Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kültür - Sanat

Murat Usanmaz Gitar Resitali CRR’de!

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nun YouTube kanalından yayınladığı konserleri devam ediyor. Çalışmalarını İspanya’da sürdüren ünlü gitar sanatçısı Murat Usanmaz, 04 Şubat 2021 Perşembe akşamı, müzikseverlere Barok’tan Flemenko’ya eşsiz bir gitar resitali sunacak. 

CRR Youtube kanalında saat 20.00’da yayınlanacak resitalinde Usanmaz; Türkiye’de daha önce seslendirmediği yeni eserlere ağırlık veriyor. Büyük besteci J.S.Bach ile başlayan resital programı bizleri gitarın büyüleyici sesi ile baroktan flamenkoya renkli bir yolculuğa çıkartacak. Konser kaydı bir hafta boyunca CRR YouTube kanalından izlenebilecek.

Murat Usanmaz Hakkında

Çalışmalarına İspanya’da devam eden Usanmaz, İstanbul’da dünyaya geldi. Profesyonel yardım almadan kendi kendine gitar çalmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris l’École Normale de Musique’de konsertistlik okudu. Çin, Rusya, Cezayir, Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, İtalya, Türkmenistan, Avusturya, Portekiz, Hollanda ve Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi. Paco de Lucía’nın vefatı üzerine bestelediği “Adiós Maestro” eserinin dünya prömiyerini Uluslararası Sevilla Gitar Festivali’nde Paco de Lucía anısına yapılan konserde gerçekleştirdi ve eseri “Yol” albümünde yayınladı. Türkiye’nin ilk gitar konçertosu olan Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu ilk seslendiren Türk gitarist olmasının yanı sıra birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Televizyon programları yaptı. Birçok senfoni orkestrasıyla farklı gitar konçertolarını seslendirdi. Maestro Paco de Lucía ile bir söyleşi de gerçekleştirdiği Gitar Dergisi’nde klasik gitar üzerine yazılar yazdı. Ispanya’da “Guitarra de Bach a Paco” solo gitar Cd’sini ve Türkiye’de tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan “YOL” albümünü çıkarttı. Solist olarak senfoni ve oda orkestraları ile verdiği klasik müzik konserleri ve resitallerinin yanı sıra tahta nefesli kuartet ve gitarın solistliğinden oluşan murat usanmaz I classical ensemble ile oda müziği konserleri veren Murat Usanmaz ayrıca İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşan “Flamenco de Anadolucía” projesinde flamenko, Türk müziği ve caz öğelerini kendi bestelerinde birleştirmekte ve grubuyla tüm dünyada konserler vermektedir