Please assign a menu to the primary menu location under menu

KeşfetSahne SanatlarıTiyatro

Madam Giyotin Mayıs Ayında Tiyatroseverlerle Buluşuyor

Olympe De Gouges, Charlotte Corday, Marienne ve Marie Antoinette’yi aynı sahnede buluşturan Madam Giyotin; 18 Mayıs Çarşamba 20.30, 21 Mayıs Cumartesi 20.30, 25 Mayıs Çarşamba 20.30 ve 26 Mayıs Perşembe 20.30’da K! Kültüral Performing Arts’ta tiyatroseverlerle buluşacak.

İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren K! Kültüral Performing Arts yapımı Madam Giyotin, gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadını sahnede bir araya getiriyor. Feminist ve aktivist oyun yazarı Olympe De Gouges, yüz bin kişinin kellesini tek bir kelle ile değiştiren gözü pek suikastçı Charlotte Corday, Agostino Brunias resminden fırlayan üst aklın temsilcisi bir casus, “renksiz kadın” Marienne ve hiçbir zaman gerçek bir arkadaşa sahip olamayan, istemeden nezaketsiz ve tuhaf bir şekilde ileri görüşlü Marie Antoinette…

Merak Uyandırıcı Bir Kadın Buluşması

Madam Giyotin, şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması. Bu oyun, “Korku Krallığı” zamanında kim olabileceğimizi bulmanın bir yolu ya da bizim zamanımızda onların “kim” olduklarına dair 18. Yüzyıl Fransası ile yapılan bir konuşmanın tohumu. Tersine dönmüş dünyada, zamansız ve mekansız bir düzlemde, ortak kanamalar yaşayan bu dört kadın ekseninde dönen rüya benzeri bu komedi; şiddet ve miras, kadın hakları ve korku, sanat ve aslında dünyayı nasıl değiştirdiğimiz/ değiştirebileceğimiz hakkında.

Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran’ın rol aldığı Madam Giyotin, 18 Mayıs Çarşamba 20.30’da, 21 Mayıs Cumartesi 20.30’da, 25 Mayıs Çarşamba 20.30’da ve 26 Mayıs Perşembe 20.30’da K! Kültüral Performing Arts’ta tiyatroseverlerle buluşacak.