Please assign a menu to the primary menu location under menu

Edebiyat

El Yıkamanın Önemi Üzerine ‘Çığır Açan’ Kağıt Müzayedeye Gidiyor

Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinen Alman asıllı Macar bilim insanı Ignaz Semmelweis’ın el temizliğinin önemine ilişkin açıklaması açık arttırmaya çıkıyor.

Tıp eğitimini Viyana Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Viyana Hastanesi’nde çalışmaya başlayan Semmelweis, doğumdan sonra enfeksiyondan kaynaklanan ölümcül bir hastalık için çalışmalar yapmaya başladı. Viyana Genel Hastanesi’nde 2 doğum kliniği vardı. Genç doktor aynı yöntemler kullanılmasına rağmen ölüm oranlarının birinde daha yüksek olduğunu fark etti. Aradaki fark koğuşlardan birinin öğrencilere öğretmek için kullanılması, diğerinin ise kullanılmamasıydı. Öğretim koğuşunda bulaşıcı bir hastalık departmanı ve otopsilerin yapıldığı bir morg vardı. İkinci koğuşta ise sadece ebeler bulunuyordu. 1847’de arkadaşı Jakob Kolletschka, otopsi sırasında yanlışlıkla kendini yaraladı ve yaralanma sonucunda da kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Semmelweis, Kolletschka’nın otopsi raporunu okurken, Jakob’un doğum eyleminde olan ve aynı zamanda doğumdan bu yana sıkıntı çeken kadınlarla aynı semptomlara sahip olduğunu fark etti. Bundan sonra genç doktor tüm öğrencilerin otopsi işlemlerinden sonra ellerini bir klor çözeltisiyle yıkamalarını istedi. Yöntem gerçekten de etkiliydi. Doğum yapan kadınların ölüm oranı neredeyse 10 kat azaldı. Ancak Semmelweis’in bu keşfi, meslektaşlarını memnun etmedi. Tıp camiası tarafından reddedilerek sürekli eleştiriler alması Semmelweis’in zihinsel sağlığını olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Öyle ki Viyana sokaklarında yürürken gördüğü genç çiftlerin önünü kesip, sadece “Bebeğiniz olacağı zaman doktorunuza söyleyin, doğumdan önce mutlaka ellerini yıkasın” diyordu. 1865 yılında Semmelweis’in meslektaşı olan doktor Janos Balassa, Ignaz’ı bir psikiyatri kliniğine gönderme isteğinde bulundu. Semmelweis, kaldırıldığı Döbling’deki klinikten kaçmaya çalışsa da başarılı olamadı. 2 hafta içerisinde de enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Enfeksiyonun ameliyat sırasında aldığı kesiklerden kaynaklandığı açıklandı.

Meslektaşı Ferdinand von Hebra, Semmelweis’in keşfinin ayrıntılarını Viyana Doktorlar Derneği Dergisi’nde yayınlayarak, kişileri el yıkama prosedürlerini yerine getirmeleri konusunda teşvik etti. Derginin ilk baskısı önümüzde hafta Christie’s tarafından 12.000 – 18.000 TL arasında bir fiyatla açık artırmaya çıkarılacak.