YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

“İstanbul’dan Berlin’e Avrupa’nın Sesleri” adlı turnesine İş Sanat’tan başlayan Mahler Oda Orkestrası, 13 Aralık akşamı kaçırılmaması gereken bir konserle dinleyicilerin karşısına çıkacak. 15 Aralık’ta, Geveze Piyanist ve Spolin-ist Öykü Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Fırtına” adlı oyun, çocuklarla buluşacak. Kübalı piyanist Omar Sosa, İtalyan trompetçi Paolo Fresu ve vurmalı çalgı üstadı Trilok Gurtu ile birlikte 17 Aralık akşamı caz rüzgârı estirecek. Bir İş Sanat klasiği haline gelen hikâye dinletilerinde Yaşar Kemal’in “Tek Kanatlı Bir Kuş” adlı eseri yer alacak. Türkiye’de arabesk fantezi müziğinin öncülerinden Ümit Besen ise, 26 Aralık’ta şarkılarını; yeni nesil seslerden Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin ile birlikte yorumlayacak.

İstanbul’dan Berlin’e Avrupa’nın Sesleri turnesiyle Mahler Oda Orkestrası geliyor

Klasik müzik dünyasının önemli şeflerinden Claudio Abbado ve Daniel Harding’in kurduğu Mahler Oda Orkestrası, 13 Aralık akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda sahne alacak. Yirmi ülkeden, elli beş üyesi ile gezgin bir topluluk olan orkestra, klasik müziğe getirdiği yeni solukla Haydn’dan Ligeti ve Martinu’ya uzanan bir repertuvarla dinleyicilerinin karşısına çıkacak.

Alman piyanist Holger Groschopp, Berlin Filarmoni Orkestrası’nın solo kornisti Stefan Dohr, timpanist Martin Piechotta’nın da sahne alacağı gecede, orkestranın şefliğini Londra Senfoni Orkestrası’nın daimi şeflerinden François-Xavier Roth üstlenecek.

Roth, İstanbul izleyicisini nasıl bir konser deneyimi beklediğine dair düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Geçen zaman içinde bestecilerin sanat ve müzik üretimlerini nasıl geliştirdiklerinin bir çeşit panoramasına tanıklık edeceğiz. Böylece iki yüzyıl arasında, birbirlerini tanımayan ve farklı dönemlerde yaşayan bu bestecilerle bir diyalog kurmamıza imkân tanıyacak.”

Üç kıtadan caz: Sosa, Fresu, Gurtu

Latin cazın önemli isimlerinden piyanist Omar Sosa, 2012 yılından beri İtalyan trompet sanatçısı Paolo Fresu ile birçok başarılı projeye imza atıyor. Caz dünyasında ritim ustası olarak tanınan perküsyonist Trilok Gurtu’nun da dahil olacağı konser, 17 Aralık akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

2012 yılında birlikte müzik üretmeye başlayan Omar Sosa ile Paolo Fresu ilk albümleri ‘Lara’yı yayınladı. Kısa süre içinde Avrupa’nın en sevilen grupları arasına girmeyi başaran ikili, dört yıl sonra ikinci albümleri ‘Eros’u piyasaya sürdü. Miles Davis’i idol olarak belirlemiş trompetçi Paolo Fresu ise yüzlerce albüm kaydında yer aldı. Tiyatro ve sinema müzikleri de yapan sanatçı Enrico Rava, Giorgio Gaslini, David Liebman ve Richard Galliano başta olmak üzere Afro-Amerikan müziğin en önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaştı.

Usta yazar Yaşar Kemal “Tek Kanatlı Bir Kuş” ile anılıyor

Bir İş Sanat klasiği haline gelen hikâye dinletilerinde bu ay, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazarımız Yaşar Kemal var. Usta yazarın “Tek Kanatlı Bir Kuş” adlı eseri ilk kez İş Sanat’ta izleyicilerle buluşacak.

Serdar Yalçın’ın müzik direktörlüğü yaptığı, Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı hikâye dinletisi, izleyicilerin gösterdiği yoğun ilgiden dolayı, 22 Aralık saat 16.00’da ve 23 Aralık saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda iki ayrı etkinlik olarak gerçekleştirilecek.

Ümit Besen, Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin İş Sanat’ta

İş Sanat 2019 yılına “Ümit Besen Şarkıları” konseriyle veda edecek. Arabesk ve fantezi müziğin öncülerinden Besen’e, yeni nesil şarkıcı – müzik yazarlarından Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin eşlik edecek. 26 Aralık akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek bu özel buluşmayı takviminize not etmeyi unutmayın.

Parlayan Yıldızlar serisinin iki piyanist konuğu; Sezin Ege Kabaklı ve Elif Spor

Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar serisi, Aralık ayında piyanistler Sezin Ege Kabaklı ve Elif Spor ile devam ediyor.

2005 doğumlu Sezin Ege Kabaklı, piyano eğitimine 7 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ayan Kömür ile başladı. 2017 yılında Viyana’da 2. Internationaler Klavier Und Kammerensemble Wettbewerb “Edelweiss” yarışmasında ve 4. Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda Leyla Pamir üçüncülük ödülüne layık görüldü. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Genç Solistler seçmelerini kazanarak orkestrayla birlikte çalma hakkına sahip oldu. Emre Elivar, Gökhan Aybulus, Zeynep Üçbaşaran, Sergio Gallo gibi isimlerle çalışan Kabaklı, eğitimine Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ayan Kömür ile devam ediyor.

2003 yılında doğan ve 2010 yılında piyano eğitimine başlayan Elif Spor, 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdi 11. Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda ve İtalya’da düzenlenen Uluslararası Milano Piano Talents Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü; 1. Uluslararası “Rhapsody” piyano yarışmasında ise ”mansiyon ödülü“ aldı. Katıldığı çeşitli masterclass eğitimleri kapsamında Tamara Poddubnaya, Catherine Vickers, John Rink, Alfredo Perl, Gereon Kleiner, Gökhan Aybulus, Andrzej Jasinski ve Valentina Igoshina gibi isimlerle çalıştı. 2018 ve 2019 yıllarında Münih’te “Wasserburg Klaviersommer” masterclass programına katılmaya hak kazanarak Prof. Thomas Böckheler, Klaus Kaufmann, Prof. Emmanuel Mercier, Lei Meng, Galina Vracheva ile çalıştı. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Ayça Aytuğ ile birlikte devam ediyor.

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 9 Aralık akşamı saat 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *