Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kitap

Mehmet Teoman’ın Görkemli Hayatı Kitap Oldu

İçinden Nükhet Duru, Candan Erçetin, Ayşegül Aldinç, Neco, Neslihan Yargıcı, Timur Selçuk, Tanju Okan, Vedat Sakman, Zuhal Olcay, Seyyal Taner, Duygu Asena, Yıldırım Türker, Sezen Aksu, Tiraje Başaran, Doğan Canku, Ali Poyrazoğlu, Çetin Altan hatta Vehbi Koç geçen bir çeşit canlı Türkiye eğlence tarihi… 

Ona ‘Teo’ diye seslenen Sevin Okyay’a göre;

“Mehmet Teoman’ın hoş bir yanı da onun adından söz ettiğin zaman karşındaki genç insanların “Pardon, kim?” diye sormamasıdır. Teo iki yaş küçüğüm olsa da itiraf edelim ki gedikli bir +65 sayılır. Ama saç, sakal, bıyık gibi ak düşen muhbir unsurlar olmasa, sinir bozucu şekilde genç durur. Hep günün adamı olan bir genç!” 

Murat Meriç’in kitaba yazdığı önsözden alıntılarsak;

“Bu kitapta Mehmet Teoman’ı yakından tanıyacaksınız. Ankara’dan Paris’e, İstanbul’dan Bodrum’a uzanan, dünyanın dört yanına dağılan bir hikâye bu. Metin dümdüz sormuş, cevaplarını açıkyüreklilikle almış. Okurken göreceksiniz, Mehmet Teoman sözünü sakınmıyor, her şeyi açık açık anlatıyor. Haylazlıkları, maceraları, aşkları, mutlulukları, acıları… Bir yandan memleket pop müziğinin hikâyesine tanıklık edeceksiniz, diğer yandan kimi bölümleri casus romanı gibi okuyacaksınız; çünkü içinde kabareler, reklam cingılları, sponsorluk ilişkileri var ama bunlarla bağlantılı olarak bankerler, mafya tarzı hesaplaşmalar ve enteresan kaçışlar da ister istemez hikâyeye giriyor.” 

Kitap bitene kadar kaç kere buluştuklarının hesabını yapamayan Metin Solmaz 

“Bu sunuş yazısını yazmayı son dakikaya kadar süründürdüm. Çünkü bu sunuş işini Mehmet abiyi “pek” övmeden yapmak istedim. Bir yılı aşkın süredir kaç kişiyle beraber uğraşmışız; kâğıt seçiminden illüstrasyonlara, fotoğraf seçiminden matbaasına, sayfa düzenine, her bir şeyine özenmişiz; bütün bunları hayranlık duymadığım birisine yapmayacağım açık. Hayranlığım bu kadar açıkken bir de ekstradan kitabın başında “Mehmet Teoman şöyledir, böyledir,” demek de saçma. Kaldı ki Sevin abla ve Murat da o işi bir miktar yaptılar zaten. Ama hakikaten “Mehmet Teoman şöyledir, böyledir,” dememek de kolay değil. Mehmet abinin unuttuklarından kaç kitap çıkar bilmiyorum. Ama anlatmadıklarından dört kitap çıkar. Benim kitaba çeşitli sebeplerle koy(a)madıklarımdan da en az bir kitap çıkar” diyor. 

Mehmet Teoman öyle bir seri maceracı ki, çizgi romanı yapılır. O yüzden bu kitabı aldığınıza büyük olasılıkla pişman olmayacaksınız.