YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

“Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor. Özellikle çocuklarda yatağa düşüren ve hastanede kalma nedenleri arasında ilk sıralara yükselen bu tablo, Influenza A adı verilen bir virüsten kaynaklanıyor.

Influenzaya karşı anne ve babaları uyaran İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin Uygulama Hastanesi olan REYAP Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahime Koç, çocukları enfeksiyonel hastalıklardan korumanın yollarını anlattı.

Influenza hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahime Koç, influenzanın ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, kırgınlık, öksürük ve baş ağrısı şikayetleri ile başladığından bazen karın ağrısı, bulantı, kusma, ishalin de eşlik ettiğini söyledi. Çocuklarda bu bulgular var ise mutlaka doktorunuza başvurun diyen Koç, “Çocukların büyük çoğunluğunda 3 – 7 günde tedavi ile düzelmesine rağmen kronik hastalıkları olmayan çocuklarda dahi ciddi seyirli olabilmekte hatta ölümlere neden olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

En çok okul çağındaki çocuklar etkileniyor

Influenzanın insandan insana yakın temas, damlacık yolu ile bulaştığını söyleyen Koç, “Influenza sıklıkla Ekim ayı ile Mayıs ayının sonuna kadar görülebilmektedir. Bu salgınlar sırasında en çok okul çağı çocuklar etkilenmektedir. Ortalama olarak sağlıklı çocukların yüzde 40 – 50’si bu virüsten etkilenmektedir. 24 aydan küçük çocukların ve 65 yaştan büyük yetişkinlerin hastaneye yatış oranları daha fazladır. Bu hastalıktan ani ölüm gibi sonuçlar doğurabilir, hem kronik hem de daha önce sağlıklı olan çocuklarda görülebilmektedir” dedi.

Kuluçka süresi 1 – 4 gün arasında değişiyor

Kuluçka süresinin ortalama 1 – 4 gün arasında olduğunu söyleyen Koç teşhis etmek için “Burun sürüntü örnekleri hastalık başlangıcından hemen sonra tercihen ilk 4 gün içinde alınmalıdır. Çünkü virüs çoğalması o günden sonra önemli derecede azalmaktadır. Teşhiste dikkatli klinik değerlendirme hayati önem arz eder. Çünkü test sonuçlarında yanlış pozitif ya da negatif değerler görülebilmektedir. Influenza da erken teşhis ve ilk 48 saat içinde tedavinin başlanması hayati önem arz eder” diye konuştu.

Aşı mutlaka yapılmalı

Virüsün çocukların hasta etmesini önlemek için en iyi yolun aşılatmak olduğunu belirten Uzman Dr. Rahime Koç, “Mevsimsel aşıya dahil edilmek üzere seçilen influenza virüs aşıları her yıl değişebilmektedir. Aşılar A ve B tipi influeznca virüslerine karşı geliştirilmiştir. 6 ay ve daha büyük yaşlarda ki tüm bireyler her yıl aşılanmalıdır. 9 ay ve üzeri yılda 1 kez aşılanmakta iken 6 ay – 8 yaş arasındaki çocuklar 2 kez aşılanmaktadır. Hastalığa karşı koruma 2. dozdan sonra 1 – 2 hafta içerisinde elde edilmektedir” şeklinde konuştu.

İnfluenza’dan korunmanın yolları

  • Elleri sık sık yıkamak,
  • Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak,
  • Ev ve iş yerlerini sık sık havalandırmak,
  • Hasta bireylerin kalabalık ortamlara girmemesi,
  • Hapşırık ve aksılıklarda ağzınızı mendille kapatmak,


Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *