Please assign a menu to the primary menu location under menu

Wellness

Doğadaki Mucizevi Güç: Elma Sirkesi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Salatalara kattığı eşsiz lezzet, zengin içerik ve geniş kullanım alanı denildiğinde sizin de aklınıza ilk elma sirkesi geliyorsa, tam da doğru yerdesiniz demektir. Aromatik bir sostan çok daha fazlası olan elma sirkesine daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Muhtemelen sabahları aç karnına elma sirkesi içmenin sayısız faydası olduğunu daha önce birkaç kez duymuş ve/veya duymakla kalmayıp kendi günlük rutininize dahil etmiş olabilirsiniz. Elma sirkesi, her ne kadar çoğu zaman salatalarımızın lezzetli eşlikçisi olsa da, faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Peki, yüzyıllardır güzellik ürünü olarak kullanılan elma sirkesinin faydaları nelerdir, elma sirkesi yüze nasıl uygulanır? İşte konuya dair merak edilen her şey…

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Fermente elma suyundan yapılan bir tür sıvı gıda çeşidi olan elma sirkesi, insanlık tarihinin kuşkusuz en önemli besinleri arasında yer alır. Ezilmiş elmaların yanı sıra maya ve şeker yardımıyla yapılan doğal elma sirkesi yapımının ilk aşamasında; ezilmiş elma ve kabukları mayalanmaya bırakılır. Karışımda bulunan maya, elma suyunun içerdiği şekeri sindirerek birkaç hafta içinde alkole dönüşür. Sirkedeki doğal bakteriler daha sonra sirkeye keskin tadını ve kokusunu veren asetik aside dönüşür.

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, içeriğindeki yararlı bileşenler sayesinde birçok faydaya sahiptir. İşte elma sirkesinin faydaları…

  • Kepekle savaşarak, saç derinizi sağlıklı tutar

Elma sirkesi; antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle kafa derisinin pH seviyesini dengede tuttuğundan, kaşıntılı bir saç derisi için de mükemmel bir besin kaynağı. Özellikle saç derisinin nemsiz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kepek oluşumunu elma sirkesi ile engellemek mümkün. Elma sirkesini saç rutininize entegre etmenin en kolay yolu ise 2 – 4 yemek kaşığı sirkeyi, yarım litre su ile karıştırarak, şampuan ve saç kreminin ardından saçınızı bu karışım ile durulamaktır. Sirkeli karışımı saçınıza uygulayıp, birkaç dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

  • Cildinizi arındırarak, temizlenmesini sağlar

Elma sirkesi; alfa – hidroksi aside benzeyen malik asit içermesinden dolayı gözenekleri açarak, bakterileri ortadan kaldırması açısından oldukça etkileyici bir tonik görevi üstlenmekte. Ancak hassas bir cilde sahipseniz, yüzünüzü elma sirkesi ile temizlemeye karar vermeden önce mutlaka test ederek, 48 saat beklemelisiniz.

  • Bir bardak elma sirkesi, genel sağlığa yardımcı olur

Sabahları elma sirkesi içmenin faydaları saymakla bitmez. Elma sirkesi; kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi başta olmak üzere kilo verme, kolestrol ve trigliserit düzeylerinin kontrol edilmesinde oldukça etkili besinlerden biri.Bu nedenle elma sirkesinin genel sağlık üzerindeki etkisini bilen pek çok kişi “elma sirkesi nasıl içilmeli?” sorusunun da cevabını aramakta. Elma sirkesini içmeden önce suyla seyreltilmesi oldukça önemlidir.

Elma sirkesi nasıl içilmeli?

Genel sağlık üzerinde eşsiz faydalara sahip olan elma sirkesini içerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Daha önce de belirttiğimiz gibi elma sirkesini içmeden önce suyla seyreltilmesi oldukça önemlidir. Bunun için 1 bardak suya 1 – 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklemek yeterli olacaktır. Siz de sabah rutininize elma sirkesi ekleyerek, genel sağlığınıza faydalar sağlayabilirsiniz.

  • Saçlarınızı güçlendirerek, parlaklık verir

Elma sirkesi, saçlarınız için de harika bir seçim olacaktır. Saç derinize uygularken de sirkeyi saça direkt nüfuz etmek yerine seyreltilmiş bir şekilde kullanarak, birkaç dakika bekletmeniz gerekir.

  • Elma sirkeli ayak banyosu kötü kokuları önleyerek, enfeksiyonlara yardımcı olur

Ayaklar özellikle soğuk aylarda en çok ihmal ettiğimiz yerlerden biridir. Yapılan araştırmalar elma sirkesinin antiviral, anti-maya ve antifungal faydalarının olmasından dolayı mikrobiyom dengesinin desteklenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle arada bir elma sirkeli ayak banyosu yapmak harika bir fikir olabilir. Haftada bir kez vüücut cilt bakımı rutininize elma sirkeli ayak banyosu eklemek, ayak problemlerini önlemenin de harika bir yoludur.

  • Hiperpigmentasyonla savaşır

Cildinizde daha koyu lekeler fark ederseniz, bunlar büyük olasılıkla hiperpigmentasyondur. Elma sirkesi hiperpigmentasyona yardımcı olabilir. Bu nedenle onu bu alanlarda tonik veya leke tedavisi olarak kullanmak harika bir doğal çözümdür.

  • Saç renginizin solmasını engeller

Saçlarını düzenli olarak boyayanlar saçlarının parlaklığının daha çabuk solacağını bilirler. Elma sirkesi bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir. Saç boyalarının çoğu alkalidir. Bu da saç kütikülünü açıp, asidik bir solüsyon uygulanması suretiyle kütikülü yeniden kapatabilme özelliğine sahiptir.

  • Deodorant olarak kullanılabilir

Elma sirkesi harika bir doğal koltuk altı deodoranttır. Antibakteriyel olduğu için sirke, kokuya neden olan bakterilerle savaşır ve bu da daha uzun süre taze kokmanıza yardımcı olabilir. Koltuk altlarınızda elma sirkesi kullanmanın sadece kötü kokuyu uzak tutmayacağını, aynı zamanda koyu renkli bir koltuk altını aydınlatmanın yanı sıra detoks yapmasına da yardımcı olabileceğini açıklıyor. Bunu başarmak için bir miktar elma sirkesini pamuğa dökerek yeni yıkanmış koltuk altlarına sürün. Bunu günde iki kez yapmak kokusuz kalmanıza yardımcı olur ve koltuk altlarınızı nazikçe temizleyerek koyu lekeleri önler. Koltuk altlarınızı jiletle tıraş ediyorsanız elma sirkesinin küçük kesiklere uygulandığında acıtacağını da unutmayın.