YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Kurgusal YaşamlarGörkem Tezcanlı

Merhabalar!

Bu köşede fırsat buldukça sinema tarihi boyunca yayınlanmış -bence- en ilginç ve izlemeye değer filmleri anlatmaya çalışacağım. Filmlerin de genel olarak hazırlanmış senaryo ve kurguya dayalı yaşamlar olduğunu düşünürsek köşemin adının “Kurgusal Yaşamlar” olmasını yadırgamazsınız umarım.

En baştan uyarayım o kadar çok spoiler vereceğim ki filmi izlemiş kadar olacaksınız. Ama aranızda “sonunu bilsem de izlerim” ya da “hayatın da sonunu biliyoruz ama önemli olan doğum ve ölüm arasındaki yaşanan anlar” diyenler için güzel film kritikleri olacağını düşünüyorum. Bu nedenle keyifle film izlemek isteyen ama spoiler sevmeyenler için yazımın en başında oto sansürlü olarak filmler hakkında bir şeyler karalayacağım. Ama daha fazlasını isteyenler için asıl detay devamında. Seçim sizin…

Meet Joe Black (Joe Black ile Tanışma)

1999 yılında çok özel oyuncuları bir araya getiren bu film böyle bir hikâye için çok uzun denebilecek bir süreye sahip. Konusunun -bence- ilginçliği ve senaryonun hafif ve naif kurgusu sayesinde 3 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Elbette bu söylediğim her izleyen için geçerli değil. Çok sıkıldım abi bu ne böyle ya diyeni de gördüm, ”muhteşem, harikulade” diyeni de… Neyse biz konusuna gelelim.

William Parrish (Anthony Hopkins) 65. doğum gününü kutlamaya hazırlanan çok zengin bir medya patronudur. Doğum günü partilerinden hazzetmeyen bu adam, yoğun çalışma temposunda bir gece sabaha karşı kafasında sesler duymaya başlar. Kendisinin pek de severek karşılamayacağı bir ziyaretçisi vardır. Ölüm / Joe Black (Azrail ya da siz ne demeyi seviyorsanız). Ete kemiğe bürünmüş bu Ölüm / Joe Black (Brad Pitt) onunla hayatının tam ortasına izinsiz girerek onun canını alacağı süreye kadar birlikte vakit geçirmek ister. Film genel olarak bu ikilinin ve zengin medya patronunun günlük hayatında gelişen olayların anlatıldığı keyifli bir 3 saati içeriyor. İzlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim, biraz saksı zorlayarak epey derin mesajlar alabileceğiniz güzel bir 3 saat. Filmin 3 saat olduğunu söylemiş miydim? Keyifli seyirler. Devamını merak edenler Spoiler Kritik’e devam edebilirler. Geri kalanların burada inmesi tavsiye olunur.

Bundan Sonrası Yüksek Dozda Spoiler İçerir

Ne diyorduk; 65 yaşında ve bence son derece karizmatik bir yaşlı adam olan William Parrish (Anthony Hopkins) örnek alınacak bir insan ve iş adamı portresi çiziyor. 2 güzel kızı, damadı ve müstakbel damadı, göz kamaştırıcı malikanesine rağmen mütevazi karakterde bir insan William Parrish.

65 yaş kendinizi sorguladığınız ve “Ne zaman öleceğim? Ölecek miyim?” sorusunu içten içe kendinize sorduğunuz bir yaş. Ve bir sabah bu sorunun cevabını veren bir sesle uyanıyorsunuz. Karşınıza insan kılığında bir ölüm geliyor ve hayatınızın tam ortasına yerleşeceğini, canınızı almadan önce çevreyi gezdirmenizi istiyor. Tatile gelmiş bir Azrail mübarek…

Filmde en göze çarpan karakterler tabii ki Anthony Hopkins, esas kadın oyuncudan daha güzel olan bir Brad Pitt (Ölüm) ve masum güzelliği ile Claire Forlani (William Parrish’in küçük kızı) …

Filmde özellikle kurgulanan şey, hayatının belki de en kötü haberini alan bir insanın verdiği doğal tepkiler ve sonradan durumu kabullenişi ve öz karakterini yansıtması. Elbette tüm bunların bir senaryo olduğunu unutmadan oyuncuların karakterleri ne kadar iyi yansıttığını gözlemleyebiliyorsunuz.

Hepimiz öleceğimizi biliyoruz ama zamanını bilmiyoruz. Belki de ne zaman öleceğini bilmenin hayatını düzene sokmak için bir şans olarak algılanabileceğini görüyorsunuz. Ya da sevdiklerimize veda etmek…

Filmin en dikkat çeken sahnelerinden biri Joe Black (Ölüm)’in hastanede karşılaştığı yaşlı bir kadınla yaptığı sohbet. Joe Black’i önce şeytan zanneden ama sonra gerçek kimliğini anlayan bu kadın ile Joe Black’in yaptığı bilgece sohbet filmin en güzel sahnelerinden biri. Filmde elbette Aşk olmasa olmaz. Senaryo yazarı medya patronunun kızının Ölüm’e aşık olmasını da kurgulamış. Önce iyice karmaşık hale gelen işlerin nasıl sonuçlandığını izlemek istiyorsanız Meet Joe Black güzel bir film. Filmin elbette en güçlü yerlerinden biri finali. Louis Armstrong’un What a Wonderfull World ve Somewhere over the Rainbow ile finale çok güzel imza atıyor.

Sonuç; Meet Joe Black sadece aksiyon seven ergen bebeler (hatta büyümüş bebeler) için gereksiz bir film. İzlemesinler.

Beni etkileyen özellikleri: Anthony Hopkins, duygusal final, ilgi çekici hikaye…

Meet Joe Black’in fragmanını buradan izleyebilirsiniz…

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *