YÜKLENİYOR

Ara

Ölmeden Önce Yapılacak 20 İlginç Öneri!

Paylaş

Zaman ne kadar da hızla akıp gidiyor, değil mi? Hele de belirli bir yaşa geldikten sonra adeta birkaç kat daha hızlı geçmeye başlıyor. Bir kenarda durmuş geçen günleri sayarken, bir de bakarız ki koca seneyi devirmişiz.

Peki sizce zamanımızı gerçekten akıllıca kullanmayı biliyor muyuz? İnsanlar genellikle bir yakınlarını kaybettikleri zaman “Ölmeden önce yapılacaklar” listesi hakkında düşünmeye başlarlar.

2009’da New Orleans’daki halka açık bir yerin duvarına “Before I die… yani ölmeden önce” cümlesinin olduğu bir alan yaratan sanatçı Candy Chang’in başına gelen de aslında tam olarak buydu. Birkaç gün içerisinde Chang’in ölmeden önce ile başlayan cümlesinin olduğu o duvar inanmazsınız ama tamamen dolup taşmıştı.

Ölmeden önce uluslararası gün değiştirme çizgisini geçmek istiyorumdan tutun da ölmeden önce tamamen kendim olmak istiyoruma kadar bir sürü şey yazılmıştı o duvara…

Tahmin edeceğiniz gibi çok geçmeden bu fikir dünyanın dört bir tarafına yayıldı. İnsanlar bu dileklerini gerçekleştirebildiler mi bilmiyorum. Tahminime göre pek çok insan anlık aydınlanmalar yaşamış, biraz içsel değerlendirme yapmış, listelerine daha fazlasını eklemiş ve sonra listedekilere tik atmayı ihmal etmiş olabilir.

Ölmeden önce yapılacaklar listesini genellikle pişmanlıktan kaçınmak için yaptığımızı düşünürüz ama bu aslında ölümden kaçınmamızı sağlamaktan başka bir şey değildir. Sonuçta ölmeden önce yapılacaklar listemiz ne kadar uzunsa listelediklerini gerçekleştirmek için de o kadar çok vaktimiz olduğunu hayal ederiz. Listeyi kısaltmak ise bizi ayıltıcı bir gerçeği kabullenmeye zorlayarak inkar mekanizmamızda minik bir oyuk açar. Çünkü hayatın ölüm oranı yüzde 100’dür.

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrolü paylaştığı The Bucket List filmini hatırlayanlar ne demek istediğimi eminim çok iyi anlamışlardır. Bir hastalığın pençesinde ayrı hayatlardan gelen iki farklı insan düşünün. Biri huysuz milyoner diğeri ise bilgin bir araba tamircisi. Kötü haberi aldıklarında “tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri şeyleri yaparak geçirmeye karar verirler.

Paraşütle atlama? Tamam.
Yarış pistinde Mustang bir araba kullanmak? Tamam.
Piramitleri izlemek? Tamam.
Çok geç olmadan hayatın tadını çıkarmak? Tamam.

Böylelikle bu son evrede kendileri ile barışarak aslında mutlu bir son yazarlar. Çıktıkları bu anlam dolu yolculukla da gülmenin tadını çıkartırken hoşgörüyü de birlikte kucaklarlar.

O halde hadi gelin biz de ölmeden önce yapılacak listemizi hazırlayalım. İşte ölmeden önce yapılacak listenize ekleyebileceğiniz 20 öneri!

Safari Yapmak için Afriya’ya Gidin!

Belgesellerde Afrika’yı izleyip ne kadar da ilginç dediğiniz hemen her şeyi yapabileceğiniz bir tur ayarlayarak siz de safariye çıkabilirsiniz. Bir yaşamın nasıl bir anda son bulduğunu, bundan daha iyi anlayamazsınız herhalde.

Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin!

Ertelemeyin ve hemen şimdi bunun için ilk adımınızı atın. Öyle usta sanatçılar gibi çalamasanız bile en azından bir müzik aletini kullanabilmenin ne kadar eğlenceli olduğunu anlayabilirsiniz.

Birkaç Gün Bir Kabileyle Yaşayın

Yüreğinin götürdüğü yere git kitabını okumasanız bile illa ki duymuşsunuzdur. Mesela siz de Susanna Tamaro’nun kitabında anlattığı aborjinlerle geçirdiği yaşamı bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Kutupları ve Ekvatoru Görün!

Dünyanın en uçları, kutuplar ve ekvator değil midir? Dünyayı dolandım diyebilmek için bir kere kutuplara bir kere de ekvatora gitmenizi öneririz.

Rio Karnavalı’na Katılın!

Sürekli televizyondan ağzımız açık bir şekilde izlediğimiz, tam bir görsel şölen olan rio karnavalına katılın. O renkli alemlerin içinde kendinizi hayal etsenize kimbilir ne kadar da eğlenceli olacaktır.

