Please assign a menu to the primary menu location under menu

FestivallerSinema

İguana Tokyo, Dünya Prömiyerini 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yapıyor!

Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “İguana Tokyo”, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda!

Başrollerini Saadet Işıl Aksoy, Ertan Saban ve Deniz Ülkü’nün paylaştığı İguana Tokyo, 5 Ekim Çarşamba günü festival kapsamında dünya prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. “İguana Tokyo”, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaşayan üç kişilik
küçük bir Türk ailesinin, M² adlı bir sanal gerçeklik oyununa bağlanmalarıyla bilinçaltının dehlizlerine uzanan hikâyesine odaklanıyor. Gerçekle fantezi arasındaki ince çizgi bulanıklaşırken M² yaşam alanlarını kontrol edip ailenin gündelik hayatını yeniden tanımlamaya başlar. Kurallar basittir: Kim kazanırsa evdeki kişisel alanı büyür, daha büyük metrekareye sahip olan evi de yönetir.

Ailenin M²’yi en iyi oynayan bireyi olan 14 yaşındaki Tokyo, elindeki bu güç sayesinde gerçeklikle gerçek olmasını istedikleri arasında gezinir. İnsanların gerçeklikten kolayca kaçabildiği fantezi dünyalarında sadece hayvanlar dışarıdadır. Evin evcil hayvanı olan devasa, yeşil bir iguana, insanların iki dünya arasında yavaş yavaş kendilerini kaybetmelerine tanık olabilen tek canlıdır.

“İguana Tokyo”, izleyiciyi bir yandan “Bilinçaltınızla yüzleştiğinizde, yaşadıklarınızı taşıyabilir misiniz?” sorusuyla baş başa bırakırken diğer yandan da sanal gerçeklik oyunlarının insan dünyasını ele geçirişini gözler önüne seriyor.

İlk filmi “Sivas” ile birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanan Kaan Müjdeci’nin merakla beklenen yeni filmi “İguana Tokyo”, dünya prömiyerini 1-8 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yapacak. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın 10 finalisti arasında yer alan “İguana Tokyo”nun ilk gösterimi, 5 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’de AKM Aspendos’ta gerçekleşecek. Film ekibi, galanın ardından düzenlenecek söyleşide izleyicilerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak. “İguana Tokyo”, 6 Ekim Perşembe akşamı 19.15’te ise Yıldızların Altında 1 (Cam Piramit Yanı) adlı festival mekânında gösterilecek.

Kurgusuna, “Sarayın Gözdesi” ile En İyi Film Kurgusu dalında Oscar’a aday gösterilen Yorgos Mavropsaridis’in imza attığı “İguana Tokyo”nun görüntü yönetmenliğini, Altın Ayı ödüllü “Beden ve Ruh” filminin görüntü yönetmeni olan Máté Herbai yaptı.

Müziklerini Kazuya Nagaya ve Soundwalk’un yaptığı filmin sanat yönetmenliğini Meral Efe Yurtseven ve Emre Yurtseven, dijital sanat yönetmenliğini ise Ali Demirel üstlendi. Kaan Müjdeci ve Ryohei Tsutsui’nin yapımcı, Kanat Doğramacı’nın ortak yapımcı olduğu filmin yardımcı yapımcıları arasında ise Tatiana Detlofson, Madlen Kamhi, Tanay Abbasoğlu ve Ali Emir Tapan yer alıyor. Çekimleri Tokyo ve İstanbul’da gerçekleştirilen filmin dili ise Japonca ve Türkçe. Almanya-Türkiye-Japonya ortak yapımı “İguana Tokyo”, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ardından festival yolculuğuna devam edecek.

İguana Tokyo Hakkında

69. Cannes Film Festivali kapsamındaki Cannes Atölye – Cannes L’Atelier’e seçilen toplam 15 proje arasında yer alan “İguana Tokyo”, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’dan 1 milyon TL destek fonu almaya hak kazanmıştı. Japonya’da 1974’ten bu yana Kültür Bakanlığı UNIJAPAN kuruluşu tarafından sağlanan Bunka-cho film fonundan da destek alan film, 76. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında yer alan Venice Gap Financing Market’a katılmıştı. Gelecek vaat eden yapımcı ve yönetmenlerin, sektör profesyonelleriyle bir araya gelmeleri ve projelerini tamamlamaları için gerekli görüşmeleri yapabilmeleri sağlayan market’ta “İguana Tokyo”, en çok görüşme talep edilen film olmuştu.

Kaan Müjdeci 2019 yılında “İguana Tokyo”yu “İguana Tokyo Prologue” adlı bir sanat eserine dönüştürmüş ve bu eser Tokyo Arts and Space Hongo’daki “Compiling Behaviors, Digesting Actions” başlıklı sergide sanatseverlerle buluşmuştu.

İguana Tokyo Fragman