Please assign a menu to the primary menu location under menu

Anne ve ÇocukKeşfetKültür - Sanat

Ocak Ara Tatilinde Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler ve Gidilecek Yerler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılı takvimiyle birlikte okulların tatil tarihleri de belli oldu. Buna göre öğrenciler bu yıl sömestir tatilini 23 Ocak – 03 Şubat 2023 tarihleri arasında yapacak. Peki bu Ocak ara tatilinde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz başlıca aktiviteler nelerdir?

Her yıl çocuklar kadar ailelerin de heyecanla beklediği sömestir tatili bu yıl 23 Ocak’ta başlıyor. Sömestirde bazı aileler şehir dışına çıkmayı tercih ederken, bazıları ise tercihlerini şehir içinden yana kullanacak. Eğer sizin tercihiniz de şehir içi eğlence mekanlarından yana ise sömestir tatilini dolu dolu geçirmek isteyen aileler için hazırladığımız önerilere göz atarak, kendi planınızı yapabilirsiniz.

1. Çocuklarınızla Birlikte Keşfedebileceğiniz Birbirinden Keyifli Müze Ziyaretleri

Hem İstanbul hem de Türkiye’nin birçok farklı noktasında çocuklarla birlikte gidilebilecek oldukça fazla müze bulunuyor. İstanbul üzerinden gidecek olursak İstanbul Oyuncak Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Miniatürk, İstanbul Motivasyon Müzesi ve Uçurma Müzesi çocuklarınızın ilgisini çekebilecek türden müzeler…

İstanbul Oyuncak Müzesi

Yazar Sunay Akın sahip olduğu Göztepe’deki tarihi köşkü, her türden oyuncağın bulunduğu bir müzeye çevirmiş. Müzede Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncaklar ve onların tarihiyle ilgili anlatımlar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili aradığınız her şey bu müzede var. Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 90, öğrenciler içinse 50 TL.

Miniatürk

İstanbul Haliç kıyısındaki Miniatürk’te KızKulesi’nden peribacalarına, Dolmabahçe Sarayı’ndan Balıklı Göl’e Türkiye’deki tüm tarihi ve kültürel eserlerin minyatür kopyaları sergileniyor. Buradaki tek eğlence bu minyatür eserlerle sınırlı değil. Labirent ve satranç alanında çocuklar zeka geliştirici oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirebiliyor. Seçtiğiniz takımdan mini futbolcuların sahaya çıktığı Mini Stadyum, rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopter simülasyonu, Miniatürk Gezi Treni, kumandalı tekne, Masal Ağacı gibi farklı aktiviteler de Miniatürk’te sizi bekliyor. Bilet biletleri ise şöyle: Tam bilet: 40 TL, öğrenci 20 TL.

Rahmi Koç Müzesi

Miniatürk’ün hemen yanında Haliç kenarında çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz bir başka yer de İstanbul Rahmi Koç Müzesi. Türkiye’nin sanayi gelişimini yakından izleyebileceğiniz bu müzede klasik otomobiller, bisikletler, denizaltı, gemi gibi pek çok araç sergileniyor. Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 60 TL, çocuklar için ise 40 TL.

2. Hayal Dünyanızı Birlikte Güçlendirin: Sinema

Sinemada çocuklar için uygun olan çok fazla çizgi film ve animasyon bulunuyor. İçeriğine genel hatlarıyla bakarak en faydalı seçeneği belirleyebilirsiniz. Çocukların özellikle sinemaya çok fazla ilgisi olduğu düşünüldüğünde animasyon filmleri değerlendirebilirsiniz. Karlar Ülkesi (Frozen), Neşeli Ayaklar (Happy Feet), Oyuncak Hikayesi (Toy Story), Benim Küçük Midillim (My Little Pony), Ratatouille, Arabalar (Cars) filmlerini ise evde çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz.

3. Eğlenceli Bir Tiyatro Aktivitesine Ne Dersiniz?

Çocuklara özel tiyatral oyunlarla çok sık karşılaşılmıyor. Ama yine de tiyatrolarda belirli aralıklarla çocuklara tiyatro ve sanat sevgisi aşılayabilecek oyunlar oynanıyor. Tarihlere bakarak çocuğunuzla birlikte gidebileceğiniz tiyatroları belirleyebilirsiniz.

Özellikle İstanbul Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahneye konulacak birbirinden keyifli oyunları sizin için derledik. İşte çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri o oyunlar…

Bir Gün Ayakkabımın Teki

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılıp gitmeye karar verir ama ayakkabısının tekini bir türlü bulamaz. O da ne, önce ayakkabısının diğer teki, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı, Kaptan Cook’u aramaya gitmiştir ve kim bilir başından ne maceralar geçmektedir…

Yer: Kağıthane Sadabad Sahnesi

Bekçi ile Postacı

Aynı evi paylaşan iki ev arkadaşıdır Marcello ve Piero. Piero gündüzleri posta dağıtan, geceleri evde dinlenen Postacı, Marcello ise; Geceleri sokakları kollayan gündüzleri de evinde keyif yapan gece bekçisidir. Evde her eşyadan bir tane olmasına rağmen ikisi de uyumlu bir şekilde kusursuz bir düzen içinde yaşamaktadır. ikisi de aynı anda soğuk algınlığına yakalanıp evde kalınca bu düzen bozulmaya başlar. Birlikte yaşamanın, birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duymanın ne kadar da önemli olduğunu başlarına gelen bu durum sayesinde farkına varıp ortak çözüm üreterek arkadaşlıklarının kıymetini keşfederler.

Yer: Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi