 Mayıs’ta ise “Göründüğü Gibi Değil” başlığıyla Arka Bahçe’de düzenlenecek. Sınırlı sayıda katılımcı ve gerekli sağlık önlemleriyle gerçekleşecek atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya [email protected] adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter, ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleriyle ağırlarken herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan atölyelerini de hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenlemeye devam ediyor. Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik düzenlenen çocuk atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor ve her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteriyor.

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Kır-Yapıştır!” atölyesi, 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 11:00’de Arka Bahçe’de gerçekleşecek. Atölye çalışması, katılımcıları Arter’de devam eden OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla buluntu nesneler üzerine düşünmeye ve kır-yapıştır tekniğiyle hayali figürler üretmeye çağırıyor. Volkan Aslan’ın Pazar: Kırılacak Eşya (2013) başlıklı eserini oluşturan, sanatçının kırık parçaları birleştirerek ürettiği biblo koleksiyonunu keşfeden çocuklar, ardından buluntu nesneleri kırıp yapıştırarak onlara yeni görünümler kazandıracak ve kendi özgün karakterlerini tasarlayacaklar.

“Göründüğü Gibi Değil” başlıklı atölye ise 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü 11:00’de müze eğitimcileri Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün kurduğu atölyepikolo tarafından Arka Bahçe’de gerçekleştirilecek. 7-11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, katılımcılarını Gabriela Vanga’nın OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan Mirare (2006) isimli eserinden yola çıkarak yansıma ve görüntü oluşumu süreçlerini keşfetmeye davet ediyor. Bilim, sanat ve tasarımı buluşturan atölyede çocuklar boya, karton ve ayna gibi çeşitli malzemeleri kullanarak kendi yaratıcı periskoplarını üretecekler.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya [email protected] adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Atölyeye katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için giriş katındaki gişeden bilet satın alabilir.