YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Eliuzun kelimesini küçükken ilk defa anneannemden duymuştum. Bahsettiği kişi için “Onun eliuzun, dikkatli olmakta fayda var” demişti evdekilere…Oysa çocuk aklımla neler neler düşünmemiştim ki… Ben eli kolu bizden daha uzun birisini kafamda canlandırırken anlatılmak istenenin aslında bu olmadığını çok zaman sonra idrak etmiştim.

TDK’ya göre eliuzun deyiminin; kişinin önüne gelen fırsatları değerlendirerek, bir şeyler aşırmaya çalışması anlamına geldiğini de ayrıca belirtelim. Lauren Magaziner’in yazıp, Yasemin Yener tarafından Türkçe’ye kazandırılan Eliuzunlar Akademisi, tam da bu eliuzun kişilere örnek olabilecek nitelikte bir kitap. Eğlenceli olduğu kadar sizi maceradan maceraya sürükleyecek olması da çabası elbette..

Orijinal adı Pilfer Academy: A Scholl So Bad It’s Criminal olan kitap, Eliuzunlar Akademisi olarak Bilgi Yayınevi tarafından çok kısa bir süre önce okurlarla buluşturuldu.

Okurlarla buluşturuldu diyorum çünkü bu kitap için yaş sınırı koymak gerçekten de kitaba haksızlık olurdu diye düşünüyorum. İlkokul çağındaki bir çocuktan tutun da çocuk kitaplarını okurken kendinden geçen yetişkinlere kadar herkese hitap edebilecek nitelikte bir çalışma olduğu su götürmez bir gerçek. Her bir satırında hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak, acaba şimdi n’olcak heyecanıyla 272 sayfanın nasıl çarçabuk bittiğini dahi anlayamıyorsunuz… Hop bir de bakmışsınız ki tadı damağınızda kalmış bir maceranın daha sonu gelmiş.

Peki nedir bu Eliuzunlar Akademisi diyorsanız da eğer hemen söyleyelim. Eliuzunlar Akademisi aslında genç hırsızlar için eğitim alınan okulların en iyilerinden bir tanesi. Yalnız bu okuldan mezun olmak öyle sanıldığı kadar kolay değil. Performansa bağlı olarak birinci sınıftan mezun olmak için altı ayla beş yıl arasında bir süre geçirmeniz gerekiyor. Bu süre daha uzun da olabilir daha kısa da… İki, üç ve dördüncü sınıf derken Eliuzunlar Aşırma Sanatları Akademisi’nden mezun olmak için tam tamına yirmi yıla ihtiyacınız var. Eliuzun kayıtlarına göre bugüne kadar ki en yaşlı mezun ise tam tamına otuzüç yaşında… Kabakuvvet, Eşekşakası, KorkunçMorkunç, Yankesen ve Dekan Decan Dökan ise akademide karşımıza çıkan eğitmenlerin ise yalnızca birkaçı…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Eliuzunlar Akademisi genç hırsızlar için eğitim alınacak en iyi okullardan biridir. Yaramazlığıyla gerek okuldakilere gerekse de ailesine yaka silktiren George da kaçırıp buraya getirildiği için kendini çok şanslı saymalıdır. George akademiye gelir gelmez ele avuca sığmaz, asi ve azılı yeni sınıf arkadaşlarının yanı sıra uçuk kaçık öğretmenleriyle de tanışır. Kılık değiştirme, alet edavat ve kaçış yolları dersleri alınır, hatta yeni suç ortağı Tabitha’da gerçek dostluğu bile bulur. Oysa o zamana kadar George’un bir tane bile arkadaşı yoktur. Fakat farkıan vardığı şok edici bir gerçekle her şey mahvolur. Çünkü George hırsız olmak için fazla iyidir.

Ancak Eliuzunlar Akademisi’nde hırsızlık yapmamak gibi bir seçenek yoktur. George’la Tabitha’nın özgürlüklerine kavuşmak için okul tarihindeki en büyük soygunu gerçekleştirmeleri, hırsız değil iyi kalpli ve tamam biraz da yaramaz çocuklar olarak gerçek yüzlerini göstermeleri gerekecektir.

Bu arada Eliuzunlar Akademisi’nin üç katlı beş tatlı yapışkan çok renkli pek benekli muzlu buzlu kıtır mıtır dondurmasının tadına bakmayı da unutmayın.

Hayal gücünüzün sınırlarında özgürce dolaşarak Lauren Magaziner’in sihirli kelimeleri arasında kaybolmaya şimdiden hazır olun. Yazarın diğer kitapları da umarım en kısa zamanda Türkçe’ye kazandırılır. Hepinize şimdiden keyifli okumalar 🙂

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *