Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Nesilden Nesile Sevgiyle Aktarılan Lezzetler: Defne Yaprağı

Aslıhan Ünal’ın, Akdeniz ve Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini aile yadigârı mutfak sırlarıyla harmanlayıp yeniden yorumladığı tariflerini içeren Defne Yaprağı kitabı Libros etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Aslıhan Ünal’ın çocukluğundan beri içinde büyüyüp hayranı olduğu Ege ve Akdeniz mutfağını, aile büyükleri tarafından bir sonraki nesillere aktarılarak muhafaza edilen mutfak sırlarıyla harmanladığı tarifler Defne Yaprağı kitabında okurlarla buluştu. Aslıhan Ünal, Defne Yaprağı’nda okurları sofrasına davet ediyor, Ege ve Akdeniz’in en güzel yemeklerini, deniz mahsullerini, bilindik lezzetlerin farklı yorumlarını sunuyor. Defne Yaprağı, çorbadan tatlıya, ara sıcaktan ana yemeğe geniş bir yelpazeye sahip olmasının yanı sıra her biri kolay ulaşılabilir malzemelerle evde rahatlıkla hazırlanabilecek tarifleriyle şık davetler kadar günlük sofralara da hitap ediyor.

Aslıhan Ünal Kimdir?

1980 yılında Fethiye’de doğdu. Lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Makine Resmi ve Konstrüksiyon bölümünde tamamladı. Bir süre inşaat sektöründe çalıştı. Ardından 14 yıl boyunca Boutique No8’in işletmeciliğini üstlendi. 2019 yılından bu yana Ada Dreams’in kurucu ortağı ve işletmecisi olarak turizm sektöründe çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.