YÜKLENİYOR

Ara

Dijital Oyuncakların Çocuklar Üzerindeki Etkisi Tartışmaya Açılıyor

Paylaş

Pera Müzesi Öğrenme Programları, öğrenme alanının kapsamına giren güncel konuları mercek altına almaya devam ediyor. Dijital dünya ile etkileşimimizin doruk noktasına ulaştığı bu günlerde Av. Dr. Başak Ozan Özparlak, çevirimiçi ortamda müzeye konuk olarak, ‘Çocuk ve Robot Etkileşimi’nin etik boyutları üzerine merak edilen soruları yanıtlayacak.

Robot oyuncaklardan, robot bakıcı ve arkadaşlara kadar, insan-robot etkileşiminde hassas bir alan olan çocuk ve robot arasındaki ilişki günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Av. Dr. Başak Ozan Özparlak’ın konuşmacı olarak katılacağı webinar’da, robot ile çocuk arasındaki iletişime dair etik sorunlar ve çözümler paylaşılacak. Özellikle bakıcı ve oyuncak robotların küçük çocuklarca ebeveynlerden ayırt edilmesinin güçlüğü; tasarım, etik ve hukuk perspektifinden tartışmaya açılacak. Herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen etkinliğe, izleyiciler de yorum ve sorularıyla katkıda bulunabilecek.

“Çocuk ve Robot Etkileşimi: Hukuk, Etik ve Tasarım Ekseninde Bir Zihin Tutuşturma Denemesi” başlıklı webinar, 2 Mayıs Cumartesi günü 14.00 – 15.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *