YÜKLENİYOR

Ara

Ece Üner’in Kaleme Aldığı Haysiyet, Destek Yayınları’ndan Çıktı

Paylaş

Ece Üner’in kaleme aldığı Haysiyet Destek Yayınları’ndan çıktı. Gazeteci refleksi, tarihçi dikkati ama en önemlisi duyarlı, vicdanlı bir insan özeniyle anlatılan bu hikâyeler aslında hepimizin hikâyesi…

Ece Üner’in yazdığı Haysiyet’i okurken yaşadığımız günlere başka bir gözle bakacak, içinizdeki cesareti yeniden bulacak ve bugünlere gelmemizi sağlayan yolların taşlarını döşeyen olayları bir bir hatırlayacaksınız. Bizi bize hicivle anlatan, izahı olmayan şeylerin mizahını nokta atışı tespitlerle önümüze koyan Haysiyet bazen kahkahalarla güldüren bazen de acı acı gülümseten bir kara mizah örneği…

Arka Kapak Yazısı

“Adaletsizliği değiştiremezsiniz ama adaletsizlik karşısındaki duruşunuzu değiştirebilirsiniz.”
Haysiyet kırgınlığının ayaklanması, ruhun ayaklanmasıdır.
Ayaklanabilen bir ruhsa, insanın mucizesidir.
İnsanı insan yapan yegâne mucize…
Yaşamaktaki efsun, insan ruhunun haysiyet okyanusuna dalmasıyla bulunur ancak.
Haklı, haksızın zorbalığı karşısında kendini kurban etmekten vazgeçtiği gün kaderin makûs döngüsü de değişir.
Kuzu, kurda av olmaktan bıkmıştır artık. Boyun eğmek yerine haysiyetini korumak yolunu seçmiştir. Pınarın suyunda onun da kurt kadar hakkı vardır çünkü.
Hırlayan kurdun keskin dişlerinden ve tehdidinden korkarak yaşamak da bir tür intihardır ne de olsa…
Kuzular, kurda av oldukları masalın sonunu yeniden yazmak istiyor artık.

Ece Üner Kimdir: Özge Ece Üner, 21 Temmuz 1981’de İstanbul’da doğdu. İlk kelimesi “oku” oldu. En sevdiği
oyuncakları kitaplarıydı. Bir süre Yıldız Alpar Bale Okulu’na devam etti. Nurettin Teksan İlkokulu’nda okudu. VKV Koç Özel Lisesi’ni kazandı. Lisede atletizm takım kaptanlığı yaptı. 400-800, 1500, 3000, 5000 metrelerde İstanbul ve Türkiye dereceleri var. Liseyi bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Tarih-Sosyoloji Bölümü’nde okudu. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Fransızca Dil Eğitimi aldı. En sevdiği Latin Amerikalı yazarların kitaplarını anadillerinde okuyabilmek için Cervantes Enstitüsü’nde İspanyolca öğrendi. Çok iyi derecede İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir. Ayrıca Medya Ekonomisi, Dünya Medyası, Medya Tarihi ve Küresel İletişim üzerine yazıları bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi’nde okurken NTV Haber Merkezi’ne stajyer olarak girdi. 2003 yılında üniversiteden mezun olur olmaz NTV’de muhabir olarak çalışmaya başladı. Diplomasi ve Ekonomi alanlarında yoğunlaştı. Aralarında İran Meclis Başkanı, İsrail Meclis Başkanı, İsrail Cumhurbaşkanı, İran İçişleri Bakanı, Çek Cumhurbaşkanı, eski Amerikan Başkanı Bill Clinton, Amerikan Savunma Bakanlığı Başdanışmanı Richard Perle, Bill Clinton’ın Başdanışmanı Richard Holbrooke, Amerika’nın Türkiye Büyükelçileri, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Ficher, Alman eski Başbakanı Gerhard Shcröder, İngiliz, Rus, Fransız ve Alman devlet bakanlarının da bulunduğu birçok üst düzey devlet adamıyla özel röportajlar yaptı.

Ece Üner ayrıca Brüksel’de Avrupa Birliği konusunda eğitim aldı. DİALOG Spikerlik ve Sunuculuk Okulu’nu dönem birincisi olarak bitirdi. 2013 yılında ABD’de Edward R. Murrow Leadership Programı’nı başarıyla tamamladı. 2006’da NTV’den ayrıldıktan sonra bir süre STAR Televizyonu’nda muhabirlik yaptı. 2006 yılında CNN TÜRK Spor Departmanı’nda görev alan Ece Üner 2007 yılı Mart ayından, 2009 Ağustos ayına kadar CNN TÜRK’te Yeni Gün adlı programı hazırlayıp sundu. 2009 Ağustos ayından itibaren HABER TÜRK Televizyonu’nda Ana
Haber, Akşam Raporu, Olduğu Gibi ve Enine Boyuna programlarının editörlüğünü, sunuculuğunu ve moderatörlüğünü yaptı. 2014 Ocak ayından 2015 Haziran’a kadar Show Ana Haber’i sundu. 2018 Ocak ayından beri de Show TV Ana Haber’i sunuyor. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi birçok üniversiteden alınmış ödülleri bulunmaktadır.

Ece Üner, Altın Kelebek, Magazin Gazetecileri Derneği, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri de dahil olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve üniversiteden toplam 50’den fazla “En İyi Spiker/Sunucu” ödülü almıştır. Üner’in Eylül 2015’te Olduğu Gibi adında bir şiir kitabı yayımlandı.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *