YÜKLENİYOR

Ara

Harper Lee Tüm Eserleriyle Epsilon’da

Paylaş

Kült roman Bülbülü Öldürmek’in ölümsüz yazarı Harper Lee, mizah ve tutku dolu karakteri Scout’ın refakatinde, hiç kaybolmayan, aksine güçlendikçe güçlenen ırkçılığın, insanın riyakâr doğasının ve gerçeğin hayal kırıklığı yüklü yapısının bir portresini çıkarıyor.

1960 yılında, Pulitzer Ödülü kazanan Bülbülü Öldürmek, bilinenin aksine ölümsüz yazar Harper Lee’nin ilk kitabı değildi. Kitabın devamı niteliğini taşıyan Tespih Ağacının Gölgesinde 2015 yılında yayımlansa da aslında Lee’nin yazdığı ilk kitap buydu ve yayıncısının ana karakteri bir çocuk yapmasını söylemesi üzerine kitabı baştan yazıp Bülbülü Öldürmek’i ortaya çıkarmıştı. Bu strateji, Lee’yi ölümsüz bir yazar hâline getirirken, tek romanının da kült kitaplar arasına girmesini sağladı. Yıllar sonra da Tespih Ağacının Gölgesinde nihayet okuruyla buluştu.

Harper Lee, 1960’lara damgasını vuran Pulitzer ödüllü başyapıtı Bülbülü Öldürmek ile okurlarına Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılıktan bir kesit sundu. Neredeyse yarım asır sonra karşımıza çıkan Tespih Ağacının Gölgesinde ile de işin aslını; adaletle adalet, doğruyla doğru arasında fark olduğu gerçeğini tokat gibi yüzümüze çarptı.

Bülbülü Öldürmek’te hikâyeyi gözünden izlediğimiz çocuk kahraman Scout, yani Jean Louise Finch, artık genç bir kadın. Yıllar sonra ihtiyar babası Atticus’u ziyaret etmek için New York’tan evine dönen Jean Louise, hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor: Çocukluğundan beri inandığı ve güvendiği ne varsa, Atticus’un ihanetiyle yerle bir oluyor.

“Bu ülkede beni korkutan tek şey şu: Devlet bir gün öyle bir canavarlaşacak ki, en küçük bireyler ayaklar altında ezilecek ve artık yaşamanın hiçbir değeri kalmayacak. Şu yorgun dünyamızda Amerika’nın hâlâ tek ve benzersiz yanı, burada bir insanın beyninin götürebildiği yere kadar, istiyorsa da cehennemin dibine gidebilmesi; ancak bu da fazla sürmeyecek.”

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *