Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

ilber Ortaylı’dan Oya Denizyaran’ın İlk Kitabı Düş Uykusuna Tam Not!

İnkılap Kitabevi etiketiyle raflarda yer alan Oya Denizyaran’ın ilk kitabı Düş Uykusu kitap severler tarafından okunmaya, fark edilmeye devam ediyor. İç sesini kaybettiğine inanan İrfan ve eğlenceli birçok karakteriyle okuyucusuna adeta karnaval yaşatan Düş Uykusu’nun eğlenceli anlatımına, kitap karakterlerinin sahiciliğine ve komikliğine ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın verdiği tepkiler görülmeye değerdi. Ortaylı’nın kitabı okurken çekilen videodaki eğlenceli halleri izleyenlerin yüzünde tebessüm oluştururken,  sosyal medyada yayılan video çok sayıda izlenme ve beğeni aldı. 

Toplumsal kurallara farklı bir perspektiften bakan trajikomik bir kimliğe sahip bir roman

Güldürü öğeleri ile bezeli yoğun bir toplumsal eleştiri ile toplumun her kesiminden insanın hayatına değinen Oya Denizyaran imzalı roman Düş Uykusu; İrfan’ın yaşadığı psikolojik problemleri, sistit hastası olan annesi Naciye’nin komik hallerini, Naciye’nin “ahretliği” Alzheimer hastası arkadaşı Remziye’yi, üfürükçü “hocam”ı, 32 yaşındaki “evlenme ümidini yitirmiş” İsmihan’ı ve diğer yan karakterlerin “tuhaf” hallerini aktarırken okuyucuyu toplum yargılarını da düşündürüyor. Başarılı anlatımı, sürükleyici ögeler barındıran kurgusu toplumsal yapı, gelenek ve görenekler, batıl inançlar, namus kavramı gibi meseleler üzerinden iyilik, doğruluk, dürüstlük gibi unsurları ile okuyucularını sorgulamaya davet ediyor. 

Arka Kapak

“Kayıpların evlerinde kaplamış oldukları alanlar bomboş, kıpırtısız duruyordu. Beklenmedik gidişleri, eskiden var oldukları yerdeki zamanı da durgunlaştırmış, saydamlaştırmıştı. Kedinin sepeti salondaki büfenin yanında olanca yalnızlığıyla Latife Hanım’ın içini burkuyordu. Canfeda, yatağının Muzaffer tarafını tek bir kırışıklık olmaksızın yarı yarıya örtülü tutuyordu. Remziye’nin eviyse bıraktığı andaki tuhaf düzen içinde hüzünle sahibinin gelişini bekleyerek eskimeye başlamıştı bile. Daha şimdiden musluk contaları paslanmış, tavanlar ve pencere pervazları örümcek bağlamış, fotoğrafların üzeri tozlanmış, şalına yansıyan güneş ışınları parlak turuncumsu rengini soldurup bozartmıştı.”

En ince ayrıntısına kadar ilmek ilmek dokunmuş, rengarenk karakterler sizi hem ağlayacağınız hem de güleceğiniz bir yolculuğa çıkaracak.