Please assign a menu to the primary menu location under menu

Çocuk KitaplarıEdebiyat

Çocuklar Doğa Sevgisini Ağaçlardan Öğrenecek!

Altın Kitaplar Yayınevi ve Türkiye Ormancılar Derneği işbirliği ile yeni nesillere doğa sevgisini aşılamak amacıyla hazırlanan Yerden Göğe Ağaçsın, çocuklara 50 farklı ağaç türünü, ağaçların dilinden yazılmış samimi ve yalın öykülerle öğretiyor. Metin yazarlığını Dr. Nilay Yılmaz’ın, proje danışmanlığını Prof. Dr. Ünal Akkemik’in üstlendiği Yerden Göğe Ağaçsın’ın çizimleri Esra İlter Demirbilek’e, botanik çizimleri ise Canan Atay’a ait.

Yazar Nilay Yılmaz’ın kaleme aldığı Yerden Göğe Ağaçsın, ağaçların dilinden yazılmış, samimi ve yalın anlatımlı öykülerle çocuklara doğa sevgisini aşılamayı hedefliyor. Türkiye Ormancılar Derneği işbirliği ile Altın Kitaplar’dan çıkan Yerden Göğe Ağaçsın ile çocuklar 50 farklı ağaç türünü, her birinin kendine özgü şaşırtıcı özelliklerini ve Latince isimlerini öğreniyor.

Yerden Göğe Ağaçsın’ın metin yazarı olan Nilay Yılmaz 1992-2011 yılları arasında öğreti görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans ve doktora programlarını sırasıyla Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İngiliz Dili ve Eğitimi, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkçe Öğretimi ve Çocuk Edebiyatı bölümlerinde tamamladı. 2000 yılından beri pek çok sivil toplum örgütüyle çalışıyor. Kanserli çocuklar ve cezaevindeki çocuklara yönelik çalışmalar yapan STK’larla işbirliği içinde çeşitli projelere destek veriyor; çocuklarla yaratıcı okuma- yazma etkinlikleri yapmak için buluşuyor

Kitabın proje danışmanı olan Prof. Dr. Ünal Akkemik, 1968 yılında Tokat’ta doğdu. Ulusal ve uluslararası dergilerde çalışmaları yayımlandı. Yerden Göğe Ağaçsın kitabıyla birlikte ağaçları çocuklarla buluşturmayı, Anadolu topraklarındaki ağaçlara olan ilgi ve bilgiyi artırma çabasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Kitabın çizeri Esra İlter Demirbilek, tanınmış pek çok yayınevinin kitaplarının çizimlerini yapıyor, çocuk dergileriyle çalışıyor. Çocuk ve yetişkinlere temel resim, çocuk kitapları illüstrasyonu ve dijital illüstrasyon atölyeleri de veriyor.

Peyzaj mimarı Canan Atay, 2008 yılında kuş ve kelebek gözlemciliğine başladı ve ardından botanik illüstrasyonla tanıştı. Bu alanda ilerleyan Atay, Yerden Göğe Ağaçsın kitabında, 50 farklı ağaç türünün yaprak ve meyve özelliklerini de kapsayan botanik çizimlerini kaleme aldı.