Please assign a menu to the primary menu location under menu

Keşfet

Dilara Koçak Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022 ile #gelecegibesle Diyor

17 yıldır her yıl yenilenen tema ve konu başlıkları ile kendine, sevdiklerine ve gezegene iyi bakmak isteyenler için en iyi yeni yıl hediyesi olan “Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü”, bu yıl da Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda gezegeni ve geleceği besleme hedefi ile hazırlandı. Üstelik bu yıl Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü heyecanına Avrupa Birliği Türk Delegasyonu katkılarıyla hazırlanan İngilizce/Türkçe özel baskısı da eşlik ediyor.

16 yıl önce Uzman Diyetisyen Dilara Koçak tarafından Türkiye’deki ilk tematik ajandalardan birisi olarak çıkan İyi Yaşam Günlüğü yıllar boyu bir klasik haline geldi. Yıllardır birey beslenmesi üzerine çalışan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak son yıllarda odağına gezegeni beslemeyi aldı ve geçen yıl olduğu gibi bu sene de İyi Yaşam Günlüğü, Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü olarak okurlarıyla buluştu. Koçak Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022’yi bu yıl da #geleceğibesle farkındalık temasıyla yazdı. 

Hem Kendiniz Hem de Gezegen İçin Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü

Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022’de birey ve toplum sağlığı kadar gezegenin sağlığı için de pek çok konu ve bilgiyle karşılaşacaksınız. Dünyanın bizlere sunduğu sınırlı kaynakların tükenebileceğine ve tüketim hızımıza dikkat çeken günlük gidebileceğimiz başka bir gezegen olmadığını da bizlere hatırlatırken geleceği beslemek için atabileceğiniz minik adımlardan bahsediyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de Sürdürülebilir Yaşam günlüğü; takvim yaprakları ile günlerinize eşlik ediyor, kendinize ait notlar alabileceğiniz keyifli alanlar sunuyor ve hem birey hem de gezegen sağlığı hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyor. Ajandanın sayfalarında her aya özel sebze ve meyvelere, ayın balıklarına ulaşabiliyorsunuz.

Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2020’den bazı başlıklar ve ana mesajları

Geleceği Besle

Hepimiz bireysel iyiliğimiz için atacağımız her adımın gezegenin iyiliğine de hizmet etmesi gerektiğinin farkındayız. Çünkü gezegen iyi olmazsa bizler de gelecek nesiller de iyi olamayacak. Peki geleceği beslemek için neler yapabiliriz? 

Bir Tabak Sürdürülebilirlik

Bazı gıdalar dünyanın kaynaklarını çok daha fazla tüketiyor. Örneğin bir kilogram sığır eti üretimi çevreye 60 kilogram sera gazı yayarken, 1 kilogram bezelye sadece 1 kilogram sera gazı yayılmasına neden olur. Gezegen diyetini merak ediyor musunuz?

Sürdürülebı̇lı̇r Yaşama Gı̇rı̇ş 101

Sürüdürülebilir yaşam hiç kimseyi geride bırakmadan gelecek nesilleri de düşünerek yaşamayı, doğal, sosyal ve ekonomik kaynaklarımızı gezegene dost kullanabilme amacı taşır. Aslında temel olarak doğal kaynaklar üzerinde insanlık olarak yarattığımız zararı elimizden geldiğince azaltmayı ve kesintisiz devam etmeyi hedefler. Peki nereden başlamalıyız? 

Susuz Tekstil ve Sürdürülebilir Moda

Moda endüstrisi, tek başına bile yarattığı karbon emisyonunu ile doğayı olumsuz etkileyebiliyor. Online alışveriş ile tüketim çılgınlığına ulaşmamız da durumu tetikleyen faktörlerden. 2017 Küresel Moda Gündemi raporuna göre, her yıl üretilen 92 milyon ton tekstil atığının şok edici bir şekilde çöplükte kendine yer bulduğunu veya yakıldığını biliyor musunuz? 

Sadece bunlarla sınırlı değil! Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022 renkli sayfaları ile eğlendirirken gıda kaybı ve israfı, plastiksiz temmuz, arılar ve insan sağlığı, dünya su günü ve besinlerin su ayak izi, biyoçeşitlilik, bitki bazlı beslenme gibi birçok konuda da detaylı bilgi vermeye devam ediyor.