YÜKLENİYOR

Ara

Küçük Prens’in büyüklere öğrettiği 7 hayat dersi

Paylaş

O, küçücük kalbinde kocaman bir dünyayı sığdırmayı başaran, gönüllerimizin baş kahramanı bir küçük prens!
Evet, evet yanlış duymadınız!
Hani birçok yabancı dile çevrilen Saint Exupery’nin muhteşem eseri olan Küçük Prens var ya, ondan bahsediyorum.
Hayatımızın her döneminde tekrar tekrar okuyup, çok şey öğrenebileceğimiz bir çocuk kitabından ziyade, yetişkinlere de türlü türlü hayat dersi vermeyi ihmal etmeyen Küçük Prens, okuyan herkesin yüreğine dokunmadan da edemiyor.

Şimdiye kadar Küçük Prens bakın bizlere neler öğretmiş. İşte Küçük Prens’in biz büyüklere öğrettiği o 7 hayat dersi…

 1. Kibirli olma
  “İkinci gezegende Küçük Prens’i kendini beğenmiş, zamanını başkalarının hayranlığını arayarak geçiren kibirli bir adam karşıladı. Başkalarının hayranlığını kazanmak için yaşıyorsan kendi için asla yaşayamazsın. Ve sadece kendin için yaşıyorsan, kimse seni sevmez ve ilgilenmez.”
 2. Bakmaya değil, görmeye çalış
  “Çöldeki pilot, fil yutmuş bir boa yılanı çizdiğinde, etrafındaki büyükler bir şapka gördü. Büyüklerin yorumları cansız ve donuk, hayalgüçleri ise çoktan onları terk etmişti. Yetişkinler görmeyi ve hissetmeyi terk ettiği için pilot, bu muhteşem kariyerinden vazgeçti.”
 3. Başkalarını değil, kendini yargıla
  “İlk uğradığı gezegende, tüm gezegen nüfusunu kaplayan ve kendini her şeyin hükümdarı sanan kralla tanıştı. Küçük Prens ne yaptığını tam olarak kavrayamasa da kral ona kendini yargılamanın başkalarını yargılamaktan çok daha zor ve çok daha önemli olduğunu öğretti. Çünkü birey olmak kendini yargılamaktan geçiyor.”
 4. Keşfetmek için içgüdülerini takip et
  “Küçük Prens, uzak diyarları araştırmakla çok meşgul olduğu için kendi dünyasını keşfetmeyi reddeden bir coğrafyacıyla karşılaştığında öğreniyoruz ki keşfetmek istediğimiz yerleri araştırırken aslında hiçbir yere gitmemiş olma tuzağına düşmek çok çok kolay.”
 5. Eğlenceyi unutma
  “Gün boyunca fenerin ışıklarını açıp kapatması için gelen emirleri görev bilinciyle uygulayan fenerci, Küçük Prens’in saygısını kazanmıştı. Gezegeninde her gün bir dakikaya denk geldiği için, o dinlenecek bir dakika bile bulamıyordu. Kısacası ömür su gibi akıp geçiyor.”
 6. Unutma ki sevdiklerimizin yerini hiçbir şey dolduramaz
  “Küçük Prens, güzel güllerin bulunduğu bahçenin ortasında bile kendi gülünü düşünmekten vazgeçemiyor. Hiç biri kendi gülünün yerini tutmuyordu.“..Güzelsiniz ama boşsunuz, diye ekledi. kimse sizin için canını vermez. Buradan geçen herhangi bir yolcu benim gülümün size benzediğini sansa bile, o tek başına topunuzdan önemlidir. çünkü üstünü fanusla örttüğüm odur, rüzgardan koruduğum odur, kelebek olsunlar diye bıraktığımız birkaç tanenin dışında bütün tırtılları uğruna öldürdüğüm odur. Yakınmasına, böbürlenmesine, hatta susmasına kulak verdiğim odur. Çünkü benim gülümdür o…”
 7. Bazen sevdiklerinizin özgürce uçmasına izin vermeniz gerekir
  Pilot Küçük Prensi tanıması ve sevmesine rağmen, onu Dünya’da tutmanın arkadaşını inciteceğini bilmekteydi. Küçük Prens ayrılmadan önce pilota şöyle dedi: “Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım… Ben gülüyor olacağım bir tanesinde.. Ve geceleyin gökyüzüne baktığında, bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak…”Bazen insanların gitmelerine izin vermeliyiz, çünkü onları tutmak, onları kapana, kafese koymak, tutsak etmek gibidir. Ve bu noktada onları salıvermek gerçek aşkın en doğru ispatı olacaktır…
Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *