Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Her Yaşa ve Zevke Hitap Eden Epsilon’da Mayıs Ayı Nasıl Geçti?

Yerli ve yabancı yazarların kaleminden çarpıcı yaşam öyküleri, sürükleyici romanlar, ekonomi ve psikoloji alanında dünyada ses getiren eserler ve hayranlık uyandıran çizgi romanlar, Epsilon’un her yaşa ve zevke hitap eden Mayıs 2022 seçkisinde okurlarla buluştu.

İşte Epsilon’un Mayıs ayında okurlarla buluşturduğu kitap seçkisinde öne çıkan başlıca kitaplar…

Beyin Daha Fazlasını İster
Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

Beyindeki Tek Bir Kimyasal Aşkı, Cinselliği, Yaratıcılığı Nasıl Etkiler ve İnsanlığın Kaderini Nasıl Belirler? George Washington Üniversitesi profesörü, psikiyatrist Dr. Daniel Z. Lieberman ve Georgetown Üniversitesi öğretim görevlisi Michael E. Long, Beyin Daha Fazlasını İster’de bize hayatımızı değiştirme potansiyeli olan bir bilgi sunuyor. Kazananların neden hile yaptığını,
dâhilerin neden daha sık akıl hastalığına yakalandığını, neden neredeyse tüm diyetlerin başarısız olduğunu ve neden liberallerle muhafazakârların beyinlerinin farklı olduğunu içeren bir dizi olguyu açıklayan bir bileşen var: Dopamin.

Dopamin, daima daha fazlasını, daha fazla uyaranı ve daha fazla sürprizi isteyen arzunun kimyasalıdır. Bütün bunların peşindeyken onu ne duygu, ne korku ne de ahlak durdurabilir. Dopamin her dürtümüzün; hırslı bir iş insanının başarı peşinde koşarken her şeyini feda etmesine ya da mutlu bir eşin yeni birinin yaşatacağı heyecan için her şeyi riske atmasına neden olan o küçük biyolojik etkinin kaynağıdır. Beyin Daha Fazlasını İster, neyi niçin yaptığımızı sorgularken davranışlarımızın ardındaki kimyayı görmemizi sağlıyor.

Blade Runner 2019 – 2: Dünya Dışı
Michael Green, Mike Johnson, Andres Guinald

“…Kesinlikle kusursuz! Blade Runner ve Cyberpunk fanları için olmazsa olmaz bir eser.”
– Big Comic Page

Aahna “Ash” Ashina adıyla bilinen Blade Runner, 2019 yılında Alexander Selwyn isimli ünlü iş insanının kızı Cleo Selwyn’i genetik deneyler için Tyrell Şirketi’ne verilmekten kurtardı. Ash ve Cleo, Los Angeles’tan kaçıp sırra kadem bastılar. O günden beri sahte kimliklerle yaşayan Ash ve Cleo şimdi, yani aradan yedi yıl geçtikten sonra Dünya Dışı maden kolonilerinden birinde tekrar ortaya çıktılar. Fakat Cleo’nun babası onları aramaktan hiç vazgeçmedi ve Ash’i öldürüp kızını eve ger getirmeleri için peşlerinden düzinelerce ödül avcısıyla arama ekibi gönderdi. Ne var ki kanın gövdeyi götürdüğü bir Replika isyanının ardından Ash ve Cleo ayrı düşüyor ve Hythe adındaki yeni, acımasız bir Blade Runner, Ash’i öldürmeyi kafasına koyuyor.

Eşitsizlikler Ekonomisi
Thomas Piketty

Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital Kitabının Yazarından Avrupa Ekonomi Birliği Yrjö Jahnsson ve Financial Times & McKinsey
iş dünyası kitabı ödüllü ekonomist Thomas Piketty’den ekonomik eşitsizliklerin nedenlerine ilişkin kapsamlı bir inceleme.
▲ Eşitsizliğin temelinde sermayenin belirli birkaç elde toplanması mı yatıyor?
▲ Vergilendirme ve sermayenin yeniden dağıtımı eşitsizliğin önüne geçebilir mi?
▲ Farklı tür emeğin arz ve talep dengesi ile ücretlerdeki eşitsizlik bağlantılı mı?
▲ Eşitsizlik, sermayenin aile düzeyinde nesilden nesile aktarılmasından mı kaynaklanıyor?
▲ Devletin eğitim alanında yatırım yapması fırsat eşitsizliğini sona erdirebilir mi?
▲ Yüksek ücretlerden alınan vergiler göz ardı edilebilir seviyede mi? Bu vergilere uygulanacak artışlar çalışma teşvikinin azalmasına yol açar mı?

Bu ve bunlar gibi sorulara, en yenilerinin de dahil olduğu ekonomi kuramlarıyla yanıt arayan Piketty, Eşitsizlikler Ekonomisi’nde genel geçer pek çok fikir ve anlayışı yeniden değerlendirirken temel sorunlar üzerine yapılan tartışmalara katkıda bulunuyor.

Ekonomik eşitsizliğin zaman içindeki değişimini anlamak için temel alınacak tarihsel bilgileri ve kuramsal altyapıyı ekonomi araştırmaları alanına bir giriş kapısı sunarak bir araya getiren Eşitsizlikler Ekonomisi, bu alana ilgi duyanların faydalanacağı temel bir kaynak. Kısa, öz ancak detaylı yapısıyla ekonominin esas prensiplerini anlamak ve işgücü piyasasındaki dengeleri kavramak isteyen okurların başvurabilecekleri eşsiz bir eser.

Genç Ejderha Gork
Gabe Hudson

Gork, SavaşKanatları Askeri Akademisi’ndeki diğer ejderhalar gibi değil. Onun kocaman bir kalbi ve ancak beş santimetrelik boynuzları var, üstelik bayılıp duruyor. Lakabı, Çıtkırıldım ve Güç Arzusu seviyesi, sınıfındaki en düşük derece olan Atıştırmalık. Ama hayatının en önemli arayışına çıkarken bunların hiçbirinin ona engel olmasına izin vermeyecek! Ne de olsa liseden mezun olacağı gece dişi bir ejderhaya kraliçesi olmayı teklif etmeli. Böylece onunla birlikte yabancı bir gezegeni fethetmeye gidebilecek. Ama teklifi kabul edilmezse Gork bir köle olacak.

Eşini bulmak için Sporcular, Budalalar ve Çok Boyutlularla mücadele eden Gork, çılgın bilim ejderi Dr. Korkunç, ölümü saplantı haline getiren robot ejderha Fribby ve kılıçlarla akupunktur alanında uzman, şifacı Metheldra dahil olmak üzere dostlar ve düşmanlardan oluşan unutulmaz karakterlerle karşılaşır. Ama en nihayetinde, bu destansı arayışında Gork’a en büyük zayıflığı, kocaman kalbi rehberlik edecek. Bir aşk ve kendini bulma hikâyesi olan Genç Ejderha Gork, bize bir ejderhanın ne kadar cana yakın olabileceğini gösteren son derece eğlenceli, güzel kurgulanmış ve hayli içten bir roman.

Isadora Moon Gösteri Yapıyor
Harriet Muncaster

Isadora Moon çok özel çünkü herkesten farklı! Annesi peri, babası vampir… Isadora da yarı peri yarı vampir! Her yıl düzenlenen vampir balosuna çok az zaman kalmıştı ve Isadora sabırsızlanıyordu. Ancak, bir sorun vardı! O da diğer vampir çocuklarla bir yetenek yarışmasında yarışmak zorundaydı! Bakalım Isadora performans gösterecek kadar cesur olabilecek mi? Yoksa gösteri yapmaktan vazgeçip seyirci mi kalacak? 20’den fazla ülkede yayımlanıyor, çocuklar bayılıyor!

İzdivaç
Lisa Kleypas

Romanlarıyla New York Times çok satanlar listesinde yer alan, RITA ödüllü yazar Lisa Kleypas cüretkâr anlatımı ve sıra dışı karakterleriyle tarihi aşk romanlarını sevenleri 19. yüzyıl İngiltere’sinde tutku dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Gallerli bir bakkalın oğlu olan Rhys Winterborne, ticari zekâsı ve sağduyusu sayesinde İngiltere’nin en zenginleri arasına girmeyi başarmış olsa da soylular tarafından küçük görülmekten kurtulamamıştı. Sahip olduğu güçle istediğini her zaman alan Rhys, aristokrat bir ailenin güzeller güzeli kızı Helen ile tanıştığında soylu bir aileden gelen eğitimli bir adam olmadığı için onu elde edememe tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı ve onunla evlenmek için tüm kuralları çiğnemeye hazırdı.

Daha önce hiçbir erkekle ilişki yaşamamış ve sosyetenin ikiyüzlülüğünden uzakta bir gelecek arayışındaki Helen ise Rhys‘le macera dolu yepyeni bir hayata adım atmak için büyük bir istek duyuyordu. Etrafındakilerin bütün itirazlarına rağmen Helen kalbinin sesini dinleyip onunla evlenmeye kararlıydı. Ta ki kendisinin bir soylu olmadığını öğrenene kadar…

Kanlı Ay 2 – Kayıp Melek
DuruMavii

Ante,
Bedenimi ısıtmanın bir yolunu buldular. Ancak ruhum, üzerinde soluklandığımız buz kütleleri kadar soğuk ve devinimsiz. Beni izlediğin anları anımsadığımda, belleğimde belirenlerin birer sanrıdan ibaret olduğunu bile bile elimi uzatıyorum. Ah Ante, dokunamıyorum. Sınandığım şey acıyla yoğrulmuş devasa bir boşluk. O boşluğun ucunda bir bez bebek gibi sallanıyorum.

Bedenimi kurtarırken, ruhumu esir eden anahtarı heybende götürdüğünü biliyor musun? Belki de bir yerlerden, dudaklarında düzmece bir tebessümle beni izliyorsun. Buradayım. Her gece ay ışığının altında durup, yaşadıklarımızla baş etmeye çalışıyorum. Beni o dipsiz mezara nasıl diri diri gömdüğünü, sonra parmaklarınla kazıyarak nasıl
çıkardığını düşünüyorum. Hiç kimse inanmıyor; karanlık gözlerini üzerinden ayırmadığın ay yeniden kızarıyor. Hiç kimse görmüyor; ay oluk oluk kanıyor. Ante, alnımdaki yara izi sızlıyor, onca zamandan sonra zihnim ilk kez kokunu duyumsuyor.
Ve yabancı bir ses fısıldıyor, beni çağırıyor; “Ayın kayıp meleği, seni bekliyorum.”

Mavi Okyanusa Doğru – Rekabetin Ötesinde
W. Chan Kim, Renée Mauborgne

Özgüveni Canlandırmak ve Yeniliklere Açık Olmak İçin Kanıtlanmış Adımlar Kurumunuzu rekabetin kırmızı sularından yaratıcı mavi okyanuslara taşımaya hazır mısınız? Dünyada 3.6 milyon satış yakalayan ve New York Times, Wall StreetJournal ve USA Today çok satanı olan Mavi Okyanusa Doğru, kurumunuz için yepyeni bakış açıları sunan bir iş dünyası klasiği. W. Chan Kim ve Renée Mauborgne’un on yılı aşkın çalışmasıyla, gerçek araştırma ve istatistiklerle hazırladığı bu rehber, kurumunuzu rekabetin ötesine taşıyarak sektörde nasıl fark yaratabileceğinizi adım adım anlatıyor. Hem kârlı büyümeyi hem de kalıcı değer yaratmayı hedefleyen yöneticiler ve girişimciler; rekabetin çıkmaz sokağından açık mavi okyanuslara yelken açmaya davetlisiniz.

Oysa Gökyüzü Muhteşemdi
Dalia Grinkevičiūtė

Sibirya Sürgününde Çalınan Bir Çocukluk Anne Frank ve Primo Levi sevgisine eşlik edecek, uluslararası bir hayatta kalma mücadelesi… 1941’de Litvanya’nın işgalinden sonra Dalia Grinkevičiūtė, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Sovyetler tarafından Sibirya’ya sürülür. Gençliğini Altay Bölgesi’nde ve Kuzey Kutbu’nda sürgünde geçiren Dalia, yirmi bir yaşında sürgünden kaçmayı başarır. Litvanya’ya döndüğünde, sürgünle ilgili anılarınıkâğıt parçalarına döker ve onları KGB’nin keşfedeceğinden korkarak bahçeye gömer. Kısa bir süre sonra KGB tarafından tutuklanarak tekrar sınır dışı edilir. Serbest bırakıldıktan sonra hatıralar sırrını korur, ancak Dalia’nın vefatından dört yıl sonra, 1991 yılında notlar mucizevi bir şekilde bulunur. Hatıraları barındıran notlar, Litvanya tarihinin en önemli belgelerinden biri hâline gelir…

Dalia’nın toprağa gömdüğü bu hikâye, muazzam bir dil gücüyle sürgündeki on dört yaşındaki bir kızın kaderini gösteriyor. Yazıların dolaysızlığı, yalnızca katlandığı acıya değil, aynı zamanda onu ayakta tutan umuda da tanıklık ediyor. Yazarı gibi hayatta kalma şansını aşan bir Litvanya masalı. Sovyet baskısını anlamak isteyen herkesin okuması gereken olağanüstü bir edebi eser…

Sonsuzluğu Tanıyan Adam – Dâhi Matematikçi Ramanujan’ın Öyküsü
Robert Kanigel

1887’de Hindistan’ın güneyinde doğan ve Brahman bir ailede büyüyen, spritüalizmle rasyonellik arasında salınıp duran Srinivasa Aiyangar Ramanujan’ın hayatı, anlamaya ve anlatmaya değer, sıradışı bir matematikçinin gerçek hikâyesi. Büyük matematikçilerin hayatlarında gözlemlemeye alıştığımız örüntülerden farklı bir şeyler var Ramanujan’ın hikâyesinde. Matematik, onun hayattaki en büyük başarısızlığıydı ve bu başarısızlık, matematiğin en büyük başarısı olmasını sağladı.
Böyle bir dehâ, elbette bedelsiz olmazdı. Sayılara çocukluğundan beri masallarını dinlediği tanrılara inanır gibi inanan
Ramanujan’ın kısa ama şaşırtıcı yaşamı, Hindistan ve İngiltere arasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak mekik dokuduğu bu çok özel hikâye, Ramanujan’ın kişiliğine yakışacak şiirsel bir üslupla ve Robert Kanigel’in yetkin anlatısıyla okuyucusuyla
buluşuyor.

Sufle
Aslı Perker

Gözlerini yemek kitaplarında gezdirirken içi de durulmaya başladı. İçinde güvende olduğunu bildiği bir yerdeydi tekrar… Düşünceleri duygularının çukurundan çıkmış, günlük hayata dönüş yapmıştı. “Kolay Tariflerle Dünya Mutfağı” aradığına en yakın kitaptı. Tariflere bir göz attıktan ve malzemeler için İstanbul’un en pahalı şarküterilerine gitmesine gerek kalmayacağına emin olduktan sonra kitabı almaya karar verdi. Sırtını raflara dönmeden önce bir başka kitabın kapağı dikkatini çekti. Aynı gün yorgun bir kadın ve kederli bir adamın da elinin uzandığını bilmediği kitabı tereddüt etmeden aldı. “Sufle: En Büyük Hayal Kırıklığı”. Ferda elinde olmadan etrafına bakındı. Hayatın düşünceleriyle bu kadar net kesişmesine daha önce de tanıklık etmesine rağmen tesadüfe şaşırmadan edemedi. Birilerine anlatmak istedi, yanakları kızardı, fakat onun yerine sadece kasaya gidip parayı vermekle yetindi. New York, Paris ve İstanbul üçgeninde geçen, üç farklı yaşamı benzer acılar ve benzer bir iyileşme çabasıyla birbirine bağlayan Sufle, şimdiye dek yirmi üç dile çevrilip on binlerce okura ulaşmış muhteşem bir roman…

Başkarakterlerinden kimi çok sevip kaybettiği eşinin acısını dindirmeye, kimi de yatalak olmak için elinden geleni ardına koymayan annesinden bir parça uzaklaşıp nefes almaya çalışırken mutfağa giriyor. Bazıları yeni bir düzen kurup epey zor bir tarif olan sufleyi yapmayı başarıyor, bazılarıysa hayatı gibi mutfağı da darmadağın ediyor. Perker bu kitapla, yaşamın virajlı yollarıyla suflenin yapımı ve pişme aşamaları arasında ustalıkla kurduğu sembolik bağın yanı sıra, insanlığın iyileşip yeniden ayağa kalkma çabasını da anıtlaştırıyor.

TELAFİ PROJESİ
Michael Lewis

Daniel Kahneman ve Amos Tversky, savaşın parçaladığı 1960’larda İsrail’de bir araya geldi. Daniel Kahneman her zaman yanıldığından emin, içine kapanık ve her şeyi ciddiye alan biriydi. Amos Tversky ise her zaman haklı olduğunu düşünen,
dışa dönük ve her şeyden eğlence çıkaran yönleriyle bilinirdi. Bu iki zıt karakter, zihnin gizemini çözmek ve rasyonel karar verme modeline meydan okumak için el ele verdi. Ortak araştırmalarıyla karar verme süreçleriyle ilgili varsayımlarımızı tamamen alt üst etti. Michael Lewis’in kaleme aldığı Telafi Projesi, fikirleriyle dünyayı değiştiren ekonomi dalında Nobel Ödüllü Psikolog Daniel Kahneman ve Psikolog Amos Tversky’nin işbirliğini temel alıyor ve okuyucuyu hem insan zihninin sırlarını keşfetmeye hem de harika bir dostluk hikâyesine şahit olmaya davet ediyor.