Please assign a menu to the primary menu location under menu

Festivaller

Istanbul Fringe Festival Ocak Etkinlikleri ile 2022’ye Başlıyor

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, tiyatro sezonuna yayılan gösterimlerine devam ediyor. Japonya-ABD üretimi Pythagorean Peas, 23 ve 24 Ocak’ta ENKA Sanat’ın mekan sponsorluğunda İstanbul’a geliyor! Etkinliğin biletlerine tiyatrolar.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

Ayalis in Motion’dan Pythagorean Peas

New York ve Tokyo bağlantılı gezgin dans topluluğu Ayalis in Motion, Grimm kardeşlerin masallarından sahneye uzanan fiziksel tiyatro işi “Pythagorean Peas” ile ENKA Oditoryumu’na geliyor. 23 ve 24 Ocak saat 20.30’da sahnelenecek ”Pythagorean Peas”, Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi halk masallarından ilham alan karakterler aracılığıyla kendi kırılganlıklarımızla ve güçsüzlüklerimizle nasıl baş ettiğimizi vurgulamayı amaçlıyor. 

Bu süreçlerin bedensel ve zihinsel olarak tezahür etme biçimine odaklanan dansçılar, başkalarıyla uyumlu ilişkiler kurmak için özellikle kinesferik; yani hareket sınırları dahilindeki bağlantıları keşfediyor. Çalışma boyunca, bu fantastik karakterler başkalarına saldırarak veya kendi güçsüzlüklerini gizlemek için pasif agresifleşerek ortak karakter kusurlarını somutlaştırıyor.

Yönetmen/Koreograf: Ayako Takahashi
Dansçılar: Emily Arden Jones, Chiho Yokoyama, Saori BORI Makiuchi, Akane Koizumi, Nono Oue

Ayalis in Motion (AyalisIM)

Ayalis in Motion (AyalısIM), hareket sanatı aracılığıyla bireyleri güçlendirmeye ve farklı toplulukları güçlendirmeye kendini adamıştır. Hem kendi topluluklarında hem de stüdyo alanında her yaştan, geçmişe ve yetenekten insana ilham vermeyi ve onları meşgul etmeyi amaçlayan topluluk, insanları dünyalarına davet ederek, hareketin keyfini yaşatır ve keşfettirir. Okul sonrası programları, sağlık merkezleri ve yerel sanat kurumlarıyla olan geniş ortaklık yelpazesi ile Ayalis in Motion, kaliteli dans deneyimlerini New York/Tokyo topluluğuyla olduğu kadar uluslararası alanda da paylaşıyor.

AyalisIM, çağdaş dans tekniğinin sınırlarını zorlamayı, hareket temelli bütünsel deneyimleri ve şaşırtıcı öngörülemezliği ile izleyicilere ilham vermeyi hedefliyor. Topluluk, her yaştan farklı izleyici kitlesi için kışkırtıcı, görsel olarak dikkat çekici ve müzikal olarak teşvik edici performanslar sunmaya kendini adıyor. Çoklu duyusal eserleri, besteciler, görsel sanatçılar, mimarlar, moda tasarımcıları ve ışık tasarımcıları ile yapılan işbirliklerinden doğar. Dansçıları, keskin uyum ve dans etme yetenekleri ile yaratıcı vizyonları için seçilen, yaşam boyu öğrenen kişilerdir.