Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sinema

Disney+’da Yayınlanan Soul’dan Gişe Rekoru!

Hollywood’un film gösterimlerine olan yaklaşımı son zamanlarda değişmeye başladı. Yılın son günlerinde gösterime giren Disney/Pixar yapımı Soul her ne kadar bu yaklaşımlar açısından ele alındığında bir vaka çalışması niteliğini taşımış olsa da elde ettiği gişe rakamıyla da büyük bir başarıyı beraberinde getirdi.

Disney’nin ABD’de Disney+’ta yayınlanan animasyonu Soul, ikinci hafta sonunda açılış haftasında elde ettiği miktarı neredeyse ikiye katlayarak yaklaşık 14 milyon dolar hasılata erişti. Filmin Çin’de çok olumlu eleştiriler aldığı özellikle not düşülüyor.

Deadline’a göre Soul, yalnızca yedi hafta önce piyasaya sürülmesine rağmen dış pazarlarda toplam 96.2 milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı. Çin’de şimdiye kadar toplam gişe hasılatı 55.8 milyon dolara ulaştı. Bu sayı, filmi Çin’de tüm zamanların en yüksek hasılat yapan ikinci Pixar filmi olmaya kadar götürdü. Bu ünvanı ise bir başka sevilen Disney/Pixar sürümü olan Incredibles 2’yi geçerek elde etti. Öyle ki Soul’un Disney+’da yayınlandığı göz önünde bulundurulursa bu rekorun devam eden salgın sırasında büyük bir başarı olduğu da kaçınılmazdır.

Filmin Konusu: Inside Out’ta imzası bulunan Pete Docter’ın yönettiği Soul, her zaman bir caz müzisyeni olmak isteyen fakat hayatı ilerledikçe bu hayalinden uzaklaştığını hisseden öğretmen Joe’nun, kendisini bu hayale yaklaştıracağına inandığı müjdeli bir haberi aldığı sırada anlam veremediği bir şekilde ruhlar diyarına geçmesini ve burada tanıştığı küçük ruh 22’nin yardımlarıyla hayatına geri dönmeye çalışmasını konu ediniyor.

Soul, şehrin en iyi caz kulübünde çalmak üzere hayatının şansını yakalayan ortaokul müzik öğretmeni Joe Gardner’ı karşınıza getiriyor. Küçük bir yanlış adım, Joe’yu New York sokaklarından yeni ruhların dünyaya gitmeden önce kişiliklerini, tuhaflıklarını ve ilgi alanlarını edindikleri fantastik bir yer olan Önceki Dünya’ya götürür. Hayatına geri dönmeye kararlı olan Joe, insan olmanın cazibesini hiç kavrayamamış olan erken büyümüş ruh 22 ile birlik olur. Joe yaşamanın harika taraflarını umutsuzca göstermeye çalışırken, hayatın en önemli sorularından bazılarının yanıtlarını keşfetme şansı yakalar.