YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Dünyada ilk kez 1951 yılında sahnelenen, İstanbul’da sahnelendiği sezonlarda da büyük ilgi gören “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu), bu sezonda da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Igor Stravinsky’nin bestelediği eserin librettosu ise W.H Auden and Chester Kallman tarafından kaleme alındı. Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenecek eser, komedi ve trajedi öğeleri içeren konusu ile de dikkat çekiyor.

18. yüzyıl İngiltere’sinde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eser; hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kurulu. Sonradan şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye gider. Üç kağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi, Londra’da bir tımarhanede son bulur.

Orkestra şefliğini Can Okan’ın yaptığı eserin dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, koro yönetimi Paolo Villa’ya, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız’a ait.

The Rake’s Progress isimli oyunu 13 – 14 – 17 – 18 – 20 ve 21 Mart 2020 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *