YÜKLENİYOR

Ara

Hızlı okumada ne durumdasınız?

Paylaş

Son zamanlarda birçok kişiden “hızlı okuma” sorunuyla ilgili bir şeyler duyar oldum. Kimi çocuğunun okuma hızından şikayetçi, kimi de kendi hızından. Sonuç her ne olursa olsun hızlı okuma, daha doğrusu okuyamama sorunu emin olun öyle gözünüzde aşılamayacak boyutlarda birşey değil.

Seneler önce Hızlı Okuma Semineri’ne katılmış ve kendi hızıma deyim yerindeyse şaşıp kalmıştım. Malum herkes kendisine göre hızlı okuduğu iddiasında bulunur ama bu ne kadar doğrudur tartışılır.

Hızlı okuma, adında da anlaşıldığı gibi normalden daha kısa sürede çok şey okuyup, daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir. Yetişkin bir insanın dakikada 150 ile 300 kelime arasında okuma kapasitesinin olduğunu düşünecek olursak eğer zaman zaman kendimize bu testi yapmamızda yarar var diye düşünüyorum.

Peki süreç içerisinde okuma hızımızda bir düşüş yaşanır mı? Elbette evet! Bu kadar net nasıl konuşabiliyorum? Çünkü kendimden biliyorum.

Hızlı Okuma Semineri’ne katıldığınız da öncelikle eğitmen tarafından size bolca göz egzersizi yaptırılır. O denli göz kaslarınızı geliştirecek hareketler yaptırılır ki gözünüz neredeyse fıldır fıldır hareket edecek kıvama gelir. Vay be hareket eden bu göz benim mi diye direkt şüpheye bile kapılabilirsiniz.

Sonrasında da 500 kelimelik bir metin önünüze konularak 1 dakika içerisinde kaç kelime okuduğunuz belirlenir. Aman canım bunu yapmakta ne var demeyin. Birçok kişinin eğitim sırasında çuvalladığını söylememize gerek yoktur sanırım.

Aslında birçoğumuzun düştüğü yanılgı şuradan kaynaklanıyor. Beyniniz metnin bütününü mü yoksa bir kısmını mı algılıyor? Bütün mesele bu. Kaldı ki hızlı okumanız da anlama oranınızla eş değer de! Hatta şöyle demek daha doğru olur. Okuduğunu anlamadıktan sonra hızlı okumanın pek de bir önemi yok. Bundan dolayı kendinizi kandırmanıza da hiç ama hiç gerek yok.

Çocukluğumdan beri kitaplarla haşır neşir olan birisi olarak okuma hızım konusunda en küçük bir kaygın bile olmadan bir dakika içerisinde 425 kelimeyi sıkıştırarak, sınıfın en iyisi olduğumu daha dün gibi hatırlıyorum.

Bu eğitimin üzerinden toplamda 8 sene geçti ve itiraf etmem gerekirse o hızımı kaybetmiş durumdayım. Acı ama gerçek…

Nereden bildiğime gelince… Geçtiğimiz günlerde internette dolaşırken hızlı okuma ile ilgili internette bir testle karşılaştım. Eh böyle bir test bulup da yapmamazlık yapar mıyım? Elbette hayır…

Kolları sıvayıp metni okumaya, metin sonunda da okuduğum konuyla ilgili testi başarılı bir şekilde geçtim. Peki sonuç ne oldu derseniz hemen söyleyeyim.

425 kelimeyle kıyaslayınca ortaya çıkan kelime sayısı 275 şeklinde olduk ki bu da ortalama 8. sınıf öğrencisinin okuma hızıyla eş değermiş 🙂 Tabii bu rakamı arttırmak yine benim elimde. O yüzden kasmaya hiç gerek yok.

Peki siz okuma hızında ne durumdasınız? Merak edenler için testin linkini aşağıdaki paylaşıyorum. Şimdiden yapacaklara kolay gelsin.

Hızlı Okuma Testi için tıklayınız

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *