YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Pera Müzesi Öğrenme Programları, ressam ve yazar Can Göknil’in resim sanatımızda iz bırakan sanatçıları anlattığı “Ressam Masalı” kitabından hareketle, çocuklara yönelik keyifli bir kitap okuma ve perküsyon atölyesi düzenliyor. Bozlu Sanat Yayınları iş birliğinde, 15 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte çocuklar, Osman Hamdi Bey’in sanatı hakkında detaylı bilgi edinecek, onun çalışmalarından ilhamla kendi resimlerini boyayacak ve perküsyon kullanarak içlerindeki ve çevrelerindeki müziği keşfedecekler.

Pera Öğrenme, Bozlu Sanat Yayınları iş birliğinde, ressam ve çocuk edebiyatı yazarı Can Göknil’in “Ressam Masalı” adlı kitabından yola çıkarak 8-11 yaş arasındaki çocuklara yönelik kitap okuma ve perküsyon atölyesi düzenliyor. 

15 Şubat Cumartesi günü, saat 13.00-14.30 arasında gerçekleştirilecek üç aşamalı etkinlikte çocuklar, sanatın hem görsel, hem de işitsel boyutunu bir arada deneyimleyecekler. Birlikte okuma ve resim yapmaya odaklanan atölyenin ilk bölümünde, Osman Hamdi Bey’in Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda yer alan eserleri rehber eşliğinde ziyaret edilecek. Ardından genç katılımcılar, Can Göknil’in resim sanatı tarihimizde iz bırakan sanatçıları kaleme aldığı sanat tarihi kitabı “Ressam Masalı”nı yazarla birlikte okuyacak ve soru-cevap gibi interaktif yollarla eser üzerine düşünecekler. Çocukların ‘sanat’ ve ‘sanatçı’ kavramlarına yakınlaşmasını sağlamayı amaçlayan bu bölümde atölye katılımcıları ayrıca, Osman Hamdi Bey’in eserlerinden ilhamla resim yapacak ve ressamın dünyasını kendi yaratıcılıklarını kullanarak kavramaya çalışacaklar.

Çocuklar perküsyon kullanarak içlerindeki müziği keşfedecekler

Atölyenin ikinci bölümünde Esma Ertel ve Murat Ertelin “Ressam Masalı” adlı kitabından hareketle hazırladığı ses ve video enstalasyonlar izlenecek. Son bölümde ise çocuklar, perküsyon vasıtasıyla interaktif ve doğaçlama müzik yapmayı öğrenerek içlerindeki ve çevrelerindeki müziği keşfe çıkacaklar.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *