YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Osman Hamdi Bey’in, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Resim Koleksiyonu’nda yer alan eserleriyle, sanatçının bunları yaparken kullandığı tekniklere dair bulgulardan oluşturulan “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisinden altı tablonun bilimsel araştırma ve konservasyon çalışmalarının süreç ve bulguları, kültür sanat dünyasının en önemli dijital platformlarından Google Arts & Culture’a taşındı.

Osman Hamdi Bey’in boya uygulama tekniklerini, kullandığı malzemeleri ve eserlerin geçirdiği restorasyon çalışmalarını izleyicilere aktarmak amacıyla başlatılan “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesi iki yılda tamamlandı.

Sanatçının “Vazoda Çiçekler”, “Kuran Okuyan Hoca”, “Kokona Despina”, “Naile Hanım Portresi”, “Arzuhalci” ve “Cami” adlı tablolarının karşılaştırmalı olarak incelendiği araştırma, Haziran 2018’den bu yana Atlı Köşk’te ziyaret edilebilen “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisine de kaynaklık ediyor.

Araştırma sayesinde sergiden seçilen eserler de çevrimiçi ziyarete açıldı. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle ziyaret edilebilen sergiye şuradan ulaşılabilir.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *