YÜKLENİYOR

Ara

Dünya Kuklaları Metropol İstanbul’da

Paylaş

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni ve Karagöz Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özek’in yönetmenliğinde gerçekleştirilecek festival programına göre; 1 Kasım Cuma Çekya, 2 Kasım Cumartesi Meksika ve 3 Kasım Pazar günü İtalya oyunları, Metropol İstanbul’da sahne alacak.

Günde 3 seans olarak 13.00-15.00-17.00 saatlerinde kukla oyunları izleyicilerle ücretsiz olarak buluşacak. Kukla Festivali, 1-2-3 Kasım’da Anadolu yakasında sadece Metropol İstanbul’da izlenebilecek.

Metropol İstanbul, toplam 115 parçadan oluşan “Dünya Kuklaları” müzesine de ev sahipliği yapıyor. Hindistan, Tayland, Endonezya, Almanya, Myanmar, Türkiye, Çin, Vietnam, Fransa, Bulgaristan, Mısır, Tunus, İtalya gibi ülkelerden gelen birbirinden orijinal kuklaların yer aldığı müze 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Müzenin girişinde 18. yüzyıla işaretlenen İtalya’nın Sicilya bölgesine ait “Pupi” diye adlandırılan “Şövalye Kuklalar” nadir örnekler arasında yer alıyor. Dünyada yalnızca Alman Etnoğrafya müzelerinde bulunan “Memlük Gölge Oyunundan” bir kukla da Metropol İstanbul’un kukla müzesinde meraklılarını bekliyor.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *