YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Tozlu Sahne Harbiye Genel Sanat Yönetmeni ve aynı zamanda tiyatro ile drama eğitmeni olan Pınar Kartalmış, Yaratıcı Drama Eğitimi’nin çocuk eğitiminde önemli yer tuttuğuna dair açıklamalarda bulundu.

Yaratıcı Drama Eğitimi ile bireye yönelik öncelikle bilişsel ve duyuşsal özelliklerinin farkında olma, kendini bir grup içinde ifade etme becerisini geliştirme amaçlanmaktadır. Sosyal ve duyuşsal alana katkısı çok yüksek olan drama atölyelerinde bireylerin kendilerini beden dillerini kullanarak ifade etmeleri, girişime açık olmaları, beden farkındalıklarının yüksek olması, uyum ve eş zamanlılık becerilerinin güçlü olması, akıcı konuşmaları, paylaşmaya açık olmaları, estetik algılarının gelişmiş olması, problem çözme becerilerinin güçlü olması hedeflenmektedir. Kişinin duygularını fark etmesini, oyunlar ve doğaçlamayla duygularını ve kendini ifade edebilmesini sağlayan drama eğitimi dört temel dil becerisi olan konuşma, dinleme, okuma ve yazmayı geliştirerek dilin kullanım alanlarını da geliştirir ve artırır.

Yaratıcı Drama Çocukların İletişim Becerilerini Arttırıyor

Yaratıcı dramanın çocuklar üzerindeki etkilerinden olan hayal gücünü geliştirme, kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerilerini geliştirmesi gibi etkilerinin çocuk eğitiminde çok önemli olduğunu söyleyen Kartalmış, drama eğitimi alan çocukların farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi öğrenmekte olduklarını belirtti.

Kartalmış, “Yıllarca verdiğimiz eğitimlerin sonucunda, drama eğitimi alan çocuklar bu eğitim sayesinde kazandıkları niteliklerle gerek okul hayatlarında gerekse yaşamın her alanında rahat iletişim kurabilen, kendini ifade etmekte zorluk yaşamayan, daha yaratıcı ve üretici bireyler oluyorlar. Dolayısıyla öncelikle ders, sonrasında iş yaşamında başarılarının arttığını söylemek gerekir” dedi.

Drama eğitimi ile çocukların sadece bireysel değil, çevresel olarak da daha duyarlı hale geldiklerini belirten Kartalmış, bu eğitimi alan çocukların dayanışma ve takım çalışmalarının da geliştiğini sözlerine eklemektedir.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *