YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

ENKA Sanat’ın, yılın en iddialı tiyatro oyunlarından klasik müzik konserlerine, modern dans gösterilerinden dünya müziklerinin en yeni örneklerine, güncel sergilerden müzikallere kadar uzanan yeni sezonu 29 Ocak’ta açılıyor. Sezon boyunca sanatseverlerin yakın takibinde olacak ENKA Sanat’ta Şubat ayı Hedda Gabler oyunu ile başlayacak.

19. yüzyıl tiyatrosunda ve dünya dramasında klasikleşen; Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çiftçi, Nazan Diper ve Merve Satılan’ın performanslarıyla hayat bulan Hedda Gabler, 4 Şubat’ta tiyatroseverlerle buluşacak.

Ardından 12 ve 13 Şubat’ta ENKA Sanat’ta uluslararası bir buluşma gerçekleşecek: Leipzig Operası Çocuk Korosu ve Barış için Müzik Gençlik Orkestrası ve Korosu aynı pahneyi paylaşacak. ENKA Sanat’ın katkılarıyla düzenlenecek konser, iki ekibi ilk kez 2016 yılında bir araya getiren projenin ikinci ayağını oluşturacak.

18 Şubat’ta ENKA Sanat’a, klasik müziğin başarılı topluluğu Borusan Quartet konuk olacak. Ünlü topluluk, Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası’nın konuk solisti olarak İstanbul’a gelen dünyaca ünlü genç yetenek Andreas Ottensamer ile sahne alacak.

Şubat programının son konuğu, yönetmenliği Ezel Akay’ın proje tasarımını Songül Öden’in üstlendiği Lal Hayal oyunu olacak. 25 Şubat’ta sahnelenecek oyun, günümüzün önemli sorunlarından birine işaret ederek, tüm kadınların sesini duyuracak.

Dünya Tiyatro Günü’nde Yıldız Kenter Anılacak

Mart ayı etkinlikleri, sezonun büyük ilgi gören komedilerinden Vahşet Tanrısı oyunu ile başlayacak. Usta isimler Güven Kıraç, Binnur Kaya, Levent Ülgen ve Tilbe Saran’ı aynı sahnede buluşturan oyun, 3 Mart’ta seyirciyle buluşacak. Aynı gün ENKA Sanat, fotoğraf sanatçısı Laleper Aytek’in Hayat Başka Yerde başlıklı fotoğraf sergisinin açılışına ev sahipliği yapacak. Sanatçının, 2016 – 2019 yılları arasında farklı şehirliler, kıyılar ve adalarda çektiği siyah – beyaz fotoğraflardan oluşan sergisi, 10 Nisan’a kadar Galeri’de görülebilecek.

10 Mart’ta ise Craft Tiyatro, ünlü fizikçi Rosalind Franklin’in hayatının anlatıldığı Fotoğraf 51 oyunu ile sahne alacak.

Etkinlikler, ENKA Sanat’ın Çiğdem Erken Orkestrası ile gerçekleştirdiği ve bir kutlama klasiğine dönüşen Dünya Tiyatro Günü özel etkinliğiyle devam edecek. Her yıl tiyatro dünyasının ünlü oyuncularını ENKA Sanat’ta buluşturan etkinlik bu yıl 24 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Mart ayının son konuğu ise geçtiğimiz sezon Edinburg Fringe Festivali’nde İskoçya prömiyerini yapan Yüzyılın Evi oyunu olacak. Yeşim Özsoy’un hem yönettiği hem de tek kişilik performans sergilediği oyun, 31 Mart’ta sahnelenecek.

Bahar Coşkusu Nisan’da da Sürecek

Bahar, ENKA Sanat’a Başar Sabuncu’nun, ikonik müzisyen Edith Piaf’ın hayatını anlattığı ve 37 yıl sonra yeniden sahnelenen Kaldırım Serçesi müzikali ile gelecek. Tülay Günal’ın başrolünü üstlendiği müzikal, kalabalık bir oyuncu ve orkestra kadrosuyla 7 Nisan’da seyirciyle buluşacak.

Türkiye’nin en büyük taşlama ustalarından Şair Neyzen Tevfik Kolaylı’nın yaşam öyküsünü Burak Sergen’in tek kişilik performansıyla sahneye taşıyan Neyzen oyunu 9 Nisan’da tiyatro severler ile buluşacak.

Nisan’ın bir diğer konuğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı öğrencileri. Türkiye’nin genç dans sanatçılarının performans göstereceği Baharda Dans gösterisi, 10 Nisan’da ENKA Sanat’ta olacak.

Ardından sahne, absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco’nun kaleme aldığı Kel Şarkıcı oyununu ağırlayacak. Art Niyet tiyatro topluluğunun 14 Nisan’da sahneleyeceği oyun, II. Dünya Savaşını izleyen yıllarda yeni arayışların içinden çıkan Anti Tiyatro’nun, yani geleneksel tiyatronun hiçbir unsurunu barındırmayan tiyatronun ilk örneği olma özelliği taşıyor.

21 Nisan’da, Borusan Quartet, ikinci konseriyle programın kapanışını yapacak. Sevilen ekip bu konserinde, uluslararası yarışmalarda büyük başarı gösteren genç piyanist Can Çakmur ile sahne alacak.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *