Please assign a menu to the primary menu location under menu

Çocuk KitaplarıSöyleşiler

NAZLI İKTU: “HAYAL ETTİĞİNİZ HER ŞEY GERÇEKTİR!”

O, yanından hiç ayırmadığı oyuncak tavşanı Ponpon ile 7’den 70’e herkesin gönlünde yer eden, Oz Büyücüsü’nden Bremen Mızıkacıları’na kadar imzasını attığı birbirinden güzel çocuk oyunlarıyla harikalar yaratan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin değerli sanatçılarından biri aslında. Kim olduğunu merak edenler için hemen söyleyelim. O, sanatçı kimliğinin yanı sıra Uçan Fil’den çıkan Ponpon Bale Yapıyor kitabından tanıyıp çok sevdiğimiz Nazlı İktu’dan başkası değil elbette. Picasso’nun “Hayal ettiğiniz her şey gerçektir” sözünden yola çıkıp, bugünlerde ikinci kitabını küçük okurlarıyla buluşturmanın heyecanını yaşayan, sihirli kelimeleri ile sanatın gücünü bir kez daha gözler önüne seren Nazlı İktu ile ikiçaybiriaçık okurları için bir araya gelerek hem kitabın yaratım sürecini hem de Ponpon Tavşan’dan okurlarımıza getirdiği mesajı sorduk. Minik okurlarının içindeki sanatçıyı uyandıracak olan Ponpon Tavşan’ı daha yakından tanımak için siz de bu keyifli söyleşide bize eşlik etmeye ne dersiniz?

SÖYLEŞİ: Ebru ALTIN ÇAPÇI

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Nazlı İktu kimdir?

Ben sanatçı bir ailenin çocuğu olarak Berlin’de doğdum. Babam Opera Sanatçısı Bariton Mesut İktu, annem ise piyanist Tülin İktu. İlk öğrenimimden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümüne girdim, ardından Opera bölümüne geçerek, oradan mezun oldum ve Master’ımı tamamladıktan sonra da İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “Yönetmen Yardımcısı” olarak çalışmaya başladım. Aralarında Oz Büyücüsü ve Bremen Mızıkacıları gibi tanınmış ve çocuklar tarafından sevilen birçok çocuk müzikalini sahneye koydum.

SANATLA İLGİLİ BİR KİTAP YAZMAK BENİM İÇİN MESLEĞİME KARŞI BİR MİSYONDU

İlk kitabınız Ponpon – Minik Tavşan’ın Büyük Macerası’nın ardından şimdilerde küçük okurlarıyla yeniden buluşmanın heyecanını yaşayan Tavşan Ponpon, bir kez daha sımsıcak ve heyecan dolu bir hikayeyle karşımızda. Hem de büyük küçük demeden okurlarının içindeki sanatçıyı uyandıracak, heyecan dolu, pırıltılı ve sihirli bir yolculuğa eşlik edebileceğiniz büyüleyici kelimeler eşliğinde. Ponpon Bale Yapıyor’un çıkış noktasından okurlarımız için rica etsem bahseder misiniz? Size böylesi bir kitabı yazdırmaya iten şey tam olarak ne olmuştu?

İlk kitabım “Ponpon – Minik Tavşan’ın Büyük Macerası”; 2019 yılında çocuklarla buluştu. Bir oyuncağın öyküsü olduğu için oldukça ilgi çekti ve çocuklar tarafından da çok sevildi. Ponpon Bale Yapıyor ise yayınevinin mesleğimden dolayı benden bale ile ilgili bir kitap istemesi sonucunda ortaya çıktı. Sanatla ilgili bir kitap yazmak benim için de mesleğime karşı bir misyondu. Yayınevinden böyle bir öneri gelince doğrusu çok mutlu oldum ve öykü üzerinde düşünmeye başladım. Sonrasında ise yaratma ve kafamda oluşturma süreci devreye girdi. Yönetmenlik yaptığımdan dolayı her şeyi kafamda sahne sahne bir film gibi canlandırıyorum. Uzun bir yaratım sürecinden sonra ise o büyülü an geliyor ve yazmaya başlıyorum, Ponpon Bale Yapıyor da işte böyle doğdu.

PONPON ÇEVREMDE ÇOK TANINAN FENOMEN BİR OYUNCAK

Büyüdükçe terk ettiğimiz hayal dünyamıza geri dönmenin sihirli anahtarı bize göre çocuk kitaplarının içinde saklı. Ponpon Bale Yapıyor’da da bu duyguyu fazlasıyla hissediyoruz. Birçok kişi için yalnızca oyuncaktan ibaret olan birşeyden siz mükemmel bir karakter yaratmışsınız. Yazım süreciniz sırasında Ponpon’un hayalinizdeki görüntüsü tam olarak nasıldı? Yazarken ne hissettiniz?

Ailem ve yakın çevrem bilir. Ben bir oyuncak delisi olduğum için annem bana Ponpon’u hediye etmişti. O günden sonra Ponpon’da benimle birlikte her yere gitmeye başladı. Çünkü gittiğim her yere onu da yanımda götürüyordum. Durum böyle olunca Ponpon çevremde çok tanınan fenomen bir oyuncak haline geldi. Hatta sahneye koyduğum çocuk oyunlarında dekorun herhangi bir yerine, kimi zaman bir ağaca kimi zamanda başka bir yere mutlaka onu da koyardım. Herkes merak ederdi ‘Ponpon acaba nerede?’ diye… Arkadaşlarımın çocukları tarafından da çok sevildi. Ponpon’u telefonla bile aramaya başladılar ben de Ponpon gibi onlarla konuşmaya başladım. En sonunda da babamın ısrarı ile öyküsünü yazmaya karar verdim. İlk kitabımı yazma aşamasındaki çıkış noktam ise Picasso’nun “Hayal ettiğiniz her şey gerçektir” sözü olmuştu. İçimizdeki çocuğun kaç yaşına gelirsek gelelim, hep yaşaması gerektiğini düşünenlerden biriyim. Bu bağlamda illüstrasyonları ile harikalar yaratan tatlı çizerim Tuğçe Karaburçak ile tüm bunları paylaştıktan sonra kendisi çok şirin bir Ponpon karakteri yarattı. Hele ilk çizimleri yolladığında o tütüsünü ve tacını gördüğümde gerçekten çığlık attım seçinçten. Çünkü çok sempatik ve tatlı olmuştu.

Kitabınızı yazarken en çok dikkat ettiğiniz şey ne olmuştu?

Kitabı yazarken en çok dikkat ettiğim şey; öncelikle çocuklar söz konusu olduğu için sade bir anlatım olması, içinde macera olduğu için heyecanı yaşatabilmek ve tabii ki onlara içlerindeki sanatçıyı uyandıracak ilgiyi ve minik kalplerinde harika bir iz bırakabilmekti.

UÇAN FİL’DE HEPİMİZ BİR AİLE GİBİYİZ

Birbirinden güzel kitaplara imza atan Uçan Fil ile yollarınız nasıl kesişti?

Uçan Fil ile yolum çok kıymetli gençlik ve çocuk kitabı yazarı Şöhret Doğruyol Şağbaş’ın sayesinde oldu. Bana dünyada hala iyiliğin var olduğunu hatırlattığı için kendisine buradan da teşekkürlerimi ve sevgilerimi yolluyorum. Uçan Fil bir aile gibi… Tüm yazarlar birbirini tanıyor, seviyor ve destek oluyor. Anlayacağınız birbirimizle çok ilgiliyiz. Hatta bu kitabımda Uçan Fil yazarlarına ve çizerlerine ömür boyu hatıra kalacak küçük bir sürprizim var!

Bildiğiniz gibi çocuk edebiyatı alanında yazılmış çok sayıda eser bulunuyor. Bu anlamda yeni çıkan yayınları nasıl buluyorsunuz?

Gerçekten de çok sayıda kitap var. Çok sayıda kitap yazılmaya da devam ediyor. Bilinçli okurlarımızın yanı sıra daha çok anne babalar ve çok kıymetli öğretmenlerimizin bunları bir süzgeçten geçirdiğini biliyorum, o sebeple bu süzgeçten geçenlerin kalıcı olduğunu görüyorum. Çocuklar için bir şey yapan herkes benim gözümde çok naif ve çok kıymetli. Bu nedenle tüm yazarları ve kardeş kitapları sevgiyle kucaklıyorum.

ARP, İNSAN PSİKOLOJİSİ ÜZERİNDE OLUMLU ETKİYE SAHİP BİR ENSTRÜMAN!

Sizce iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır?

İyi bir çocuk kitabı öncelikle mutlaka bir mesaj içermeli, yeri geldiğinde de eğlendirirken öğretmeli. Onun dışında elbette merak ve ilgi de uyandırmalı. Çocuk kitaplarında çizer bana göre kitabın en önemli unsurlarından bir tanesidir. Çizer ve yazarın uyumu kitaba yansımalıdır. Bu nedenle kapak ve arka kapak yazısının kitap için son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Ponpon Bale Yapıyor aynı zamanda müzikli bir kitap. Özellikle kitabınızda arp gibi insanın ruhuna dokunabilen bir enstrümanı seçmenizin özel bir nedeni var mıydı?

Arp; gerçekten çok özel bir enstrüman ve insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi de bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ayrıca çocuklarla ilgili yapılan çalışmalarda inanılmaz huzur veren dingin bir etkisi söz konusu. Bu sebeple bu enstrümanı seçtim. Ayrıca kitapta Fındıkkıran Balesi olduğu için kitabın ruhuna da gerçekten çok yakıştı. Ne kadar şanslıyım ki değerli Arp Sanatçısı İpek Mine Sonakın da sihirli parmakları ile çocukların kalplerine dokundu.

Sanatın gücünü okurlarına göstererek yaşatan Ponpon’u yeni maceralarda görebilecek miyiz?

Ponpon’un yeni maceraları umut ediyorum ki bir seri olarak devam edecek. Bununla ilgili kitabın son sayfasında küçük bir ipucu bıraktım, okurlarımız anlayacaktır.

Son olarak okurlarımız için bir şey söylemek ister misiniz?

Kitap okumak başka dünyalara açılan harika bir kapı… Çocukların hayal dünyalarını geliştirebilmeleri ve ilerde geleceğin bilinçli okuyucuları ve içlerinden bazıları da yazarları olacağı için ailelere büyük iş düşüyor. Bu nedenle kitaplara olan ilgi ve sevginin aynı şekilde devam etmesi en büyük temennim.

Nazlı İktu’nun Yazdığı Ponpon Bale Yapıyor, Uçan Fil’den Çıktı!

İçinizdeki sanatçıyı uyandıracak, heyecan dolu, pırıltılı ve sihirli bir yolculuk: Ponpon Bale Yapıyor: Minik Tavşan Bale Okulunda! Nazlı İktu’nun yazdığı, Tuğçe Karaburçak’ın resimlediği Ponpon Bale Yapıyor, Uçan Fil logosuyla raflarda yerini aldı. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.