Yelken Öğrenin!

Mark Twain’in de söylediği gibi “güvenli limanlarda yelken açın, rüzgarı yakalayın, keşfedin ve hayal kurun. Kontra, tiramola, kavanca, opaz seyri vb. yelken jargonunu öğrenin. İçinizdeki Jeacques Cousteau hazır olduğunda ise ilk deneyiminizi yaşayın.

Rubik Küpü Çözün!

Deneyenler bilir. Resimde görmüş olduğunuz Rubik Küpü ya da sabır küpü adı verilen bu bulmaca birçoğumuzu deli eder. 1974 yılında macar heykeltıraş ve mimar erno rubik tarafından icat edilmiş olan bu 3 boyutlu popüler bulmaca çözüldüğünde her yüzü tek renkten oluşur. Bu arada rubik küpünün dünyanın en çok satılan oyuncağı olma özelliğine sahip olduğunu da ayrıca belirtelim.

Her Gün Yeni Bir Kelime Öğrenin!

Sıradan bir insanın günde ortalama 300 kelimeyle konuştuğunu biliyor muydunuz? İşte bu yüzden gelin kelime dağarcığımızı her gün biraz daha genişletelim ve sıradanlıktan kendimizi kurtaralım.

Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Filmi İzleyin!

Baba Serisi başta olmak üzere yüzüklerin efendisi, otomatik portakal ve schindler’in listesi gibi efsane filmleri hala izlemediyseniz sinema tarihinin dünden bugüne gelişini bu yapımlar aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Everest Dağı’nda Skydiving Yapın!

Yüksekliği 8848 metre olan Everest Dağı’nın zirvesinden uzman pilotlar eşliğinde atlayarak tepesi karlarla kaplı dağın zirvesini ve eşsiz buzulların keyfini çıkarın.

Hayalini Kurduğunuz Yurt dışı Seyahatine Çıkın!

Emin olun bunun için zaman yaratmak da para kazanmak da sizin elinizde. Boş şeyler için para harcamak yerine yabancı bir ülkede güne başlayabilmek için harcama yapın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Affedin ve Barışın!

Konuşmadığınız insanlarla barışmayı ve affetmeyi deneyin. Belki de yıllardır yapmak istediğiniz ya da aklınızı kurcalayan sorunlarınızdan da böylece kurtulmuş olursunuz.

Seni Seviyorum Deyin!

Sevdiğiniz herkesi sırayla arayıp onlara seni seviyorum deyin. Büyük ihtimalle başına taş mı düştü bir şey mi oldu gibi tepkilerle karşılaşacaksanız ama emin olun ki bu sözcüğü söylemek benzer zibilyon tepkiyle karşılaşma riskini almaya fazlasıyla değecektir.

Kendi İşinizin Patronu Olun!

İşi batıracak olsanız bile bir kereliğine patron olmanın verdiği hissi yaşayın. Zira eminim bu hissi sevecek ve başarılı olmak için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız

Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Öğrenin!

Yolda gördüğünüz bir yabancıya gülümsemenin tanımadığınız bir insana yardım etmenin bir çocuğu sevindirmenin içinde saklı olan güzelliğini keşfedin.

Bungee Jumping Yapın!

Herkes için geçerli bir etkinlik olmasa da seven kişiler için son derece zevkli bir etkinlik olduğu gerçek. Yapmak bir yana buna cesaret etmek bile ayrı bir deneyim. Bir bakıma uçuyorsunuz, ötesi var mı?

Yeni Bir Dil Öğrenin!

Tamam belki sular seller gibi konuşamayacaksınız ama en azından yeni bir dil öğrenmenin size ne kadar çok katacağını tahmin edebilirsiniz.

İstifa Edin!

İstifa etmeyi alışkanlık haline getirin diye söylemiyoruz ama hayatta istifa etmenin de çok ciddi bir tecrübesi var. Eğer koşullardan mutlu değilseniz işten istifa etmek sizin için çok güzel bir deneyim olabilir.

Kuzey Işıklarını Seyredin!

Adını Şafak tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis yani kuzey ışıklarını size özel buzdan imal edilmiş iglolalarda izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir Karavan Gezisi Yapın!

Bir karavan satın alın veya kiralayın. Sonra aklınız nereye eserse oraya gidin ve yolda görüp çok beğendiğiniz herhangi bir yerde konaklayın.

Ve son olarak ölmeden önce yapılacaklar listenizi hazırlayıp onu bir kenara atmayın. Unutmayın akıp giden zamanı da yaptıklarınızı ve yapamadıklarınız da geri alamıyorsunuz. Bu videoyu beğendiyseniz eğer siz de yorumlara ölmeden önce en çok yapmak istediğiniz bir şeyi yazarak içeriğimize destek olabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *